Prema navodima američkog Središnjeg zapovjedništva (CENTCOM) od nedjelje, 29. rujna, američka vojska je prošli tjedan izvršila snažne zračne napade na teritoriju Sirije
Tijekom dvaju napada izvršenih u utorak na sjeverozapadu Sirije (ne precizira se ime regije ali je za pretpostaviti kako se radi o Idlibu ili Homsu s obzirom na imena napadnutih terorističkih organizacije koje upravo tamo djeluju, a američki zrakoplovi već su i ranije djelovali prije svega po regiji Homs), ubijeno je 37 militanata povezanih s terorističkom skupinom ISIS i terorističkom skupinom Al-Qaida, od čega su dvojica bili visokopozicionirani militanti.
CENTCOM je priopćio da je u utorak gađao sjeverozapadnu Siriju, ciljajući na visokog militanta iz skupine Hurras al-Deen povezane s al-Qaidom i osam drugih. Navode kako je bio odgovoran za nadgledanje vojnih operacija.
Predstavnici CENTCOM-a također su izvijestili o napadu od 16. rujna, kada je američka vojska izvršila “zračni napad velikih razmjera” na kamp za obuku ISIS-a na udaljenoj nepoznatoj lokaciji u središnjoj Siriji. U tom je napadu ubijeno 28 militanata, uključujući “najmanje četvoricu sirijskih vođa”.
“Zračni napad će poremetiti sposobnost ISIS-a da provodi operacije protiv interesa SAD-a, kao i naših saveznika i partnera”, stoji u priopćenju.
U Siriji se nalazi oko 900 američkih vojnika, koji uglavnom pokušavaju spriječiti bilo kakav povratak ekstremističke skupine ISIS, koja je 2014. prošla kroz Irak i Siriju, preuzimajući kontrolu nad velikim dijelovima teritorija. Međunarodno priznata vlada u Damasku postojano navodi kako se američke snage na tlu Sirije nalaze ilegalno, jer, za razliku od ruskih, njima nije upućen službeni poziva za vojnu intervenciju i boravak na sirijskom tlu.
Američke snage savjetuju i pomažu svojim ključnim saveznicima u sjeveroistočnoj Siriji, pretežito kurdskim Sirijskim demokratskim snagama – SDF,, smještenim nedaleko od strateških područja gdje su prisutne militantne skupine koje podupire Iran, uključujući ključni granični prijelaz s Irakom.
Sve češći incidenti između Amerikanaca i Rusa
Posljednjih mjeseci na sirijskom nebu bilježi se sve veći broj incidenata između američkih i ruskih zrakoplova, ili pak akcija ruskih zračnih snaga u blizini ključne američke baze u Siriji At-Tanf, smještene na tromeđi Sirije, Jordana i Iraka. Ruski vojni predstavnici tvrde kako tamo napadaju ekstremističke borce koji se potom ubacuju na teritorij zapadne Sirije (zapadno od rijeke Eufrata) pod kontrolom vlade u Damasku.
Rusija i Sjedinjene Države održavaju značajnu vojnu prisutnost u Siriji. Dok Rusija ima odobrenje sirijske vlade da pomogne u borbi protiv pobunjenika, prisutnost SAD-a i njihovih saveznika na sjeveroistoku zemlje nije odobrena od strane UN-a ili Damaska, što izaziva međunarodne kontroverze. Rusija je stacionirala svoje snage u Latakiji na obali Sredozemnog mora, dok su američke snage smještene u regijama bogatim naftom, blizu iračke granice.
Sukobi između ruskih i američkih snaga neprestano prijete eskalacijom dok obje strane nastoje osigurati svoje interese. 12. srpnja ove godine zabilježeno je čak 12 ulazaka u sirijski zračni prostor od strane zapadnih borbenih zrakoplova, uključujući F-15, Rafale, Eurofighter i A-10. Ovi učestali upadi naglašavaju stalnu prijetnju sukoba između ruskih i zapadnih snaga. Raniji susreti također nisu prošli bez incidenata. Naime, 23. srpnja 2023., propeler MQ-9 Reapera ozbiljno je oštećen u susretu sa Su-35, dok su agresivni manevri ruskih aviona nad sirijskim nebom postali gotovo rutina.
Sudar titana na sirijskom nebu: ruski lovac Su-35 i američki dron MQ-9 Reaper u opasnoj igri