Dojavu o planinaru koji se otrovao jesenskim mrazovcem na području Južnog Velebita danas je oko 14:30 sati zaprimila HGSS Stanica Gospić. Naime, zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta tim letača spašavatelja i helikopter HRZ-a nisu mogli poletjeti iz Divulja.
Uzimajući u obzir hitnost situacije i teško pristupačan teren, aktiviran je tim hitne helikopterske pomoći s otoka Krka, koji je sletio na lokaciju, preuzeo pacijenta i prebacio ga u KBC Rijeka, objavio je HGSS na svojoj Facebook stranici.
Također, HGSS je objavio i upozorenje. “Budite oprezni pri sakupljanju i konzumaciji šumskih plodova! Hvala timu i posadi HHMS-a i Hrvatskom zavodu za hitnu medicinu na zajedničkoj suradnji”, zaključili su u objavi.
Česta pogreška
Inače, jesenski mrazovac obično raste na vlažnim livadama, šumama te na rubovima puteva, a svi dijelovi te biljke izrazito su otrovni. Naime, njegova lukovica, stabljika, cvjetovi i sjemenke sadrže alkaloid kolhicin, snažan otrov koji može biti smrtonosan.
Čak i konzumacija nekoliko grama jesenskog mrazovca može izazvati ozbiljna trovanja, a simptomi se mogu pojaviti već nakon nekoliko sati. Prvi znakovi su mučnina, povraćanje i proljev, nakon čega dolazi do dehidracije, gubitka svijesti i zastoja dišnog sustava i srca. Zbog toga je odmah pri uočavanju simptoma ključno potražiti pomoć liječnika.
Jedan od čestih razloga trovanja jesenskim mrazovcem je to što ga pojedinci zamijene za jestive vrste poput divljeg luka ili proljetnih šafrana. Međutim, za razliku od divljeg luka, lišće jesenskog mrazovca nema prepoznatljiv miris po češnjaku. Nadalje, cvjetovi koji se pojavljuju u jesen lako je zamijeniti s proljetnim šafranima. Zbog svega navedenog je važno biti oprezan i dobro poznavati razlike samoniklog bilja tijekom branja.
Rijetki su čuli za K9 odjel: ‘Za ovaj posao morate biti spremni otići i s vlastite svadbe’
Komentari