STARI GRAD – Subota je donijela svim zaljubljenicima u more i brodove, svima koji čuvaju pomorsku tradiciju njegujući pomorsku baštinu, još jedan dan uživanja u druženju, bogatom kulturnom i zabavnom programu, tradicionalnoj domaćoj spizi i boravku na jednom od najljepših otoka u svijetu.
U subotnje jutro, u valu je uplovila replika dubrovačke galije Karaka i sve ranoranioce ostavila bez daha. Svi koji su imali želju mogli su i zaploviti Karakom te s mora uživati u pogledu na starogradsku valu.
Posjetitelji su bili zainteresirani vidjeti stare zanate vezane uz izradu drvenih brodova, koje su nizozemski gosti iz udruge Stuchting Friewse Tjottervlott predstavljali u maritimnom selu na rivi. Kovanje željeza na živoj vatri ili krivljenje komada drva za bandire kako se nekad radio, zanimalo je domaće kao i brojne turiste koji su svoj odmor odlučili provesti u rujnu na otoku Hvaru. Osim prikaza starih zanata nizozemski gosti častili su domaće i svojim jelima uz pjesmu zanimljivog glazbenog tria.
Osim nizozemskih gostiju, u sklopu festivalskog sela na starogradskoj rivi predstavili su se i Interpretacijski centar Duboak iz Malinske na Krku, udruga Baština Opuzen, Udruga Južne strane Jezera s otoka Murtera i kalafatska radionica Bokovac iz Bara u Crnoj Gori.
Nije manjkao ni šušur iz središnje Hrvatske jer su Starome Gradu došli u posjet gosti iz gradova prijatelja Samobor i Rugvica sa svojim nadaleko poznatim Savskim lađarima te gosti s juga, iz Dubrovnika koji su poklonili program „Grad Grodu“. Stari Grad bio je protekla 3 dana centar ne samo Jadrana nego i cijele Hrvatske, poručuju organizatori, Grad Stari Grad, Udruga Cronaves i TZG Staroga Grada.
Dan je bio idealan za isplovljavanja tradicijskih plovila i prikaz njihovih maritimnih mogućnosti pa su tako jedra raširile barke iz Nizozemske, Crne Gore, Pule, Opatije, Lovrana, Malinske, Pašmana, Selca, Prvić Šepurine, Zlarina, Betine, Jezera, Murtera, Opuzena, Komiže, Splita, Kaštela, Hvara, Brača, Vrboske, Drvenika, Dubrovnika i Staroga Grada i učinile vizuru vale atraktivnom svim fotografima i lovcima na lijepe kadrove. Organizatori posebno cijene izniman doprinos kao i odaziv za sudjelovanje od strane svih udruga i brodara od Istre do juga Hrvatske, jer oni su sa svojim vještinama i iskustvom koje prenose na mlade, ujedno i najvrjedniji dio ove manifestacije.
Ugostitelji Staroga Grada pripremali su autohtonu „spizu“, kroz cijelo vrijeme trajanja manifestacije, kako bi sve vratili u neka zaboravljena vremena. Pa se tako na jelovnicima našla srdela, inćuni, lignje, kozice, morski pas, ali i pašticada, polpete, jezik u umaku, dolce garbo, rižoti, tjestenine i nezaobilazna gregada.
Katica Marinović s „Pjesmama iz naftaline“ raspjevala je goste i pripremila ih na posebnu atrakciju koju je donijela noć, „Ples jedara i svjetla“ koja je osim svjetlosnih efekata bila oplemenjena i dramskim programom uz glazbenu pratnju. Riva je bila prepuna, nekoliko redova ljudi bilo je uz obalu, svi su tražili što bolju poziciju kako bi pratili ovaj događaj. Gotovo svakome u rukama bili su mobiteli kojima su fotografijama i videozapisima bilježili ples jedara i svjetla, uz glazbene arije, čuvajući tako i uspomene na jednu lijepu i nesvakidašnju večer.
Za super raspoloženje, ples i pjesmu svih generacija, na sinoć prepunom Trgu Tvrdalj, zahvale idu našoj glazbenoj divi, Doris Dragović koja je pjevala svoje stare kao i nove hitove zajedno, uglas s publikom. Zaigrane nogice i raspjevano grlo posjetitelja, grupa „Black rižot“ na after partyu, zadržala je na istom nivou i uvela ih sve u novi dan.
D.G.