Keir Starmer, vođa Laburističke stranke, dao je naslutiti da bi mogao proučiti talijanski model obrade zahtjeva za azilom u Albaniji kao dio svog “pragmatičnog” pristupa rješavanju problema migracijskih brodova koji prelaze La Manche.
U razgovoru s novinarima tijekom posjeta Rimu, Starmer je potvrdio da je razgovarao o talijanskom sporazumu s premijerkom Giorgiom Meloni.
Prema riječima talijanske premijerke, Starmer je izrazio “veliko zanimanje” za plan kojim bi se migranti spašeni u talijanskim vodama slali u Albaniju na obradu svojih zahtjeva za azil – piše BBC.
Ovaj model predviđa da bi migranti, čiji bi zahtjevi bili prihvaćeni, mogli doći u Italiju kao izbjeglice, dok bi oni čiji zahtjevi budu odbijeni ostali u Albaniji dok ne budu vraćeni u svoje matične zemlje.
Pragmatičan pristup ili politička kalkulacija?
Starmer je naglasio da želi učiti iz iskustava Italije te je istaknuo da su sporazumi koje je Italija sklopila sa Sjevernom Afrikom, uključujući Tunis i Libiju, pomogli u smanjenju broja dolazaka migranata u Italiju.
Na summitu europskih čelnika u srpnju, Starmer je također razgovarao o migracijskim pitanjima s albanskim premijerom Edijem Ramom, ističući kako želi “istražiti što funkcionira” u ovom složenom problemu.
Talijanska vlada, koju predvodi Meloni od 2022. godine, dogovorila je petogodišnji sporazum s Albanijom. Prema tom dogovoru, migranti koje spasi talijanska obalna straža bit će poslani u Albaniju, gdje će se njihovi zahtjevi obraditi u centrima financiranim i upravljanim od strane Italije.
Međutim, plan je naišao na određene kritike, uključujući i pitanja vezana uz prava migranata na žalbu u slučaju odbijenih zahtjeva za azil.
Podsjetimo, Starmerova laburistička vlada odbacila je konzervativni plan slanja tražitelja azila u Ruandu, gdje bi mogli tražiti status izbjeglice. Ipak, pokazala je interes za sheme prema kojima bi se migrantski zahtjevi mogli obraditi u inozemstvu, što implicira mogućnost da se Italijin pristup može uzeti kao inspiracija.

Kritike iz vlastitih redova
Iako Starmer pokušava djelovati pragmatično i tražiti uspješne primjere rješenja migracijske krize, unutar Laburističke stranke javljaju se neslaganja. Neki članovi stranke, poput Kim Johnson iz Liverpoola, kritizirali su vođu jer traži inspiraciju u Melonijevoj vladi. Nadia Whittome iz Nottingham Easta također je istaknula da Ujedinjeno Kraljevstvo ne bi trebalo “uzimati lekcije” od Italije, ukazujući na kontroverze vezane uz talijanske dogovore sa Sjevernom Afrikom.
Unatoč kritikama, Starmer je jasno dao do znanja da je ključ u sprječavanju migranata da napuste svoje zemlje, što vidi kao učinkovitiju metodu od rješavanja problema kad su migranti već stigli u Europu. “Britanski pragmatizam je uvijek bio naš glavni pristup,” rekao je Starmer, dodajući da je važno surađivati s prijateljima i saveznicima kako bi se identificirali najbolji modeli rješavanja migrantskih problema.
Iako je Starmerova posjeta Italiji i interes za talijanski model samo dio šireg političkog pejzaža, ovaj potez nagovještava promjenu pristupa Laburističke stranke prema pitanju migracija. Kako će se daljnji razgovori razvijati i hoće li talijanski model postati relevantan za Ujedinjeno Kraljevstvo, ostaje za vidjeti. No, jedno je jasno – migracijsko pitanje i dalje će biti središnja tema političkog diskursa u nadolazećim mjesecima.
Meloni: Dogovor s Albanijom o migrantima mogući model za EU