Zemlje članice Europske unije nisu se protivile prijedlogu danas da se uvedu carine na električna vozila proizvedena u Kini, što znači da pritisak njemačkog kancelara Olafa Scholza da se carine zaustave, nije uspio.
Deset zemalja glasalo je za, a pet protiv, dok je 12 bilo suzdržano, kazalo je za Politico nekoliko diplomata upoznatih s rezultatima glasovanja u Odboru za instrumente trgovinske obrane. Formalno gledano, stručnjaci se nisu ujedinili ni za ni protiv carina. To znači da, prema svojim pravilima angažmana, odbor nije dao “nikakvo mišljenje” o planovima Europske komisije, rekla su petorica diplomata EU-a, koji su htjeli ostati anonimni zbog osjetljivosti pitanja.
U praksi to znači da Komisija slobodno odlučuje o sljedećim koracima. Komisija — koja je provela gotovo godinu dana dugu istragu o navodno nepravednim kineskim državnim subvencijama za kineski sektor električnih vozila — sada može odlučiti kada će uvesti carine na uvoz takvih vozila do 35,3 posto.
Komisija mora objaviti dokument do kraja mjeseca
Jedan diplomat EU-a rekao je da će Komisija objaviti pravni tekst prije kraja listopada, kada je izvršna vlast dužna dovršiti istragu. Oni bi stupili na snagu dan poslije. To bi još uvijek ostavilo vremena za traženje nagodbe o postavljanju zajamčenih minimalnih cijena za kineska električna vozila koja bi neutralizirala utjecaj državnih subvencija za njihove proizvođače. Komisiju, naime, brine da državne subvencije za kineska vozila čine trgovinsko natjecanje nepravednim.
Rezultati glasovanja u petak bili su slični prethodnom, neobvezujućem glasovanju u srpnju – iako je bilo nekoliko značajnih pomaka. Uz Njemačku, još četiri zemlje glasale su protiv carina. Među njima su bile Mađarska, Slovačka i Malta. Slovenija je također danas petak glasovala protiv, nakon što je bila suzdržana u srpnju. Nakon što je premijer Pedro Sánchez prošlog mjeseca pozvao EU da preispita carine dok je bio u posjetu Kini, on je doista promijenio glasovanje vlastite zemlje iz “za” u “suzdržano”.
Proliveno mlijeko: Kinesko-europski trgovački rat se prelijeva i na Hrvatsku