Potkupljivanje glasača, pozivanje na prijetnje bombama i plaćanje prosvjednika da se suprotstave policiji – ovo su taktike koje je, kažu vlasti, Kremlj poduzeo kako bi osujetio nadolazeće izbore u Moldaviji.
Mala bivša sovjetska država zahvaćena je bitkom između proruskih i proeuropskih snaga uoči glasanja za novog predsjednika 20. listopada i referenduma o tome hoće li se pridružiti Europskoj uniji (EU).
Članstvo u EU produbilo bi veze Moldavije sa Zapadom — i izravan je pokušaj da se zadrži utjecaj Rusije.
Rusija namjerava zadržati istočnoeuropske nacije koje su nekoć bile dio Sovjetskog Saveza – poput Moldavije, Gruzije i Ukrajine – izvan EU-a. Povijesno gledano, glasovanje za pridruživanje EU-u često prethodi glasovanju za pridruživanje Sjevernoatlantskom savezu (NATO), savezu iz doba Hladnog rata koji je osmišljen za borbu protiv Rusije.
Glasovanje dolazi kao neki poziv NATO-u i EU-u da dopuste članstvo ratom razorenoj Ukrajini – potez koji drugi vide kao riskantnu provokaciju ruskog predsjednika Vladimira Putina.
Moldavske vlasti optužile su složenu mrežu ruskih agenata za kupnju glasova, pranje novca i nezakonito financiranje kako bi oblikovali rezultate i predsjedničkih izbora i referenduma o članstvu u EU.
Od pada Sovjetskog Saveza 1991., Moldavija se na svom čelu mijenjala između prozapadnog i proruskog vodstva.
A ranije ove godine, SAD je obećao oko 136 milijuna dolara Moldaviji, s otprilike 3 milijuna stanovnika, kako bi smanjio svoju ovisnost o ruskoj energiji i suprotstavio se ruskim dezinformacijama.
PUTIN SE SASTAO S PREDSJEDNIKOM IRANA KAKO BI PROSLAVILI ‘VRLO BLISKI’ ODNOS
Šef nacionalne policije Viorel Cernauteanu rekao je da je više od 130.000 Moldavaca — ili 5% glasača u zemlji — podmićeno od strane mreže kojom upravlja Rusija da glasaju protiv referenduma i za kandidate koji su prijateljski nastrojeni prema Rusiji u onome što je nazvao “neviđenim, izravnim napad.”
“Suočeni smo s raširenim fenomenom financiranja i korupcije s ciljem ometanja izbornog procesa u Moldaviji”, rekao je Cernauteanu novinarima.
Ovo je pitanje privuklo pozornost američkih političara: senator Ben Cardin, D-Med., predsjednik Odbora za vanjske odnose Senata, napisao je u četvrtak pismo izvršnim direktorima Mete, Alphabeta i Googlea kako bi ih pozvao da ulože resurse u borbu protiv dezinformacija. u Moldaviji.
Rekao je da je oko 15 milijuna dolara samo u rujnu prebačeno na račune otvorene u ruskoj Promsvyazbank.
Ilan Shor, proruski oligarh koji živi u egzilu, nedavno je objavio na Telegramu ponudu da plati ljudima da glasaju “ne” na referendumu. Vjeruje se da je Shor, koji je prošle godine osuđen u skandalu koji je uključivao krađu milijardu dolara iz moldavskih banaka, povezan sa širom mrežom ruskih državnih aktera koji namjeravaju držati naciju izvan EU.
U međuvremenu, sadašnja predsjednica Maia Sandu prikazala je natjecanje 20. listopada kao test svoje proeuropske politike. Sandu, koja traži drugi mandat, dugo je optuživala Moskvu da pokušava svrgnuti njezinu vladu, što Moskva niječe.
Pišući na vlastitom Telegram kanalu, Shor je rekao da je Moldavija pod Sanduom “zauvijek pretvorena u policijsku državu”, misleći na ovotjedno pritvaranje pet njegovih pristaša od strane tužitelja pod optužbom za nezakonito financiranje političkih stranaka.
Moldavija, koja ima većinu koja govori rumunjski i manjinu koja govori ruski, izmjenjivala je proruske i prozapadne vlade od raspada Sovjetskog Saveza 1991. godine.
“Moldavija je krenula na put reformi, promjena, zato težimo pridruživanju EU”, rekao je zamjenik šefa misije Moldavije u SAD-u Anton Lungu za Fox News Digital, dodajući da podržava referendum. “Dakle, moramo imati na umu sovjetsko naslijeđe i interes za zadržavanje sfera utjecaja. Očekuje se da će se ovaj zloćudni utjecaj nastaviti do dana izbora.”
Ruski opunomoćenici u narodu su navodno se trenira o tome kako izazvati antagonizam policije i isprovocirati je da upotrijebi sredstva poput suzavca za izazivanje tjeskobe i nasilnih sukoba uoči izbora.
BIDEN, ŠEF NATO-a TVRDE DA JE JAČI OBAMIN ODGOVOR NA INVAZIJU NA KRIM MOŽDA SPRIJEČIO RAT U UKRAJINI
Poznato je da Shor i njegova mreža plaćaju prosvjednicima i do 100 dolara po noći za spavanje u protestnim kampovima. Lažne prijetnje bombama i kibernetički napadi na škole i vladine zgrade imaju za cilj potaknuti “kontrolirani kaos”, prema Rebekah Koffler, bivšoj visokoj dužnosnici američke obrambene obavještajne agencije (DIA) i autorici knjige “Putin’s Playbook”.
U rujnu je moldavska policija rekla da je uhitila dvije osobe koje su uništavale vladine zgrade. Zatim su otkrili da je njih par bio među skupinom od 20 mladih ljudi koji su avionom prebačeni u Moskvu kako bi trenirali kako isprovocirati policiju tijekom prosvjeda i drugih destabilizirajućih aktivnosti, te su primili više od 5000 dolara svaki za vandaliziranje vladinih zgrada.
Koffler uspoređuje utjecaj Rusije s američkom Monroeovom doktrinom — doktrinom iz 1823. koja je upozoravala europske nacije da se ne miješaju u poslove zapadne hemisfere. Sada primijenjena na protivnike poput Rusije i Kine, doktrina je simbolično prizvana 1962. kada je Sovjetski Savez počeo graditi lokacije za lansiranje projektila na Kubi.
“Rusija se stoljećima oslanjala na strateški tampon, ili strateški sigurnosni perimetar, čiji su dio bivše sovjetske države Ukrajina i Moldavija”, rekla je.
SEUL KAŽE SJEVERNOKOREJSKE TRUPE SADA SE BORE ZA RUSIJU U UKRAJINI
“S raspadom Sovjetskog Saveza 1991. taj strateški sigurnosni perimetar se smanjio, posebno udaljenost između NATO-a i Moskve i Sankt Peterburga”, rekao je Koffler, misleći na glavni grad Rusije i drugi najvažniji grad. Sankt Peterburg je udaljen samo oko 100 milja od granice zemlje NATO-a — Finske.
Finska i Švedska podnijele su zahtjev za članstvo u NATO-u neposredno nakon izbijanja rata u Ukrajini, au savez su uključene 2023.
Neki promatrači vjeruju da su širenje NATO-a do granica Rusije i sve veći utjecaj SAD-a među istočnoeuropskim državama ugrozili Putina i potaknuli ga na invaziju na Ukrajinu 2022. Drugi vjeruju da je dugo imao teritorijalne ambicije obnoviti Sovjetski Savez i da ga se nije moglo odgovoriti od napadački.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Poznato je da Rusija slijedi doktrinu Gerasimova, koju propagira visoki ruski general Valerij Gerasimov, koja zagovara tajno hakiranje neprijateljskog društva i sijanje kaosa umjesto izravnog napada silom.
Uplitanje povezano s Rusijom u Moldaviju odgovaralo bi ovom obliku tajanstvenog lutkarstva za kontrolu ishoda.
“Promijenila su se i sama ‘pravila rata’. Porasla je uloga nevojnih sredstava za postizanje političkih i strateških ciljeva, koja su u mnogim slučajevima po svojoj učinkovitosti premašila snagu sile oružja… Sve to nadopunjuju vojne sredstva prikrivenog karaktera”, napisao je Gerasimov u ruskom trgovačkom listu “Vojno-industrijski kurir”.
Reuters je doprinio ovom izvješću.