Aktualni ratovi na Bliskom istoku razotkrivaju dvostruke standarde SAD-a u pogledu ljudskih prava, rekao je kineski ministar vanjskih poslova. “Ako je Sjedinjenim Državama toliko stalo do ljudskih prava muslimana, zašto nastavljaju provocirati ili podržavati ratove na Bliskom istoku i drugim regijama, uzrokujući veliki broj nevinih muslimanskih žrtava?” Wang Yi je upitao šefa UN-a za ljudska prava Volkera Turka tijekom sastanka u New Yorku, na marginama ovotjedne Opće skupštine UN-a, prenosi Xinhua.
“Zašto zatvara oči pred povijesnim nepravdama s kojima se suočava arapski narod i ne podupire da Palestina postane punopravna članica Ujedinjenih naroda?” upitao je, prema priopćenju kineskog ministarstva vanjskih poslova. Također je upitao zašto Washington “ne igra svoju ulogu, koju je dužan imati, u postizanju trajnog prekida vatre i potpunog povlačenja trupa iz Gaze”.
Kina: SAD instrumentalizira pitanje ljudskih prava
Wang je tvrdio da “politička manipulacija” pitanjima ljudskih prava od strane zemalja poput SAD-a “postaje sve nepopularnija u cijelom svijetu”. Kada je riječ o kineskoj sjeverozapadnoj pokrajini Xinjiang, Wang je ustvrdio da se pitanja vezana uz muslimane Ujgure u regiji koriste “za napad i ocrnjivanje stanja ljudskih prava u Kini”. “Velika većina muslimanskih zemlja odavno je prozrela trikove Sjedinjenih Država i shvaćaju da one samo koriste ljudska prava kao izgovor za miješanje u unutarnja pitanja Kine i drugih zemalja u razvoju”, rekao je Wang.
Kina je suočena s kritikama zbog svog odnosa prema etničkim Ujgurima. Kao odgovor na nekoliko terorističkih napada u Kini, vlada u Pekingu je oko 2014. započela osebujan program suzbijanja onog što naziva ekstremizmom u toj regiji. Riječ je o jednom od najstrožih nadzora na svijetu uz prisilne kampove za “preodgoj”. Kina je u taj “projekt” upregnula sva svoja tehnološko- nadzorna postignuća i uvela orvelovsku distopiju. Ujguri, oni koji pobjegnu u Tursku, tvrde da kineska vlada želi uništiti sve ostatke islamskog i etničkog identiteta.
Peking na takve kritike stalno uzvraća, nazivajući to miješanjem u njezine unutarnje stvari. “Postignuća Pekinga u zaštiti i promicanju ljudskih prava široko su priznata, a razvoj i napredak u autonomnoj regiji Xinjiang očiti su svima”, rekao je Wang šefu UN-a za ljudska prava. Dodao je da je Kina “spremna uključiti se u dijalog sa svim zemljama o pitanjima ljudskih prava na temelju jednakosti”. “Vrata Kine otvorena su svijetu i poziva prijatelje iz svih nacija da posjete Kinu i sami se uvjere u to”, dodao je.
Izvješće: Kina ruši i prenamjenjuje džamije