Su-34 je ruski dvomotorni, dvosjedni, nadzvučni lovac-bombarder srednjeg dometa, za operacije su svim vremenskim uvjetima. Prvi put je poletio 1990., kad je bio namijenjen sovjetskim zračnim snagama, a u službu je ušao 2014. s ruskim zračnim snagama.
Su-34 je poznat po svojoj brzini koja premašuje jedan i pol puta brzinu zvuka i nosivosti od 8,5 tona te ostaje simbol ruskog vojnog zrakoplovstva. Ovaj zrakoplov može nositi širok raspon naoružanja. Nedavno je Su-34 ponovno privukao pažnju zbog svoje uloge u sukobu u Ukrajini, gdje se postupno transformirao, osobito kroz integraciju modula navođenih bombi, piše The Army Recognition.
Sukob u Ukrajini donio je promjene kod korištenja Su-34, povećavajući njegovu sposobnost izvođenja preciznih napada. Ova letjelica, često nazivana “pače” zbog prepoznatljivog oblika kokpita, stekla je reputaciju unutar ruske vojske kao “borbeni zmaj”. NATO ga je službeno označio kao “Fullback” (pozicija u obrambenom zaleđu u američkom nogometu).
Precizno oružje za Su-34
Ono što Su-34 čini posebno opasnim u Ukrajini je njegova prilagodba uporabi univerzalnih modula za planiranje i korekciju (UMPK). Ovi moduli, nakon što su pričvršćeni na konvencionalne bombe, omogućuju precizne udare. Sposobnost Su-34 da nosi velike bombe, poput trotonske FAB-3000, značajno je povećala njegov razorni potencijal.
S UMPK-om, ove bombe dobivaju “krila” i navigaciju, pa jedre prema svojim ciljevima s izuzetnom preciznošću, smanjujući potrebu za višestrukim naletima i minimizirajući rizike za zrakoplov koji ostaje dalje od linije kontakta. Jedinstveni dizajn Su-34 također ga razlikuje od ostalih zrakoplova iz obitelji Suhoj. Njegov kokpit, kapsula oklopljena titanom, omogućuje pilotu i navigatoru da sjede jedan pored drugog, poboljšavajući komunikaciju tijekom misija. Njegova sposobnost da dosegne 15 000 metara visine s više od dvije tone tereta dodatno pokazuje njegov status “teškaša” na nebu. Izdržljivost leta Su-34 još je jedna značajna karakteristika. U dokumentiranom slučaju, uz pomoć punjenja gorivom tijekom leta, zrakoplov je ostao u zraku 10 sati, pokazujući svoju operativnu fleksibilnost za misije na velikim udaljenostima.
Napredni sustavi i mogućnost preživljavanja
Za razliku od novijih zrakoplova koji se u potpunosti oslanjaju na elektroničke sustave, Su-34 kombinira mehaničke kontrole s električnim pogonima, što ga čini posebno otpornim u borbenim situacijama. Ova dvostrukost upravljanja se pokazala korisnom tijekom vojnih operacija, budući da zrakoplov ostaje upravljiv čak i nakon oštećenja. Su-34 je opremljen širokim rasponom oružanih sustava, sposobnih za raspoređivanje 16 vrsta navođenog streljiva i 19 nenavođenih oružja. Ova fleksibilnost omogućuje zrakoplovu da istovremeno gađa više kopnenih ili pomorskih ciljeva.
Uloga i utjecaj modula je napravio revoluciju u preciznosti bombardiranja za Su-34, čineći konvencionalne bombe daleko učinkovitijima. Modul omogućuje bombama da jedre iz daleka prema svojim ciljevima, omogućujući zrakoplovu da ostane na sigurnijoj udaljenosti od neprijateljske protuzračne obrane. Dok točne brojke za povećani domet bombe nisu objavljene, stručnjaci potvrđuju da se udaljenost povećala s nekoliko kilometara na nekoliko desetaka kilometara, iz temelja mijenjajući prirodu zračnog bombardiranja.
Američki Business Insider piše kako su Su-34 “poseban problem za Ukrajinu”. Pišu kako su klizne bombe lansirane s ovih aviona oružje koje je gotovo nemoguće presresti i koje uzrokuje masovna razaranja. Kijev je uložio napore da smanji ovu prijetnju tako što je krenuo u lov na zrakoplove i bombe i prije nego polete, tj. u njihovim bazama.
Proizvodnja i modernizacija
Zahtjevi sukoba u Ukrajini doveli su do povećane proizvodnje Su-34 u tvornici zrakoplova Čakalov u Novosibirsku. Zaposleni su novi radnici, a proizvodni procesi optimizirani kako bi zadovoljili sve veću potrebu za ovim bombarderima. Su-34 je opremljen naprednim radarskim sustavima i sustavima za elektroničko ratovanje, uključujući kompleks Hibeni. Ovi sustavi otkrivaju prijetnje i postavljaju protumjere, pružajući zrakoplovu dodatne slojeve zaštite od neprijateljskih projektila.
Tvornica Ufa je odgovorna za proizvodnju motora za Su-34, koji su ključni za performanse bombardera. Kako bi održala korak s povećanom potražnjom, tvornica je prošla opsežnu rekonstrukciju, uvođenjem moderne opreme i udvostručenjem proizvodnih kapaciteta. Nove tehnologije, kao što je ruski laserski skener, implementirane su kako bi se pojednostavnila montaža motora i poboljšala učinkovitost proizvodnje.
Su-34 će ostati bitan dio ruskog zrakoplovstva
Ova su ažuriranja omogućila bombarderu da integrira novo oružje bez potrebe za većim strukturnim promjenama. Dodatno, svi Su-34 koji se vraćaju s fronte prolaze kroz modernizaciju, uključujući ugradnju radarskih izviđačkih paketa i novih komunikacijskih sustava, koji omogućuju razmjenu informacija u stvarnom vremenu tijekom misija. Svaki Su-34, bilo novoizgrađen ili popravljen, prolazi testiranja prije raspoređivanja. Probni piloti izvode višestruke letove kako bi provjerili funkcionalnost svih sustava, nakon čega slijede dodatni letovi koje izvode vojni piloti. Ovi temeljiti testovi osiguravaju da zrakoplov ostaje pouzdan i sposoban vratiti posadu u bazu, čak i nakon što pretrpi značajna oštećenja.
Vojna analiza Zorana Metera: Rusi počeli koristiti razorne bombe FAB-3000. Evo što slijedi