U libanonskom gradu Bejrutu ponovno su odjeknule eksplozije, i to dan nakon što je zbog eksplozije dojavljivača ubijeno 12 i ozlijeđeno tisuće ljudi, piše BBC.
Novinar BBC-ja kaže da se jedna od eksplozija dogodila na sprovodu, a ponovno su, kažu izvori, za to zaslužni “komunikacijski uređaji”. Daily Mail pak piše da su ovaj put eksplodirali voki-tokiji koje koriste borci Hezbollaha, a eksplozije su ranije desetke ljudi, uključujući ožalošćene na sprovodu.
Više izvora kaže da iza napada stoji Mossad, izraelska obavještajna agencija, dok Izrael tojoš uvijek nije komentirao. Visoki libanonski sigurnosni izvor rekao je Reutersu da su dojavljivači uneseni u zemlju prije nekoliko mjeseci, a Hezbollah je ih je koristio nakon što je ranije ove godine zabranio mobilne telefone jer ih je “lako pratiti”.
Mnogi ostali bez oba oka
Dužnosnik Hezbolaha, koji je želio ostati neimenovan, rekao je da su detonacije pejdžera “najveći sigurnosni propust” koji je Hezbolah doživio u gotovo godinu dana rata s Izraelom. Eksplozije su se dogodile usred pojačanog nasilja između Izraela i Hezbolaha, koji su u prekograničnom ratu otkako je prošlog listopada izbio rat u Gazi u najgoroj takvoj eskalaciji u godinama.
Iranski veleposlanik u Libanonu, Mojtaba Amani, izgubio je jedno oko, a drugo mu je teško ozlijeđeno kada je u utorak eksplodirao i njegov dojavljivač koji je nosio, piše The New York Times, a prenosi The Times of Israel.
Pripadnici iranske Islamske revolucionarne garde rekli su za američki dnevnik da su Amanijeve ozljede ozbiljnije nego što je prvobitno objavljeno, te će on biti odveden u Teheran na liječenje. Video snimka koja se pojavila na društvenim mrežama prikazuje Amanija na ulici nakon napada oblivenog krvlju na prednjoj strani košulje, a u eksploziji su ozlijeđena i dva njegova tjelohranitelja.
Stručnjak o napadu koji je uzdrmao svijet: ‘Začarani krug zla. Rješenje je samo jedno’
Ministar zdravstva Libanona Firas Abiad posjetio je žrtve u nekoliko bolnica i rekao da su ranjeni uglavnom zadobili ozljede očiju i drugih dijelova lica, ruku i abdomena. Mnoge žrtve su, čini se, držale dojavljivače u rukama i džepovima u trenutku eksplozije.
Jedan je liječnik rekao kako su jučer izveli i dosta amputacija ruku, a kirurzi su imali pune ruke posla cijelu noć, što se nastavilo i tijekom srijede. Elias Warrak, oftalmolog u Sveučilišnoj bolnici Mount Lebanon u Bejrutu, rekao je za BBC da je utorak poslijepodne bio poput “noćne more” i da je morao ukloniti više očiju nego u cijeloj svojoj 25-godišnjoj karijeri.
“Bilo je jako teško. Većina pacijenata bili su mladići u dvadesetim godinama i u nekim sam slučajevima morao ukloniti oba oka”, rekao je Warrak.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.