Državna tvrtka Odašiljači i veze (OiV), na čijem čelu se nalazi Mate Botica, u susjednoj Bosni i Hercegovini poslovno surađuje s tvrtkom blisko povezanom s predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom, koja se od prošlog tjedna i službeno nalazi pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država. Odašiljači i veze su s tvrtkom ‘Sirius 2010’, jednom od brojnih iz poslovnog konglomerata koji služi za osobno bogaćenje Dodikova klana, angažirane na najmanje jednom projektu vrijednom 25,8 milijuna konvertibilnih maraka (oko 13 milijuna eura), kojega su dobile na ionako sumnjivom javnom natječaju.
Na njemu su se, naime, nakon čak sedam izmjena natječajne dokumentacije pojavile samo dvije ponude, a nakon što je odabrana ona OiV-a i Sirius 2010 konkurenti su uložili žalbu i pokrenuli postupak osporavanja. On je, međutim, naglo obustavljen iz strogo formalnih razloga, odnosno zato što je jedna od tvrtki iz konkurentskog konzorcija – i to ona sa sjedištem u Mostaru – naglo povukla svoju suglasnost za ulaganje žalbe. Taj potez u dijelu bosanskohercegovačkih medija predstavljen je kao dokaz tijesne suradnje HDZ-a BiH i njegovog sestrinskog Plenkovićevog HDZ-a s Miloradom Dodikom.
Spomenutu tvrtku ‘Sirius 2010’ iz Banja Luke američki Ured za kontrolu imovine stranaca (OFAC) pri Ministarstvu financija prošlog utorka je zajedno sa šest drugih tvrtki i dva pojedinca stavio pod režim sankcija jer, kako je objavljeno, ‘donose glavne izvore prihoda predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i njegovoj obitelji’. OFAC navodi da je Dodik iskoristio svoj položaj za osobno bogaćenje kroz tvrtke povezane s njim i njegovim sinom Igorom, te da iskorištava svoj službeni položaj kako bi ugovore s Vladom Republike Srpske usmjerio na mrežu privatnih tvrtki koje on i Igor nadziru. ‘Dok Igor kontrolira mnoge tvrtke u ovoj mreži, on prikriva svoju osobnu povezanost s tim tvrtkama oslanjajući se na različite nominalne vlasnike i direktore’, objavili su iz OFAC-a.
Promptno se prošlog tjedna oglasilo i Veleposlanstvo SAD-a u Bosni i Hercegovini koje je objavilo da novi krug sankcija predstavlja sredstvo borbe protiv korupcije i otvoreno upozorilo da se ‘svi koji surađuju sa sankcioniranima i sami sebe izlažu riziku’.
Tvrtku Sirius 2010 iz Banje Luke američki Ured za kontrolu imovine stranaca (OFAC) pri Ministarstvu financija prošlog utorka je sa šest drugih tvrtki i dvoje pojedinaca stavio pod režim sankcija
U bosanskohercegovačkoj javnosti, a posebno u poslovnim i političkim krugovima, povezanost brojnih eksponiranih tvrtki s Dodikom i njegovom obitelji bila je poznata činjenica još odavno, a bila je opće mjesto i kada je hrvatska državna tvrtka Odašiljači i veze prošle i pretprošle godine zajedno sa ‘Sirius 2010’ sudjelovala na natječaju na kojemu se nabavljala oprema za digitalni prijenos i emitiranje javnih televizijskih servisa u Bosni i Hercegovini. Sam natječaj provodio se na razini države Bosne i Hercegovine, a ne Republike Srpske kao jednog od njenih dvaju entiteta, pa je razvoj događaja time zanimljiviji jer se u složenim političkim prilikama u susjednoj državi ovakvi poslovi na državnoj razini često blokiraju ili odblokiraju ovisno o političkom utjecaju ili međusobnoj trgovini nacionalnih stranaka koje sudjeluju u vladajućoj koaliciji. Sudjelovanje Odašiljača i veza u pobjedničkom konzorciju, sugeriraju izvori Nacionala, moguće je bio uvjet tamošnjih političkih predstavnika hrvatskog naroda kako bi s njihove stranke stigla nužna potpora da se posao na koncu realizira.
U stvarnosti, radi se o nabavci opreme kojom bi se napokon digitalizirali signali javnih televizijskih postaja, čime bi BiH prestala biti posljednja država u Europi na analognom signalu, premda je obveze za digitalizaciju preuzela još 2006. godine potpisivanjem Ženevskog sporazuma uz rok da će do učiniti najkasnije do 2015. godine. Taj proces započet je 2014. godine prvom fazom, da bi 2017. godine bio raspisan natječaj za drugu fazu na koji se nitko nije prijavio. Slijedi ponovni pokušaj 2022. godine na kojemu se očekivao velik interes ponuđača, no nakon sedam izmjena dokumentacije pojavile su se samo dvije ponude: s jedne strane ona ‘Siriusa 2010’ i Odašiljača i veza, a s druge strane ponuda konzorcija koji su činili ‘MIBO komunikacije’ iz Sarajeva, ‘Roaming Networks’ iz Banja Luke, ‘UNIS telekomunikacije’ iz Mostara i ‘Flame Data Technologies SRL‘ iz Rumunjske. Kada su potonji izgubili na natječaju žalili su se Uredu za žalbe BiH, no odbijeni su zbog odustajanja od žalbe jednog od članova konzorcija – UNIS telekomunikacija iz Mostara. U ime ovog konzorcija tvrtka ‘MIBO komunikacije’ potom je podnijela i tužbu Sudu BiH, no ondje su također odbijeni iz istih formalnih razloga – UNIS je dostavio dopis kojim odustaje od žalbe. Tako se tvrdnje da se zapravo radilo o namještenom natječaju nikada suštinski nisu ni provjerile.
Formalni vlasnik tvrtke ‘Sirius 2010’ jest Nemanja Reljin, a on je bratić supruga Dodikove kćerke Gorice Dodik. U tamošnjoj javnosti, a posebno od strane oporbe u Republici Srpskoj, ova se tvrtka proglašavala misterioznom, a pretpostavlja se da je osnovana kako bi tvrtka ‘Prointer’ – kojom iz sjene upravlja Dodikov sin Igor i u proteklih desetak godina sklopila je poslove s javnim tijelima vrijedne najmanje 170 milijuna eura – dobila barem prividnu konkurenciju na IT tržištu. Obje tvrtke po istom šablonu posluju uglavnom zahvaljujući prihodima iz proračuna na različitim razinama, a samoj tvrtki ‘Sirius 2010’ ukupni prihodi se gotovo potpuno poklapaju s iznosima s kojima je pobijedila na javnim natječajima, te se kreću u desecima milijuna eura. ‘Sada dječaci od 20 ili 25 godina, osnivaju firme, preko noći dobivaju velike poslove i postaju multimilijunaši. Postoji li itko izvan Dodikove rodbine do četvrtog koljena tko može pobijediti na natječaju vrijednom više od 10 ili 20 tisuća maraka? Ne postoji’, upozorio je oporbenjak iz Republike Srpske Nebojša Vukanović u studenom prošle godine, dok je govorio upravo o tvrtki s kojom poslovno surađuje hrvatska državna tvrtka od strateškog interesa odašiljači i veze.
I sam ministar komunikacija i prometa BiH Edin Forto ranije je najavljivao da neće potpisati ugovor vrijedan 25,8 milijuna konvertibilnih maraka o nabavci opreme za digitalizaciju upravo zato što je ‘Sirius 2010’ povezan s Dodikovom obitelji, te je sudjelovao na natječaju na kojemu su uvjeti bili namješteni, na koncu je u siječnju ove godine to ipak učinio. ‘Volio bih da smo imali pet kvalificiranih ponuda, pa da proberemo, da kažemo da je nešto drugo možda bolje, ali znamo kako se ocjenjuju ponude i što su uvjeti. Natječaj je dobio onaj koji je poslao jedinu kvalificiranu ponudu’, pokušao je objasniti bosanskohercegovački ministar Forto prije pet mjeseci. Prošlog tjedna, kada je objavljena odluka o proširenju američkih sankcija i na ovu tvrtku, Forto je najavio da će zatražiti cjeloviti izvještaj o provođenju projekta digitalizacije RTV signala i da će s time upoznati Vijeće ministara Bosne i Hercegovine.
Državnoj tvrtki Odašiljači i veze Nacional je postavio niz pitanja o ovom slučaju, želeći rasvijetliti motive njihove poslovne suradnje s tvrtkama iz sfere utjecaja Milorada Dodika, pa i tvrtke koja se prošlog tjedna našla pod izravnim američkim sankcijama. Upitali smo ih čijom je odlukom i odabirom, te uz čiju eventualnu preporuku, odabrana upravo tvrtka ‘Sirius 2010’, a zanimalo nas je i je li nakon potpisa ugovora u siječnju ove godine započeo rad na projektu nabave opreme za digitalizaciju televizijskih signala u susjednoj Bosni i Hercegovini, te u kojoj je on trenutno fazi. Odašiljače i veze upitali smo i jesu li upoznati s odlukom SAD-a da se ova partnerska tvrtka stavi na listu sankcioniranih upravo zbog sprječavanja korupcije, te zatražili njihove planove i predviđanja oko eventualnog nastavka ovog vrijednog posla – pogotovo u svjetlu javnog upozorenja vlasti SAD-a da ‘svi koji surađuju sa sankcioniranima i sami sebe izlažu riziku’.
Djelomično su odgovorili pisanim priopćenjem. ‘Odašiljači i veze posjeduju bogato iskustvo i stručnost u pružanju visokokvalitetnih rješenja za distribuciju signala ne samo na području Republike Hrvatske, već i na području Bosne i Hercegovine. Naime, u BiH je OiV bio uključen u projekt prve faze digitalizacije televizije, koja je završila 2016. godine. Ta faza je, između ostalog obuhvatila izgradnju sustava za odašiljanje digitalnog signala televizije na području velikih gradova Mostara, Banja Luke i Sarajeva. Početkom ove godine započela je realizacija objedinjene druge i treće faze Projekta digitalizacije Javnih RTV servisa u Bosni i Hercegovini.
‘OiV je putem medija upoznat s novonastalom situacijom vezanom uz sankcije Ureda za kontrolu imovine stranaca te je odmah po saznanju zatražio mišljenje pravnih stručnjaka’, tvrde iz OIV-a
OiV je prethodno sudjelovanje na javnom natječaju temeljio na poslovnim odlukama te je kao član konzorcija nadležan za posao integracije opreme u jedinstveni sustav što uključuje projektiranje, svakodnevnu kontrolu izvođenja i postavljanje opreme, a to je i prirodni slijed započetog posla iz I. faze digitalizacije. Projekt se odvija sukladno ugovorenoj dinamici i trenutno je u fazi isporuke opreme te pripreme za montažu, a obuhvaća isporuku, montažu i integraciju opreme u jedinstveni sustav. Rok za puštanje cjelokupnog sustava u rad je 510 dana od potpisivanja ugovora te se završetak obje faze projekta očekuje sredinom 2025. godine’, stoji u pisanom odgovoru ove tvrtke za Nacional.
‘OiV je putem medija upoznat s novonastalom situacijom vezanom uz sankcije Ureda za kontrolu imovine stranaca (OFAC) Ministarstva financija SAD-a prema nositelju grupe ponuđača SIRIUS 2010 d.o.o., te naglašavamo kako je odmah po saznanju zatražio mišljenje pravnih stručnjaka i pokrenuo analize mogućih rizika. Neovisno o trenutnoj situaciji, OIV je u potpunosti predan izvršenju ugovornih obveza’, dodali su u Odašiljačima i vezama, očito dajući do znanja da aranžman sa sankcioniranom tvrtkom namjeravaju provesti do kraja.