Saveznici šefa kenijske države, Williama Ruta, optužuju Rigathija Gachaguu za korupciju i potkopavanje vlade
Kenijski zastupnici podnijeli su peticiju za opoziv potpredsjednika Rigathija Gachagua zbog optužbi za korupciju, potkopavanje vlade, maltretiranje javnih dužnosnika i sudjelovanje u politici koja izaziva etničke podjele.
Zahtjev saveznika predsjednika Williama Rutoa dostavljen je Nacionalnoj skupštini u utorak. Član parlamenta Mwengi Mutuse, koji ga je predstavio, rekao je da je 291 od njegovih 349 kolega potpisao dokument, što je daleko više od jedne trećine potrebne za glasovanje o Gachaguinoj smjeni.
Predsjednik parlamenta Moses Wetang’ula opisao je to kao “poseban pokret” da “predstavlja ustavni trenutak bez presedana” u kenijskoj demokraciji. Rekao je da će donji dom biti domaćin javne sjednice o procesu opoziva u petak, a potpredsjednik će biti pozvan u parlament da odgovori na optužbe 8. listopada.
Kenijska vlada je u neredu od lipnja, nakon smrtonosnih prosvjeda zbog krize troškova života i sada povučenog zakona o financiranju koji je imao za cilj prikupiti 2,7 milijardi dolara poreza.
Saveznici predsjednika Ruta optužili su njegovog zamjenika Gachaguu za poticanje protuvladinih nemira zbog razdora između dvojice čelnika. Gachagua je odbacio optužbe, tvrdeći da ga je predsjednik stavio na stranu. Razdor je nastao kada je Ruto imenovao članove stranke oporbenog vođe Raile Odinge u stranku “Vlada nacionalnog jedinstva” formirao se nakon prosvjeda protiv poreza.
PROČITAJ JOŠ:
Kenija traži mišljenje javnosti o zakonima za popravljanje gospodarstva
Gachagua, dolazi iz regije Mount Kenya, najvećeg glasačkog bloka te afričke nacije, pomogao je Rutu da pobijedi na predsjedničkim izborima 2022. 59-godišnji političar, koji sebe naziva a “iskren čovjek,” suprotstavio se preferiranom nasljedniku bivšeg predsjednika Uhurua Kenyatte, tadašnjem premijeru Raili Odingi, i podržao Ruta, tadašnjeg zamjenika kenijskog predsjednika.
Međutim, navodno je razljutio neke članove Rutove koalicije opetovanim uspoređujući vladu s poduzećem i sugerirajući da su oni koji su glasali za predsjednika prvo polagali pravo na poslove i projekte u javnom sektoru.
“Gachagua je neobjašnjivo prikupio golemi imovinski portfelj… primarno zahvaljujući sumnji da je stečen korupcijom i pranjem novca,” rekao je zastupnik Mwengi predstavljajući dokument o opozivu parlamentu u utorak.
Prema AFP-u, peticija navodi 11 osnova za opoziv potpredsjednika, uključujući tvrdnje da je nezakonito akumulirao 5,2 milijarde šilinga (40 milijuna dolara) u razdoblju od dvije godine dok je primao godišnju plaću od 93.000 dolara.
Ako zahtjev prođe, Gachagua će postati prvi opozvani zamjenik predsjednika zemlje od revidiranog ustava iz 2010. godine. Josephat Karanja, tadašnji potpredsjednik Kenije, podnio je ostavku na dužnost 1989. nakon što se suočio s optužbama za urotu za destabilizaciju predsjedničke funkcije i zlouporabu ovlasti.
U intervjuu za Reuters, Macharia Munene, profesorica na Međunarodnom sveučilištu Sjedinjenih Američkih Država u Nairobiju, ustvrdila je da je Gachaguina peticija za uklanjanje pokušaj kenijske vlade da odvrati pozornost od vlastitih propusta.
“Najbolji način da se skrene pozornost s ovih kriza je stvoriti krizu u ime potrebe da se popravi zamjenik predsjednika”, rekao je Munene.
PROČITAJ JOŠ:
Nemiri ponovno eskaliraju u Keniji
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: