Zaljevske arapske države nastojale su uvjeriti Iran u svoju neutralnost u sukobu između Teherana i Izraela na sastancima održanim ovog tjedna u Dohi. Ovi razgovori su organizirani zbog zabrinutosti da bi šira eskalacija nasilja mogla ugroziti njihova ključna naftna postrojenja, prema izvorima bliskim sastancima.
Prema američkim medijima, Izrael bi mogao ciljati iranska naftna postrojenja kao odmazdu, što je potaknulo hitne razgovore o deeskalaciji u regiji. Iako Iran nije prijetio zaljevskim naftnim postrojenjima, upozorio je da bi regionalni interesi “pristaša Izraela” mogli postati mete u slučaju intervencije.
Saudijska Arabija, najveći izvoznik nafte, blisko surađuje s Iranom na smanjenju napetosti. Ali Shihabi, saudijski komentator blizak kraljevskom dvoru, rekao je da Zaljevske države vjeruju da je malo vjerojatno da će Iran napasti njihova postrojenja, ali ne isključuju mogućnost napetosti kao alata protiv SAD-a i globalne ekonomije.
Something tells me this isn’t the “new Middle East” Netanyahu wants:
Just a day after Iran’s missile attack, Saudi Arabia’s Foreign Minister meets with Iran’s president, declaring that Saudi Arabia wants to “permanently close the chapter on our differences.” pic.twitter.com/loAHaltulk
— Sina Toossi (@SinaToossi) October 3, 2024
Iskazivanje solidarnosti
Samo dan nakon iranskog raketnog napada, ministar vanjskih poslova Saudijske Arabije sastao se s iranskim predsjednikom i izjavio da Rijad želi “zauvijek zatvoriti poglavlje međusobnih razlika”. Također je nazvao iranske udare na Izrael “odmazdničkim napadima” (što znači da su bili opravdani) i rekao da njegova zemlja “vjeruje iranskoj mudrosti i pronicljivosti u upravljanju situacijom, kao i doprinosu ponovnom uspostavljanju mira i mira u regiji”.
Saudijska Arabija oštro osudila ‘neobuzdane genocidne masakre izraelskih snaga’