Arapske države tvrde da bi bombardiranje iranskih naftnih postrojenja poremetilo američke izbore
Nekoliko arapskih država u Perzijskom zaljevu lobiralo je kod SAD-a da obuzda Izrael od napada na iranska naftna postrojenja, strahujući da bi se Teheran mogao osvetiti tako što bi udario na njihovu proizvodnju i poremetio globalna tržišta, navodi Reuters.
Iran je 1. listopada pogodio Izrael rafalnom paljbom projektila, nazivajući to odgovorom na ubojstvo čelnika Hamasa i Hezbollaha. Izrael se zavjetovao a “snažan odgovor” nakon koordinacije sa SAD-om.
Saudijska Arabija, Katar i Ujedinjeni Arapski Emirati navodno su rekli Washingtonu da neće dopustiti izraelskim zrakoplovima da koriste njihov zračni prostor za napad, izvijestio je Reuters pozivajući se na tri izvora bliska svojim vladama.
“Iranci su izjavili: ‘ako zaljevske države otvore svoj zračni prostor Izraelu, to bi bio čin rata’,” agencija je prenijela riječi Alija Shihabija, saudijskog analitičara bliskog kraljevskom dvoru.
Saudijski prijestolonasljednik princ Mohammed bin Salman navodno je u srijedu razgovarao o potencijalnom izraelskom napadu s iranskim ministrom vanjskih poslova Abbasom Araqchijem, prema izvorima s obje strane.
Dva iranska dužnosnika potvrdila su agenciji da je Teheran upozorio Rijad da ne pomaže Izraelu, rekavši da ne može jamčiti sigurnost naftnog postrojenja Saudijske Arabije u takvom scenariju.
Saudijska Arabija, Bahrein, Kuvajt, Oman, Katar i Ujedinjeni Arapski Emirati žele deeskalirati situaciju, rekli su Reutersu izvori iz Zaljeva.
“Bit ćemo usred raketnog rata,“, rekao je jedan izvor iz Zaljeva. “Postoji ozbiljna zabrinutost, posebno ako izraelski udar bude usmjeren na iranska naftna postrojenja.”
Drugi izvor iz Zaljeva bio je uvjeren da SAD “neće dopustiti da se naftni rat proširi,” jer bi to negativno utjecalo na šanse potpredsjednice Kamale Harris da pobijedi na predsjedničkim izborima u studenom.
“Ako cijene nafte porastu na 120 dolara po barelu, to bi naštetilo američkom gospodarstvu i Harrisovim izgledima na izborima,“, rekao je izvor. Cijena sirove nafte Brent u srijedu je iznosila 78,10 dolara po barelu.
Bijela kuća je odbila komentirati Reutersu, ali je potvrdila da su američki predsjednik Joe Biden i izraelski premijer Benjamin Netanyahu telefonski razgovarali u srijedu o mogućim udarima.
Saudijska Arabija, Katar i UAE rekli su Izraelu da je korištenje njihovog zračnog prostora “izvan stola i strateški nepotreban,” Reuters je parafrazirao svoja tri izvora iz Zaljeva. To ostavlja Netanyahua s izborom slanja zrakoplova iznad Jordana i Iraka, ili kroz Crveno more i oko Arapskog poluotoka, koristeći mogućnosti punjenja gorivom u zraku.