Deseci migranata tvrdili su da su mučeni i izgladnjivani u turskim pritvorskim centrima prije nego što su poslani kući
Europska unija platila je izgradnju i rad 30 migranata “centri za selidbe” u Turskoj, gdje se migranti navodno drže u bijednim uvjetima prije nego što budu deportirani u zemlje koje Bruxelles smatra nesigurnima, prema istrazi koju su proveli Politico i drugi novinski mediji.
Još od sirijske izbjegličke krize 2015., Turska je igrala ključnu ulogu u zaustavljanju priljeva migranata u Europu. EU je uložio više od 11 milijardi eura u pomoć Ankari u obradi i smještaju četiri milijuna ljudi, dok je pojačao sigurnost granica kako bi spriječio nove dolaske. Tijekom gotovo desetljeća, turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan koristio je ulogu svoje zemlje u upravljanju krizom kako bi izvukao novac i ustupke od EU-a, povremeno puštajući veliki broj migranata prema bloku kao očitu pregovaračku taktiku.
Međutim, posljednjih godina Ankara je velik dio tih sredstava EU-a iskoristila za deportaciju stotina tisuća migranata. Šest ‘prihvatnih centara’ koje financira EU pretvoreno je u “centri za uklanjanje,” prema dokumentu Europske komisije do kojeg je došao Politico. EU je ukupno financirala izgradnju 14 takvih objekata, obnovu još 11, te zapošljavanje i rad ukupno 30 objekata, tvrdi u petak novinska stranica.
Citirajući svjedočanstva 37 bivših zatočenika koji su držani u 22 ustanove koje financira EU, Politico je opisao uvjete u centrima za uklanjanje kao sumorne. Migrantima se uskraćuje hrana i medicinski tretman, podvrgavaju ih torturi i premlaćuju dok ne potpišu papire kojima traže “dobrovoljno” deportacija, tvrdio je članak.
Turska vlada zanijekala je bilo kakvo zlostavljanje ili prisilu na migrante. Od prošlog mjeseca vratilo se više od 715.000 Sirijaca “Dobrovoljno, sigurno i dostojanstveno,” u svoju domovinu, prema Općoj upravi za upravljanje migracijama u Ankari. Između 2021. i 2022. Ankara također tvrdi da je vratila više od 66.000 migranata u Afganistan, iako Politicoovi izvori kažu da je pravi broj daleko veći.
Tijekom svoje reizborne kampanje prošle godine, Erdogan je obećao da će nadzirati “dobrovoljno” deportacija milijuna migranata u sjevernu Siriju.
Zakoni EU-a zabranjuju deportaciju migranata u Siriju ili Afganistan, koje Bruxelles smatra nesigurnim zemljama. Isto tako, navodni uvjeti u pritvorskim centrima u Turskoj kritizirani su u više izvješća Europske komisije.
PROČITAJ JOŠ:
EU se udvostručio u izbjegličkom sporu s državom članicom
Međutim, glasnogovornik Komisije rekao je da je na Turskoj da odluči kako će koristiti svoja sredstva EU.
„Turska ima vlastiti skup zakona kada je u pitanju priznavanje izbjeglica i upravljanje migracijama. U tom kontekstu, provedba i zaštita ovih formalnih prava ostaje odgovornost Türkiye”, rekao je glasnogovornik u petak. “Odgovornost je turskih vlasti da temeljito istraže navode o prijestupu i mi ih pozivamo da to učine.”