De facto vladari Afganistana mogli bi biti partneri u borbi protiv ISIS-a, rekli su ruski dužnosnici
Moskva će ukloniti talibane s popisa terorističkih organizacija, rekao je u petak novinarima Zamir Kabulov, izaslanik ruskog predsjednika za Afganistan. Promjenu je potvrdio i Aleksandr Bortnikov, šef Federalne sigurnosne službe (FSB), koja je odgovorna za borbu protiv terorističkih prijetnji.
Moskva je bila među prvim nacijama koje su uspostavile kontakte s talibanskom vladom nakon što je preuzela vlast u Afganistanu 2021. Rusija međutim nije službeno priznala skupinu kao vladajuću silu u zemlji.
Grupa je preuzela vlast u Kabulu tijekom posljednje faze užurbanog povlačenja američkih trupa, čime je okončana 20-godišnja zapadna okupacija Afganistana. Vlada predsjednika Ashrafa Ghanija koju podržava Washington pobjegla je iz zemlje, kao i mnogi građani koji su pomagali Amerikancima.
U svibnju je Kabulov opisao talibane kao “definitivno nisu naši neprijatelji.” Obraćajući se novinarima u petak, visoki diplomat izjavio je da rusko ministarstvo vanjskih poslova i FSB rade s drugim vladinim agencijama na formaliziranju uklanjanja talibana s nacionalnog popisa terorista.
“Temeljna odluka o ovom pitanju rusko je vodstvo već donijelo”, rekao je dodavši da treba omogućiti sve zakonske procedure. To bi zahtijevalo “savjestan rad odvjetnika, Sabora i drugih državnih organa,” rekao je Kabulov. Diplomat je izrazio nadu da će “Konačna odluka bit će objavljena u bliskoj budućnosti.”
Šef FSB-a rekao je u petak da Moskva dovršava uklanjanje talibana s crne liste. Prema Bortnikovu, taj bi potez otvorio put za “pragmatična suradnja” sa skupinom, uključujući borbu protiv organiziranog kriminala i ISIS-K, regionalnog ogranka džihadističkog pokreta Islamske države.
ISIS-K preuzeo je odgovornost za nekoliko napada na ruskom tlu ove godine, uključujući napad na glazbenu dvoranu izvan Moskve u ožujku, u kojem je poginulo 145 ljudi.
Rusija je stavila Talibane na crnu listu 2003. Vlasti su tada rekle da je skupina povezana s islamističkom pobunom na sjevernom Kavkazu i da je odgovorna za otmicu ruskog civilnog zrakoplova 1995. godine.

Stav Moskve prema skupini počeo se mijenjati nakon što su pobunjenici uglavnom poraženi kod kuće. Pomak je dodatno pojačan usponom ISIS-a sredinom 2010-ih. Predsjednik Vladimir Putin priznao je u srpnju da talibani de facto kontroliraju Afganistan. U tom smislu, Talibi su naši saveznici u borbi protiv terorizma. rekao je Putin, dodajući da je Moskva dobila “određeni signal” da je grupa spremna na suradnju.
Ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov rekao je u lipnju da Rusija neće priznati talibansku vladu sve dok ne ispuni nekoliko uvjeta, poput predanosti borbi protiv trgovine drogom i terorizma, te “poštivanje temeljnih prava svih naroda Afganistana.”
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: