Nakon više od dvije i pol godine rata, Ukrajina je sada najminirana zemlja na svijetu, s trećinom svog teritorija potencijalno opasnim zbog mina i neeksplodiranih ubojnih sredstava.
Prema procjenama Ukrajinske udruge za humanitarno razminiranje, potpuno uklanjanje ovih eksplozivnih ostataka rata moglo bi potrajati i do 30 godina, budući da više od 156.000 četvornih kilometara zemlje predstavlja prijetnju – prenosi Euronews.
Državna hitna služba Ukrajine i policijski saperi hitno rade na razminiranju kritičnih područja, dok vojska provodi vojno razminiranje kako bi omogućila sigurno napredovanje svojih snaga. Iako se strateški putovi čiste kako bi omogućili vojno djelovanje, pravi izazov dolazi s humanitarnim razminiranjem, čiji je cilj omogućiti povratak civila u njihove domove i uspostaviti normalan život u pogođenim zajednicama.
Robotski sustavi spašavaju živote u razminiranju
Kako bi ubrzala proces i smanjila rizik za ljudske živote, Ukrajina sve više koristi napredne tehnologije poput zemaljskih robota za razminiranje. Inicijativa UNITED24, pokrenuta od strane ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, prikuplja sredstva za nabavku ovih robotskih sustava, koji značajno ubrzavaju proces razminiranja i pružaju sigurnost operaterima.”Upotreba robotskih sustava omogućuje razminiranje do 100 četvornih metara dnevno, što je deset puta više u usporedbi s ručnim radom sapera”, izjavio je Taras Ostapchuk, programer tehnologije.
Operateri mogu upravljati sustavima s udaljenosti do 3 kilometra, čime se smanjuje rizik za ljudske živote. Iako su robotski sustavi i moderni pristupi od velike pomoći, najveći izazovi tek dolaze. Mnogi dijelovi zemlje, poput regije Donjecka, i dalje su zone teških borbi u kojima ni jedna ni druga strana nije ostvarila napredak od početka rata. Yakiv Hanul, šef pirotehničke službe u Irpinu, opisuje kako milijuni neeksplodiranih ubojnih sredstava i krhotina predstavljaju dugoročnu prijetnju.
Kako je rat prisilio mnoge ukrajinske muškarce da odu na bojište, uloga žena u procesu razminiranja postala je ključna. Prije 2022., samo su muškarci mogli raditi kao operateri za uništavanje eksplozivnih naprava, no sada žene sve više preuzimaju ovu odgovornost. Programi obuke, poput onih u MAT Kosovo, specijalizirani su za osposobljavanje ukrajinskih žena za ove opasne zadatke.
Stručnjaci procjenjuju da će troškovi razminiranja premašiti 34 milijarde eura, a Ukrajini je potrebno više od 10.000 obučenih sapera za suočavanje s ovim izazovom. Do sada, zemlja raspolaže s oko 3000 stručnjaka, a obuka novih sapera provodi se intenzivno, kako unutar zemlje, tako i u inozemstvu.
U Bjelorusiju stižu ruski lovci s nezgodnim oružjem