Republikanski kandidat zatražio je prijevoz američkog vojnog zrakoplova nakon nekoliko pokušaja ubojstva
Kampanja bivšeg predsjednika Donalda Trumpa zatražila je dodatne resurse, uključujući vojne zrakoplove, kako bi zaštitila republikanskog kandidata u posljednjim tjednima prije izbora. Predsjednik Joe Biden obećao je osigurati sve što je potrebno, “sve dok ne traži F-15.”
Nakon dva pokušaja atentata na Trumpa u posljednjih nekoliko mjeseci, njegova kampanja je bila u kontaktu s Bijelom kućom i Tajnom službom kako bi zatražila vojnu imovinu za dodatnu zaštitu, prema više američkih medijskih izvješća u petak.
Predsjednik Biden izjavio je da je naredio svojoj administraciji da osigura Trumpa “sve što mu treba” na pitanje o tim izvješćima.
“Sve dok ne traži F-15,” rekao je novinarima, prije nego što je dodao da on “bio je šaljiv.”
“Gledajte, naredio sam odjelu da mu da sve – sve što treba za njegov… kao da je aktualni predsjednik. Daj mu sve što treba. Ako se uklapa u tu kategoriju, to je u redu. Ali ako nije, ne bi trebao,” objasnio je američki čelnik.
Zahtjev za vojnu imovinu uključuje zrakoplove i vozila za prijevoz Trumpa između događaja u kampanji i proširena ograničenja letova iznad njegovih domova i skupova. Međutim, izvješća New York Timesa, Washington Posta i CNN-a ne spominju je li republikanska kampanja tražila pratnju borbenih zrakoplova.
Trumpova predsjednička suparnica, Kamala Harris, dobiva zaštitu američkih marinaca kao potpredsjednica i putuje američkim vojnim zrakoplovom označenim kao Air Force Two.
Tajna služba, odgovorna za zaštitu predsjedničkih kandidata, potvrdila je da je primila zahtjeve za povećanom zaštitom, ali nije otkrila detalje. “Bivši predsjednik dobiva najvišu razinu zaštite,” rekao je predstavnik agencije, napominjući da će tajna služba nastaviti prilagođavati svoj zaštitni stav prema potrebi kako bi odgovorila na sve veće prijetnje.
Agencija se suočila s kritikama nakon prvog pokušaja atentata na Trumpa u srpnju, što je rezultiralo ostavkom njezina ravnatelja. Od tada je povećao svoje obrambene mjere za Trumpa, uključujući korištenje bespilotnih letjelica, protudronova tehnologije i drugih zaštitnih i nadzornih sustava.
Prošlog mjeseca Trump je tvrdio da postoje “velike prijetnje” u svoj život iz Irana nakon što su se on i njegov tim sastali s predstavnicima Ureda direktora Nacionalne obavještajne službe (ODNI). Agencija je odbila otkriti detalje sastanka, iako je Trumpova kampanja izjavila da se na to usredotočila “stvarne i konkretne prijetnje Irana da će ga ubiti u nastojanju da destabilizira i posije kaos u SAD-u.”
Trump je za dlaku izbjegao smrt 13. srpnja u Butleru u Pennsylvaniji, nakon što je 20-godišnjak pucao s krova, okrznuvši Trumpovo uho i ubivši jednog člana publike. Potencijalnog ubojicu, Thomasa M. Crooksa, ubila je američka tajna služba, a njegovo je tijelo brzo kremirano; njegovi računi na društvenim mrežama od tada su pročišćeni.
Još jednog potencijalnog ubojicu, 58-godišnjeg Ryana Wesleya Routha, Tajna služba uhitila je 15. rujna nakon što je primijećen u blizini golf terena u vlasništvu Trumpa na Floridi, kako je očito pokušavao pucati. Routh, osuđeni zločinac, proveo je veći dio posljednje tri godine u Ukrajini, tvrdeći raznim zapadnim medijima da je prikupljao sredstva i regrutirao za ratne napore Kijeva.
FBI oba incidenta istražuje kao pokušaj atentata, ali vlasti još nisu dale nikakve informacije o mogućim motivima i nisu otkrile nikakve dokaze koji povezuju s iranskom zavjerom.