Pristan koji je izgradila američka vojska kako bi dopremila pomoć u Gazu uklonjen je zbog vremenskih uvjeta kako bi ga zaštitili, a SAD razmatra da ga ne postavlja osim ako pomoć ponovno ne počne pritjecati stanovništvu, rekli su američki dužnosnici u petak.
Dok je vojska pomogla dostaviti očajnički potrebnu hranu kroz pristanište, velika većina hrane još uvijek se nalazi u susjednom skladištu i to je područje gotovo puno. Humanitarne agencije imale su poteškoća s transportom hrane u područja dalje u Gazi gdje je najpotrebnija jer su humanitarni konvoji bili napadnuti.
EKSKLUZIVNO: IZRAEL ĆE POJAČATI OPSKRBU SVJETKOM VODOM U GAZA NADOGRADNJOM POSTROJENJA KAKO UN UPOZORAVA DA MOŽE OBUSTAVITI POMOĆ
UN, koji ima najširi doseg u pružanju pomoći izgladnjelim Palestincima, nije distribuirao hranu i druge hitne potrepštine koje su stizale kroz pristanište od 9. lipnja. Stanka je uslijedila nakon što je izraelska vojska iskoristila područje u blizini pristaništa za letenje s taocima nakon njihova spašavanja u raciji u kojoj je ubijeno više od 270 Palestinaca, što je dovelo do sigurnosne revizije UN-a zbog zabrinutosti da bi sigurnost i neutralnost humanitarnih radnika mogli biti ugroženi.
Glasnogovornik Svjetskog programa za hranu UN-a Steve Taravella rekao je u petak da je sudjelovanje UN-a u projektu pristaništa još uvijek na pauzi dok se ne riješe sigurnosni problemi.
Iako je uvijek trebao biti privremen i nikad se reklamirao kao potpuno rješenje problema s dopremanjem humanitarne pomoći u Gazu, projekt predsjednika Joea Bidena vrijedan 230 milijuna dolara suočio se s nizom neuspjeha otkako je pomoć prvi put stigla na obalu 17. svibnja i kritizirali su ga humanitarne skupine i Kongres Republikanci kao skupa smetnja.
Pristanište je korišteno za dostavu više od 19,4 milijuna funti, ili 8,6 milijuna kilograma hrane u Gazu, ali nije bilo u zastoju samo zbog pauza pomoći nego i nepredvidivog vremena. Nemirno more oštetilo je gat samo nekoliko dana nakon početka rada, prisiljavajući vojsku da ga privremeno ukloni radi popravka i zatim ga ponovno postavi. Jako more u petak je prisililo vojsku da ga ponovno ukloni i odveze u izraelsku luku Ashdod.
Nekoliko američkih dužnosnika, govoreći pod uvjetom anonimnosti kako bi razgovarali o vojnim pokretima, rekli su da bi vojska mogla ponovno postaviti gat nakon što prođe loše vrijeme u nadolazećim danima, ali konačna odluka o tome treba li ga ponovno postaviti još nije donesena.
Sabrina Singh, glasnogovornica Pentagona, priznala je da ne zna kada će pristanište biti ponovno postavljeno. “Kada zapovjednik odluči da je pravo vrijeme da se taj mol ponovno postavi, obavijestit ćemo vas o tome”, rekla je.
Također je rekla u petak da postoji potreba za više pomoći koja bi stigla na Cipar i bila prevezena do pristaništa. Napomenula je da je sigurno područje na kopnu “prilično blizu popunjenosti”, ali da je namjera i dalje poslati pomoć u Gazu svim potrebnim sredstvima. Rekla je da SAD razgovara s humanitarnim agencijama o raspodjeli hrane.
KLIKNITE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Ali, dodala je, “Naravno, ako nema dovoljno mjesta na ranžirnom kolodvoru, onda nema smisla stavljati naše muškarce ili žene tamo vani kada se nema što raditi.”
Palestinci se suočavaju s raširenom glađu jer su borbe u gotovo devetomjesečnom ratu između Izraela i Hamasa, izraelska ograničenja graničnih prijelaza koja su daleko produktivnija od pomorskog puta i napadi na konvoje pomoći ozbiljno ograničili protok hrane, lijekova i drugog pribor.