Kina je priopćila danas da je uspješno lansirala interkontinentalnu balističku raketu (ICBM) koja nosi lažnu bojevu glavu u Tihi ocean, prenosi BBC.
Raketa je lansirana u srijedu te je “sletjela u očekivana morska područja”, priopćilo je kinesko ministarstvo obrane, dodajući da je probno lansiranje bilo rutinsko i dio godišnje obuke. Vrsta rakete i njezina putanja leta ostali su nejasni, ali kineski državni mediji navode da je Peking “unaprijed obavijestio susjedne zemlje”. Lansiranjem su “učinkovito testirane performanse oružja i opreme i razina obuke trupa, te je postignut očekivani cilj”, izvijestila je Xinhua.
Analitičari kažu da je nazivanje testa rutinskim iznenađujuće jer je Kina posljednji test u međunarodnim vodama provela 1980. godine. “Osim ako nešto nisam propustio, mislim da je ovo prvi puta u dugo vremena da se ovo dogodilo i kao takvo je objavljeno”, objavio je Ankit Panda, stručnjak za nuklearno oružje pri Zakladi Carnegie za međunarodni mir, na platformi X.
Jačanje kinesko nuklearnog arsenala
Kineska testiranja nuklearnog oružja obično se odvijaju unutar zemlje, a Kina je prethodno testirala ICBM rakete u pustinji Taklamakan u regiji Xinjiang. Kad je Kina posljednji put izvela test izvan svog teritorija, raketa je preletjela 9070 kilometara i sletjela u Pacifik. Taj test uključio je 18 kineskih mornaričkih brodova i još uvijek se smatra jednom od najvećih kineskih pomorskih vježbi.
Raketne snage PLA-a, koje nadziru konvencionalne i nuklearne projektile zemlje, dobile su zadatak modernizirati kineske nuklearne snage suočene s razvojem događaja poput poboljšanog američkog obrana od projektila, bolje sposobnosti nadzora i ojačana savezništva. Neki internetski tragači zabilježili su lansiranje projektila s Hainana, a ne iz raketnog podzemnog silosa u unutrašnjosti, što znači da je najvjerojatnije bio test sve većeg broja cestovnih mobilnih lansera projektila dugog dometa, prenosi Reuters.
Gradnja podzemnih silosa
Peking se godinama drži politike nuklearnog oružja “bez prve upotrebe”, ali zapadni analitičari primjećuju da PLA sustiže velike nuklearne sile postavljanjem nove trijade oružja koja se mogu ispaljivati s kopna, mora i zraka. Kina jako brzo jača svoj nuklearni arsenal. Kina ima više od 500 operativnih nuklearnih bojevih glava u svom arsenalu, od kojih je otprilike 350 ICBM, i vjerojatno će imati više od 1000 bojevih glava do 2030. godine, procijenio je Pentagon prošle godine. Kineska vojska gradi stotine silosa za kopnene ICBM rakete, navodi Pentagon u izvješću.
Japansko ministarstvo obrane priopćilo je, nakon današnjeg testa,: “Nastavit ćemo prikupljati i analizirati informacije o kretanju kineske vojske i poduzet ćemo sve moguće mjere opreza”, prema japanskoj televiziji NHK. Dužnosnik japanske obalne straže rekao je da je u ponedjeljak od Kine primio navigacijsko upozorenje o “svemirskom otpadu” u tri zone u Južnom kineskom moru i Tihom oceanu sjeverno od filipinskog otoka Luzon, te u južnom Pacifiku u srijedu.
John Ridge, američki obrambeni analitičar, rekao je za BBC da je Kina možda provela test kao vrstu “signala Sjedinjenim Državama”.
Kineski nuklearni napredak ‘oduzima dah’: Pentagon zabrinut