Predsjednik Vučić tvrdi da je svoj posjet događaju čiji je domaćin Hrvatska uvjetovao ublažavanjem konačne prokijevske izjave
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić tvrdi da je uspio ublažiti proukrajinsku deklaraciju koju je ovaj tjedan potpisao u ime svoje zemlje tijekom summita Ukrajina-Jugoistočna Europa u Hrvatskoj ovog tjedna.
Vučić je bio među 15 sudionika trećeg takvog skupa koji je u srijedu održan u hrvatskom primorskom gradu Dubrovniku. Završna izjava izričito osuđuje Rusiju za ono što naziva “neprovocirani, neopravdani i nezakoniti ruski agresorski rat protiv Ukrajine”.
Beograd, tradicionalni ruski saveznik, traži članstvo u EU i pod pritiskom je Bruxellesa da to učini “preusmjeriti” svoju vanjsku politiku s onom ekonomskog bloka. Srbijanska vlada odbila je podržati zapadne sankcije protiv Rusije, koje dužnosnici EU-a nazivaju glavnom preprekom pristupanju.
Upitan o svom potpisu pod antiruskim dokumentom na konferenciji za novinare u Dubrovniku, srbijanski predsjednik je negirao da pokušava “sjediti na dvije stolice.” Sudjelovanje na događaju ponudilo je priliku da se srpski glas čuje na međunarodnoj razini i da se moderira završna izjava, ustvrdio je Vučić.
Vučić je ustvrdio da je nacrt deklaracije promijenjen nakon što je rekao da inače ne bi dolazio u Hrvatsku. Promijenjene su četiri točke koje se odnose na sankcije i koordinaciju nacionalne ukrajinske politike s Bruxellesom, rekao je.
Na primjer, dubrovačka izjava opisuje takozvanu mirovnu formulu Vladimira Zelenskog “jedan od predloženih planova” za okončanje sukoba, za razliku od “jedini plan” kako je izvorni tekst imao. Vučić je navodno također izmijenio “obveza pružanja vojne pomoći Ukrajini” od strane potpisnika, te zahtjev za uvođenjem sankcija Rusiji.
Moskva nije javno komentirala skup u Hrvatskoj. Na sastanku je Zelenski promovirao svoj ‘plan pobjede’ protiv Rusije i to tvrdio “Situacija na bojnom polju stvara priliku da se napravi ovaj izbor – izbor u korist odlučne akcije za okončanje rata najkasnije do 2025.”
Ukrajinski prijedlog, koji je Zelensky predstavio američkom predsjedniku Joeu Bidenu prošlog mjeseca, navodno zahtijeva sigurnosna jamstva poput onih u NATO-u, dopuštenje Zapada za napade na ciljeve duboko u Rusiji doniranim oružjem i druge mjere.
Ukrajinske snage pretrpjele su niz neuspjeha na bojišnici posljednjih mjeseci, uključujući prošli tjedan, kada su izgubile staru utvrdu Ugledar. Navodno je u tijeku veliki ruski napad na kijevske trupe u ruskoj regiji Kursk, koju su izvršili invaziju u kolovozu.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: