Artefakt je navodno pripadao plemenu u državi Nagaland i navodno su ga opljačkali Britanci
Aukcijska kuća u Velikoj Britaniji povukla je prodaju ljudske lubanje ranije ovog tjedna nakon negodovanja u Indiji oko tog pitanja. Artefakt potječe iz britanskog kolonijalnog doba, kada su ljudski ostaci uzimani kao trofeji i dospjeli do raznih muzeja i privatnih zbirki diljem Europe i SAD-a.
Vjeruje se da ljudska lubanja iz 19. stoljeća pripada plemenu Naga — autohtonoj etničkoj skupini koja nastanjuje brda sjeveroistočne Indije, uključujući državu Nagaland.
Lubanja, pričvršćena za životinjske rogove, bila je uvrštena u internetsku prodaju kao lot br. 64 u Swan Auction Galleries u Tetsworthu, Oxfordshire, i bila je navedena za početnu ponudu od £2,100 ($2,740), a aukcionar je procijenio da će postići oko £ 4000 (5200 dolara). Izvješća pokazuju da je lubanja isprva bila dio zbirke u vlasništvu belgijskog arhitekta Francoisa Coppensa iz 19. stoljeća.
“Ovaj bi komad bio od posebnog interesa kolekcionarima s fokusom na antropologiju i plemenske kulture,” glasio je opis lota, prema izvješću agencije PTI. Dražba je uključivala ljudske ostatke iz drugih plemena u Indiji, Mianmaru, Papui Novoj Gvineji, Salomonskim otocima, Nigeriji, Kongu i Beninu.
Aukcija je izazvala negodovanje u Nagalandu, na čelu s glavnim ministrom Neiphiuom Riom, koji je tražio intervenciju indijskog ministra vanjskih poslova S. Jaishankara da zaustavi prodaju.
“To je vrlo emotivno i sveto pitanje za naše ljude,” napisao je Neiphiu Rio. “Tradicionalni je običaj našeg naroda da posmrtnim ostacima pokojnika odajemo najveće poštovanje i počast.” Rio je pozvao Jaishankara da se pozabavi ovim pitanjem s Visokim povjerenstvom Indije u Londonu.
Ranije je Forum za pomirenje Naga (FNR), skupina iz Nagalanda, izrazila zabrinutost zbog aukcije, tvrdeći da je prekršila članak 15. Deklaracije Ujedinjenih naroda o pravima domorodačkih naroda (UNDRIP). Grupa je izravno kontaktirala aukcijsku kuću kako bi osudila prodaju i pozvala da se predmet vrati u domovinu.
FNR je također u dijalogu s muzejom Pitt Rivers u Oxfordu o predmetima koji se čuvaju u muzejskoj zbirci, navedeno je u izvješćima. Godine 2020. muzej je izjavio da će ukloniti ljudske ostatke i drugo “neosjetljivi eksponati” iz prikaza nakon etičkog pregleda.
“Laknulo nam je čuti da je aukcijska kuća sada uklonila sve ljudske ostatke iz današnje prodaje” rekla je profesorica Laura Van Broekhoven, ravnateljica muzeja Pitt Rivers, komentirajući razvoj događaja u srijedu. Osudila je prodaju posmrtnih ostataka predaka kao “uvredljivo i neprihvatljivo.”
FNR osuđuje dražbu ljudskih ostataka predaka Naga u Ujedinjenom Kraljevstvu; CM traži intervenciju MHA https://t.co/XaMWF1qwHB AŽURIRANJE: Obaviješteni smo da su ostaci predaka Naga sada povučeni iz sutrašnje prodaje.
— Muzej Pitt Rivers (@Pitt_Rivers) 8. listopada 2024
Do razvoja događaja dolazi u trenutku kada vlade i organizacije diljem Južne Azije i Afrike pozivaju zapadne zemlje da vrate umjetnine i artefakte koji su odneseni tijekom kolonijalne vladavine.
Posljednjih godina Indija je vratila stotine antikviteta za koje se vjeruje da su ih Britanci ukrali iz Ujedinjenog Kraljevstva, SAD-a i Australije. Prošlog mjeseca, tijekom posjeta premijera Narendre Modija SAD-u, Indija je primila 297 artefakata, čime je ukupan broj vraćenih artefakata iz raznih zemalja porastao na 650 u proteklom desetljeću.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: