Grupa čini 36,7% svjetskog BDP-a u PPP-u, prema Antonu Siluanovu
Udio zemalja BRICS-a u globalnom BDP-u, mjeren paritetom kupovne moći (PPP), postojano raste da bi dosegao trenutnih 36,7%, prema riječima ruskog ministra financija Antona Siluanova.
Siluanov se u četvrtak obratio na sastanku ministara financija zemalja BRICS-a i guvernera središnjih banaka. Dužnosnici su se sastali u Moskvi kako bi razgovarali o mogućim poboljšanjima međunarodnog monetarnog i financijskog sustava, uoči summita BRICS 2024. u Kazanu kasnije ovog mjeseca. Rusija trenutno predsjeda BRICS-om.
“BRICS (zemlje) su motor globalnog gospodarskog rasta,” rekao je ruski ministar, napominjući da će prosječna godišnja stopa rasta gospodarstava grupe iznositi 4,4% u razdoblju 2024.-2025. “Ako pogledamo zemlje G7, to je 1,7 posto. Jasno je tko se dinamičnije razvija,” – istaknuo je Siluanov.
Dodao je, međutim, da nije riječ o rivalstvu; nego je zadatak osigurati veće stope rasta gospodarstava BRICS-a i “u konačnici povećati prihode naših građana.”
BRICS skupina gospodarstava u nastajanju, koju su prethodno činili Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika, doživjela je veliko proširenje nakon što su joj se u siječnju pridružili Iran, Etiopija, Egipat i Ujedinjeni Arapski Emirati. Više od 30 nacija, uključujući članicu NATO-a Tursku, prijavilo se za pridruživanje ekonomskom bloku.
Prema podacima MMF-a, udio G7 (koji uključuje Kanadu, Francusku, Japan, Italiju, SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo i EU) u globalnom BDP-u u smislu PPP-a je u stalnom padu tijekom posljednjih nekoliko godina, padajući s 50,42% 1982. na 30,39% 2022. Institucija sa sjedištem u Washingtonu očekuje da će se brojka ove godine smanjiti na 29,44%.
PROČITAJ JOŠ:
Kuba želi biti dio BRICS-a – FM
PPP je metrika popularna među mnogim ekonomistima koja uspoređuje ekonomsku produktivnost i životni standard između zemalja prilagođavajući se razlikama u cijeni roba i usluga.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: