Ujedinjeno Kraljevstvo će uskoro u potpunosti prestati proizvoditi električnu energiju izgaranjem ugljena – čime će prekinuti svoju 142-godišnju ovisnost o tom fosilnom gorivu. Posljednja elektrana na ugljen u zemlji, Ratcliffe-on-Soar, završava s radom danas u ponoć nakon što je radila od 1967. godine. Ovo označava veliku prekretnicu u ambicijama zemlje da smanji svoj doprinos klimatskim promjenama, piše BBC.
Ugljen je najprljavije fosilno gorivo koje sagorijevanjem stvara najviše stakleničkih plinova. Ministar energetike Michael Shanks rekao je: “Kao država dugujemo generacijama zahvalnost.” Ujedinjeno Kraljevstvo je bilo rodno mjesto električne energije na ugljen, a od sutra postaje prvo veliko gospodarstvo koje ga se odreklo. “Ovo je doista izvanredan dan, jer je Britanija, nakon svega, izgradila svu svoju snagu na ugljenu, to je bila industrijska revolucija”, rekao je John Gummer nekadašnji ministar za okoliš s najdužim stažem. Prvu elektranu na ugljen na svijetu, elektranu Holborn Viaduct, sagradio je 1882. u Londonu izumitelj Thomas Edison – donijevši svjetlo na ulice glavnog grada.
Od tog trenutka do prve polovice dvadesetog stoljeća, ugljen je osiguravao gotovo svu električnu energiju u Ujedinjenom Kraljevstvu, napajajući domove i tvrtke. Početkom 1990-ih, ugljena je kao izvora električne energije počeo istiskivati plin, ali je ugljen i dalje ostao ključna komponenta britanske mreže sljedeća dva desetljeća. U 2012. još uvijek je proizvodio 39% električne energije Ujedinjenog Kraljevstva.
Rast obnovljivih izvora energije
Kako su rasle znanstvene spoznaje o klimatskim promjenama, bilo je jasno da se svjetske emisije stakleničkih plinova moraju smanjiti, a kao najprljavije fosilno gorivo, ugljen je glavna meta. U 2008. Ujedinjeno Kraljevstvo je uspostavilo svoje prve pravno obvezujuće klimatske ciljeve, a 2015. tadašnja tajnica za energiju i klimatske promjene, Amber Rudd, rekla je svijetu da će Ujedinjeno Kraljevstvo prekinuti s korištenjem energije iz ugljena u sljedećih desetk godina. Uspjeli su prije tog roka.
“Mislim da je ovo velika stvar, jer trebate nekoga na koga ćete pokazati i reći: ‘Eto, oni su to učinili. Zašto mi to ne možemo?”, rekao je Gummer, objašnjavajući da UK može sada biti primjer. U 2010. godini obnovljivi izvori energije proizveli su samo 7% električne energije u Velikoj Britaniji. Do prve polovice 2024. to je naraslo na više od 50%. Brzi rast zelene energije značio je da se ugljen čak može potpuno isključiti na kratka razdoblja, s prvim danima bez ugljena u 2017.
Izazovi za “zelene izvore”
Iako je ugljen izvor energije koji jako zagađuje okoliš, njegove prednosti su u tome što je dostupan u svakom trenutku – za razliku od vjetra i sunca koji su ograničeni vremenskim uvjetima. Kayte O’Neill, glavna operativna direktorica Energy System Operatora – tijela koje nadzire elektroenergetski sustav Ujedinjenog Kraljevstva – rekla je: “Potrebno je čitavo mnoštvo inovacija koje će nam pomoći da osiguramo stabilnost mreže. Odnosno održavanje svjetla upaljenim na siguran način”.
Ključna tehnologija koja osigurava tu stabilnost o kojoj govori Kayte O’Neill je baterijska tehnologija za pohranu energije. Dr. Sylwia Walus, voditeljica istraživačkog programa na Faraday institutu, rekla je da je došlo do značajnog napretka u znanosti o baterijama. “Uvijek postoji prostor za novu tehnologiju, ali ovih dana više se fokusiramo na to kako je učiniti održivijom i jeftinijom u proizvodnji”, rekla je. Kako bi to postigla, Ujedinjeno Kraljevstvo mora postati neovisnije o Kini u proizvodnji vlastitih baterija i dovođenju kvalificiranih radnika za tu svrhu, objasnila je.
Njemačka odgovorila Trumpu: Na debati ih naveo kao loš primjer energetske tranzicije