Ciklona Boris izazvala je kaos diljem Europe, a poplave kakve se ne pamte odnijele su nažalost i ljudske živote. Iako su prognostičari pravovremeno najavili Borisa, nitko ni u snu nije pomislio da će to ovako izgledati.
Hrvatska je srećom pošteđena apokaliptičnih prizora i velike materijalne štete, no stručnjaci upozoravaju da moramo biti na oprezu. Što se tiče samog vrha vodenog vala koji je 400 kilometara od Lijepe naše, on stiže za tjedan dana. Na istoku zemlje već su na snazi redovne mjere obrane, a kontroliraju se brane i dostavljaju vreće s pijeskom.
S obzirom na sve vremenske neprilike kojima svjedočimo, mnogi su se pitali hoćemo li imati bablje ljeto, a Ivan Šolić, poznatiji kao Mali Vakula, meteorolog amater i vremenski entuzijast, kaže kako odgovor na to pitanje ima Europski centar za srednjoročnu prognozu vremena (ECMWF).
Bit će za dva i više stupnja iznad višegodišnjeg prosjeka
Iako je rujan najavljen kao topao, ako ne i iznadprosječno, Mali Vakula upozorava da sezonske prognoze ne treba uzimati zdravo za gotovo, već isključivo kao trend, a trend za rujan se, kako se sada čini, u većem dijelu Europe baš i neće pokazati pouzdanim što je samo podsjetnik, koliko god tehnologija napredovala, priroda sve konce drži u svojim rukama.
Dugoročne prognoze Europskog centra za srednjoročnu prognozu vremena za razdoblje od 23. do 29. rujna signaliziraju normalizaciju temperatura zraka u većem dijelu Europe i njihov povratak, ne samo u normalne okvire, već i iznad prosjeka.
Konkretno, diljem zemlje očekuju su temperature za dva i više stupnja Celzijusa iznad višegodišnjeg prosjeka. No, iako bi temperature mogle biti više, u istom se razdoblju očekuje i više oborina od prosjeka, osobito na području južnog Jadrana što možemo protumačiti kao povećanu mogućnost ciklonalne aktivnosti na jugu Italije.
Promjena u drugoj polovici listopada
“Ako je vjerovati dugoročnim prognozama, početkom listopada na području Sredozemlja uslijedit će jedno sušnije razdoblje, uz količine oborina ispod višegodišnjeg prosjeka. Istovremeno, vrijednosti srednje temperature zraka trebale bi biti iznad višegodišnjeg prosjeka, na području Dalmacije i do 3 stupnja Celzijusa što nikako nije zanemarivo. Stoga, skloni smo razmišljanju kako bi početkom listopada ponovno mogli nositi manje odjeće i ipak imati priliku i ove godine uživati u mnogima najdražem razdoblju godine – bablje ljeto. Dugoročno kroz listopad gledajući, iznadprosječne temperature zraka bi se mogle ‘istopiti’ u drugoj polovici mjeseca pa bi to u konačnici, kad se sve zbroji i oduzme, trebao biti nešto topliji mjesec od višegodišnjeg prosjeka, dojam je ne i ekstremno topliji”, prognozira Šolić za Slobodnu Dalmaciju.
Sličnom se temom bavio i ravnatelj Državnog hidrometeorološkog zavoda Ivan Güttler koji je za RTL Danas jučer rekao da će nadolazeće jesan i zima ove će godine biti toplije od prosjeka. Međutim, i on je upozorio kako su ovo sezonske prognoze i, kako kaže, čisto okvirne informacije.
“U toplija razdoblja mogu se ubaciti razdoblja nešto nižih temperatura. Za građane u Hrvatskoj najbitnije – sljedećih dana je povećani rizik bujičnih poplava u splitskoj i dubrovačkoj regiji i onda nakon toga malo mirniji vikend”, prognozirao je Güttler.
Ravnatelj DHMZ-a otkrio hoćemo li imati toplu jesen i zimu: Nekima se ovo neće svidjeti
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.