Mnogo je napisano o duhovnoj snazi svete krunice, no možda nešto manje poznato je milost oprosta koja se može dobiti ovom marijanskom molitvom, po omiljenom svetom Ivanu Pavlu II.
U svom apostolskom pismu Rosarium Virginis Mariae (Krunica Djevice Marije, 37), Papa hodočasnik je napisao da je “kako bi potaknuli crkvenu projekciju krunice, Crkva ju je htjela obogatiti svetim oprostima za one koji je mole s ispravnim raspoloženjem.”
U tom smislu, Enchiridion Indulgentiarum (Priručnik oprosta) Apostolske kaznionice Vatikana, ukazuje da se potpuni oprost daje vjernicima koji “pobožno mole marijansku krunicu u crkvi ili oratoriju, ili u obitelji u vjerskoj zajednici, u susretu vjernika i općenito, kada se više njih okupi radi poštene svrhe.”
Meditirati otajstva
Isto tako, potpuni oprost se dobiva kada se vjernici “pobožno pridruže recitiranju te iste pobožnosti, kada ju izriče Vrhovni Papa i prenosi se putem televizijskog ili radijskog instrumenta. U drugim će okolnostima oprost biti djelomičan.”
U slučaju glasovne molitve “mora se dodati pobožno razmišljanje o otajstvima” i da se u javnoj molitvi “otajstva moraju izgovarati prema običaju koji je prihvaćen u mjestu; ali kod privatnog recitiranja dovoljno je da vjernici dodaju glasovnu molitvenu meditaciju otajstava.”
Puni oprost može se dobiti jednom dnevno (osim u smrtnoj opasnosti). Moguće ju je dobiti ispunjavanjem općih zahtjeva koje je postavila Crkva: sakramentalne ispovijedi, euharistijske pričesti i molitve na papine nakane. Oprost se može dobiti i za umrlu osobu.
Sažetak:
Za potpuni oprost; Molite krunicu u zajedništvu (bar dvije osobe), meditirati i proglasiti otajstva krunice, ispovijed, pričest i molitva na nakane Pape Franje.
Dvije najčešće pogreške koje radimo kada molimo krunicu
Oprosti za blagoslovljene krunice i sakramentale
S druge strane, blaženi papa Pavao VI. utvrdio je u Apostolskoj konstituciji Indulgentiarum Doctrina (Nauk o oprostima, norma 17), da “vjernici koji pobožno koriste predmet pobožnosti (raspelo, križ, krunicu, škapular ili medaljicu), propisno blagoslovljene od bilo kojeg svećenika, dobiva djelomični oprost.”
“I ako ga je blagoslovio vrhovni poglavar ili bilo koji biskup, vjernici, pobožno služeći se navedenim predmetom, mogu dobiti i potpuni oprost na blagdan svetih apostola Petra i Pavla, dodajući neku legitimnu formulu ispovijesti vjere. ”
S tim u vezi, otac Jhon Phalen, veliki propagator pobožnosti svete krunice u obitelji, upozorio je da koristiti predmet pobožnosti s pobožnošću znači moliti se.
“Kažem da je to kao ispovijed vjere nositi križ ili čak krunicu. Ali sama krunica, više nego konkretna stvar, je molitva. Dakle, morate je moliti”, pojasnio je svećenik. “Inače je podložno prevelikoj vjeri u objekt, a ne u Boga… Objekt nam pomaže komunicirati, povezati se s Bogom”, dodao je.
Dakle, nije dovoljno nositi krunicu na vratu, džepu ili torbici da bi se dobio djelomični oprost, nego se mora koristiti za molitvu, za približavanje Bogu u vlastitom životu. (Aci Prensa)
Svećenik otkriva zašto je krunica tako moćna: ‘Sotona vas mrzi kad ju molite’