Pentagon je finalizirao planove za dovršetak misije pod vodstvom SAD-a za borbu protiv ISIS-a do sljedeće godine, pri čemu će mnoge američke trupe napustiti baze koje su okupirale veći dio posljednja dva desetljeća.
Bidenova administracija inzistira na tome da njihov plan nije potpuno povlačenje iz zemlje, ali je odbila reći koliko će od 2500 vojnika koji su trenutno stacionirani u Iraku ostati.
“Mislim da je pošteno reći da će se, znate, naš otisak mijenjati unutar zemlje”, rekla je novinarima u petak zamjenica tajnice za tisak Pentagona Sabrina Singh.
Iračka vlada objavila je ranije ovog mjeseca da je postigla dogovor s Bidenovom administracijom o uklanjanju većine američkih trupa iz svoje zemlje u sljedeće dvije godine.
Oko 2500 američkih vojnika trenutačno je stacionirano u Iraku. (Ayman Henna)
Američki dužnosnici osporili su karakterizaciju plana kao povlačenja, što je dovelo do zabune oko toga kako će američka prisutnost ondje izgledati tijekom sljedećih mjeseci.
“Želio bih naglasiti da je ovo evolucija vojne misije u Iraku”, rekao je visoki dužnosnik Bidenove administracije.
Sadašnja misija trebala bi završiti do rujna 2025.
Ideja o povlačenju trupa iz Iraka potaknula je zabrinutost zbog nedostatka potpore za 900 vojnika trenutno stacioniranih u Siriji.
SAD I IRAK UDRUŽILI SE DA UBIJE 15 OPERATIVCA ISIS-a
“Ne samo da će to potkopati borbu protiv ISIS-a, nego što je još važnije, u nastojanju da obuzdamo Iran, snage u Iraku – posebno na kurdskom sjeveru – su vrlo važne. Trebamo iračke snage kako bismo podržali naše trupe u sjeveroistočnoj Siriji, Veleposlanik James Jeffrey, bivši predsjednički izaslanik u koaliciji za borbu protiv ISIS-a u Iraku, rekao je za Fox News Digital.
“Tamo imamo vrlo učinkovitog saveznika, Kurde, sirijske Kurde, koje ne želimo napustiti”, nastavio je, dodajući da bi povlačenje SAD-a omogućilo Rusiji i Iranu prostor da stegnu kontrolu nad nacijom.
“Na kraju krajeva, to je odluka iračke vlade, i ako je iračka vlada pod pritiskom Irana, baš kao što su bili 2011., i želi da odemo, onda nemamo izbora.”

Vojnici američke vojske treniraju u zračnoj bazi al-Asad u zapadnom Iraku. (Izvor: US Army )
Teheran i njegov utjecaj infiltrirali su se u iračku vladu na način za koji neki kažu da znači da prisutnost SAD-a neizravno koristi Iranu.
“Budući da je trenutna iračka vlada pod jakim utjecajem šiitskih frakcija koje podržava Iran, uključujući Narodnu mobilizacijsku frontu, zadržavanje američkih trupa nije učinkovita protuteža Iranu. Zapravo, naši resursi završavaju neizravno u korist onih koji su povezani s iranskim interesima, čineći ovo pogrešnim strategija”, rekao je direktor Zabrinutih veterana za Ameriku i ratni veteran u Iraku Jason Beardsley za Fox News Digital.
“ISIS može biti izazov, ali to je izazov s kojim bi se vlada Iraka trebala sama nositi.”
STRAVLJIVE SNIMKE POKAZUJU DA SE NA AMERIČKE POTROŠNICE PUCA
Bagdad i Washington su “postigli dogovor” da će američke snage u Siriji biti podržane iz prisutnosti na iračkoj strani granice najmanje do rujna 2026.
Američko središnje zapovjedništvo objavilo je tijekom vikenda da su snage u Siriji izvele dva ciljana napada u Siriji u kojima je ubijeno 37 terorista, uključujući vođe ISIS-a i Huras al-Din, podružnice Al Qaide.

Članovi službe koji podržavaju operaciju Inherent Resolve stoje u formaciji i pozdravljaju zastavu Sjedinjenih Država tijekom ceremonije Dana sjećanja u Union III u Bagdadu, Irak, 27. svibnja 2024. (američka vojska)
Američke snage u Iraku, Siriji i Jordanu bile su izložene pojačanim napadima od izbijanja rata između Izraela i Hamasa u Gazi prije gotovo godinu dana.
Tri američka vojnika ubijena su u napadu dronom u siječnju na američku bazu u Jordanu koja je podržavala operacije u Siriji.
Američke snage odgovorile su povremenim zračnim napadima, kao u srpnju u blizini Bagdada, što je izazvalo oštre kritike iračke javnosti.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Prošlog mjeseca, sedam američkih vojnika je ranjeno u operaciji protiv ISIS-a u zapadnom Iraku.
U isto vrijeme, trupe planiraju napustiti Irak, drugdje na Bliskom istoku američka vojna prisutnost raste. Američki dužnosnici najavili su u ponedjeljak da će biti dodano još “nekoliko tisuća” vojnika na otprilike 40.000 pripadnika raspoređenih u regiji.