Izraelska vojska upozorila je libanonske građane da izbjegavaju putovanja u južni Libanon zbog “teških borbi” koje su u tijeku između izraelskih snaga i Hezbollaha.
Glasnogovornik izraelske vojske Avichay Adraee izjavio je kako Hezbollah koristi civilno stanovništvo kao živi štit dok izvodi napade iz te regije. Borbe su se pojačale nakon što je Izrael započeo “ograničeni” upad u južni Libanon – prenosi The Guardian.
Prema informacijama izraelskih medija, raketne sirene u utorak ujutro su se oglasile diljem središnjeg Izraela, uključujući Tel Aviv. Dodatne informacije još nisu dostupne.
Rijeka Litani, koja teče oko 20 milja sjeverno od granice s Izraelom, sada dijeli područja pod kontrolom izraelskih snaga i Hezbollaha. Izrael je zahtijevao povlačenje boraca Hezbollaha s južne strane Litanija, no Hezbollah odbija bilo kakvu pregovaračku inicijativu dok ne bude postignut prekid vatre u Gazi.
Izraelska kopnena ofenziva u južnom Libanonu predstavlja značajnu eskalaciju sukoba s Hezbollahom, a ova operacija slijedi tjedne napada Izraela na Hezbollah, uključujući zračne udare koji su navodno ubili njegovog dugogodišnjeg vođu Hassana Nasrallaha. Ovaj razvoj događaja otvara novu frontu u sukobu, dok Hezbollah odgovara ispaljivanjem raketa na sjeverni Izrael u znak solidarnosti s Hamasom zbog sukoba u Gazi.
Kopnena invazija
Podsjetimo, izraelske zračne snage gađale su ciljeve u južnom Libanonu tijekom noći, a Hezbollah je odgovorio granatiranjem izraelskih vojnika koji su se približavali granici. Stanovnici južnog Libanona nisu mogli pobjeći zbog uništenih cesta uslijed zračnih napada, dok su libanonske vlasti izvijestile o ranjenima.
Izraelski vojni glasnogovornik Daniel Hagari naglasio je da su ti napadi usmjereni na uporišta Hezbollaha koja predstavljaju prijetnju izraelskim civilima, te dodao da je Hezbollah pretvorio libanonska sela u vojne baze. Izrael navodi da nastoji spriječiti ponavljanje događaja sličnih onima od 7. listopada, kada su izraelske zajednice bile napadnute.
Nova faza borbe je visoko rizična, s obzirom na sposobnosti Hezbollaha, koji ima veliki arsenal raketa i projektila, kao i dobro obučenu miliciju. Dok su izraelski zračni napadi nanijeli značajne gubitke Hezbollahu, uključujući ubijanje većine njegovih viših zapovjednika, kopnena operacija predstavlja izazov zbog kompleksnosti terena i mogućnosti Hezbollaha da se brani na svom teritoriju.
Obje strane su se pripremale za ovakav sukob godinama, a Hezbollah je izgradio značajnu vojnu infrastrukturu. Unatoč gubicima, Hezbollah nastavlja s napadima na izraelske ciljeve, a situacija u regiji ostaje napeta, s rizikom od šireg regionalnog sukoba, s obzirom na iransku podršku Hezbollahu i druge faktore.
Izrael započeo kopnenu invaziju na Libanon