Admiralka Lisa Franchetti, načelnica mornaričkih operacija i najviša časnica u američkoj mornarici, predstavila je plan za jačanje spremnosti američke mornarice za mogući rat s Kinom do 2027. godine. Ovaj plan dolazi u trenutku kada američka vojska povećava svoje pripreme za potencijalni sukob s Pekingom, unatoč riziku od nuklearnog rata. Franchetti je naglasila kako je njezin cilj pripremiti 80 posto mornaričkih snaga za borbeno raspoređivanje u kratkom roku, s naglaskom na povećanje borbene spremnosti tako da, u slučaju potrebe, mornarica može odmah odgovoriti.
Ključni dijelovi plana uključuju jačanje zapošljavanja, poboljšanje mornaričke infrastrukture, ubrzavanje održavanja brodova te proširenje korištenja dronova i drugih autonomnih sustava. Franchetti je izjavila da američka mornarica iz ukrajinskog sukoba s Rusijom u Crnom moru, kao i iz trenutne američke pomorske operacije protiv Hutija u Jemenu, crpi važne lekcije koje primjenjuje na svoje pripreme.
Admiralka je posebno istaknula 2027. kao ključnu godinu zbog obavještajnih informacija prema kojima bi kineski predsjednik Xi Jinping mogao tada planirati invaziju na Tajvan. Iako nema dokaza da je Xi izdao izravne naredbe za invaziju, američki obavještajni dužnosnici upozoravaju da se Kina vojno priprema za takvu mogućnost. Ove procjene izazvale su zabrinutost u američkom političkom i vojnom vrhu, utječući na smjer ulaganja u vojnu infrastrukturu i operativne sposobnosti u Azijsko-pacifičkoj regiji.
Jačanje obrane
Obavještajna tvrdnja o kineskoj invaziji na Tajvan do 2027. prvi put je iznesena 2021. godine od strane admirala Phila Davidsona, bivšeg šefa američkog Indo-pacifičkog zapovjedništva, što je izazvalo niz reakcija i pojačane vojne pripreme u SAD-u. “Davidsonov prozor”, kako ga mediji nazivaju, označava potencijalnu prijetnju od kineske invazije, koja je promijenila način na koji Kongres usmjerava financijska sredstva u pacifičku regiju.
Franchettin plan dolazi u vrijeme kad i druge globalne sile, poput NATO-a i Europske unije, jačaju svoje vojne kapacitete. Andrius Kubilius, bivši litvanski premijer i prvi povjerenik za obranu EU, je istog dana upozorio da Europa mora biti spremna za potencijalni sukob s Rusijom u sljedećih šest do osam godina. Prema Kubiliusu, NATO i europske vojne snage trebaju ubrzati svoje pripreme za budući rat s Rusijom, koji bi, zbog prisutnosti nuklearnog oružja, mogao brzo eskalirati.
Kubilius je izjavio da bi EU trebala povećati svoja vojna ulaganja, sugerirajući da bi europske zemlje trebale uložiti više od 500 milijardi eura u sljedećih nekoliko godina kako bi izgradile svoje vojne kapacitete. Iako EU nema izravan utjecaj na vojne odluke država članica, Kubilius je istaknuo da EU može osigurati financijska sredstva za jačanje obrane, što NATO kao vojni savez ne može pružiti u istoj mjeri.

Zveckanje atomskim bombama
U međuvremenu, Europski parlament donio je rezoluciju kojom se potiču europske zemlje da Ukrajini omoguće korištenje zapadnog oružja za napade dugog dometa unutar Rusije. Ova odluka izazvala je oštre reakcije iz Moskve, a ruski predsjednik Vladimir Putin upozorio je da bi takav potez mogao dovesti NATO i Rusiju u otvoreni sukob, uključujući mogućnost upotrebe nuklearnog oružja.
Kako se američka i europska vojska pripremaju za moguće sukobe s Kinom i Rusijom, svijet se suočava s potencijalno najopasnijim razdobljem u posljednjih nekoliko desetljeća, s napetostima koje bi mogle eskalirati u sukobe svjetskih razmjera.
Moskva traži raspuštanje Europskog parlamenta: ‘Sarmatu do Strasbourga treba tri minute’