UN-ova agencija za kulturu otkrila je pet bombi skrivenih unutar zidina povijesne džamije al-Nouri u gradu Mosulu u sjevernom Iraku. Bombe su ostale iz razdoblja vladavine takozvane Islamske države (IS) nad tim područjem, prenosi AP.
Džamiju, poznatu po minaretu iz 12. stoljeća, uništio je IS 2017., a od 2020. je središnja točka UNESCO-ovih napora obnove. Agencija UN-a priopćila je da je unutar južnog zida Molitvene dvorane u utorak pronađeno pet eksplozivnih naprava velikih razmjera, dizajniranih za potpuno uništenje džamije.
“Ove eksplozivne naprave bile su skrivene unutar posebno obnovljenog dijela zida”, stoji u priopćenju. Bombe nisu bile otkrivene tijekom akcije čišćenja lokaliteta od strane iračkih snaga 2020. jer su bile skrivene u zidu koji je specijalno bio izgrađen oko njih, pojasnio je UNESCO.
Džamija je već djelomično uništena
“Iračke vlasti su odmah obaviještene, osigurale su područje i situacija je sada u potpunosti pod kontrolom.” Dodaje se da je “jedna bomba deaktivirana i uklonjena, dok su preostale četiri međusobno povezane i bit će sigurno uklonjene u narednim danima”.
Iračke vlasti zatražile su od UNESCO-a da zaustavi sve operacije rekonstrukcije džamije al-Nouri i evakuira cijeli kompleks dok se uređaji ne deaktiviraju. Vođa IS-a Abu Bakr al-Baghdadi proglasio je islamski kalifat iz upravo iz ove džamije prije deset godina, 29. lipnja 2014. Džamija je uništena od ekstremista kad su elitne iračke protuterorističke postrojbe približile na oko 50 metara od džamije u mosulskom Starom gradu 2017. prilikom oslobađanja Mosula.
Otkriće ovih bombi naglašava izazove u čišćenju Mosula od eksploziva i revitalizaciji njegovih razorenih urbanih područja. Međunarodni napori, uz potporu Ujedinjenih naroda, usmjereni su na čišćenje mina i pomoć u oporavku grada. Unatoč napretku, velik dio starog grada Mosula ostaje u ruševinama, obilježen znakovima upozorenja na minska polja.
IS nije potpuno mrtav
UNESCO ima za cilj dovršiti potpunu rekonstrukciju džamije al-Nouri do prosinca, “konačno brišući stigmu okupacije Daesha (drugi izraz za IS)”. Desetljeće nakon što je IS proglasio svoj kalifat u velikim dijelovima Iraka i Sirije, ekstremisti više ne kontroliraju nijednu zemlju, izgubili su mnoge istaknute vođe i uglavnom su izvan naslova svjetskih vijesti.
Međutim, skupina nastavlja novačiti članove i preuzima odgovornost za smrtonosne napade diljem svijeta, uključujući smrtonosne operacije u Iranu i Rusiji ranije ove godine u kojima su poginuli deseci ljudi. Njegove spavajuće ćelije u Siriji i Iraku još uvijek izvode napade na vladine snage u obje zemlje, kao i na sirijske borce koje podržava SAD, u vrijeme kada iračka vlada pregovara s Washingtonom o mogućem povlačenju američkih trupa.