SAD razmišlja o slanju Izraelu naprednog obrambenog sustava protiv balističkih projektila kojim upravljaju američke trupe kako bi zaštitili Izrael u slučaju iranskog odgovora, rekao je američki dužnosnik u subotu. Izrael je obećao odgovoriti nakon što je Iran 1. listopada ispalio oko 200 balističkih projektila na Izrael, a SAD pokušava pregovarati s Izraelom kako bi ublažili odmazdu. No, Iran je rekao da neće ostati dužan na takav nadolazeći izraelski napad te sada Pentagon i Bijela kuća razmatraju kako zaštititi saveznika.
Jučerašnje izvješće pokazuje da američki dužnosnici misle da je Izrael suzio popis mogućih meta. Uz Iran koji je rekao da će odgovoriti na svaku akciju odmazde istom mjerom, izvješća u medijima na hebrejskom jeziku tijekom vikenda tvrde da je Washington spreman rasporediti baterije protuzračne obrane THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) kako bi ojačao sposobnost Izraela da se brani od balističkih projektila, koji su na Izrael bili lansirani, osim iz Irana, i s teritorija na kojima su iranski proxy saveznici.
Hoće-neće…
Američki dužnosnik koji je razgovarao s The Times of Israel pod uvjetom anonimnosti potvrdio je da administracija američkog predsjednika Joea Bidena razmatra prijenos sustava u Izrael, ali je rekao da nikakva odluka još nije donesena. SAD već ima širok raspon sustava proturaketne obrane raspoređenih po Bliskom istoku i Europi, uključujući sustave Patriot. Dužnosnici mjesecima raspravljaju o tome koje vrste sustava protuzračne obrane rasporediti u regiji i gdje ih postaviti. Svako premještanje THAAD-a u Izrael uključivalo bi raspoređivanje i obučenih vojnika koji bi upravljali složenim sustavom.
Sinoć je izraelski TV kanal N12 izvijestio da će američka vojska poslati taj sustav za presretanje u Izrael, no danas su iz Washingtona poručili da je to svakako mogućnost, no da o raspoređivanju još “odlučuju”.
Prema izvješću Kongresne istraživačke službe iz travnja, američka vojska ima sedam THAAD baterija. Sustav se smatra komplementarnim Patriotu, ali može braniti šire područje, pogađajući ciljeve na udaljenostima od 150-200 kilometara. Na papiru, THAAD je učinkovitiji, ima veći domet, veću visinu presretanja, veću brzinu i najtočnije navođenje. Ali je i enormno skup te za razliku od Patriota i Iron Dome-a, nije ozbiljnije testiran u stvarnoj borbi.
Kompleksan i skup sustav
Svaka bitnica THAAD-a se sastoji od šest lansera postavljenih na kamione, 48 raketa presretača, radio i radarske opreme, a za rad je potrebno čak 95 vojnika. Prije godinu dana američki ministar obrane Lloyd Austin naredio je razmještanje baterije THAAD i dodatnih Patriot bataljuna na lokacije diljem Bliskog istoka kako bi se povećala zaštita američkih snaga i pomoglo u obrani Izraela.
Prema izvješću NBC-ja objavljenom jučer, američki dužnosnici vjeruju da je Izrael suzio popis mogućih meta na vojnu i energetsku infrastrukturu u Iranu. Nema naznaka da će Izrael gađati nuklearna postrojenja ili izvršiti atentate, stoji u izvješću pozivajući se na neimenovane američke dužnosnike, dodajući da Izrael nije donio konačne odluke o tome kako i kada djelovati.
Iran je poslao poruke SAD-u preko Katara da će uzvratiti ako bude napadnut, izvijestio je jučer CNN. Zapovjednik iranske Islamske revolucionarne garde je prijetio da bi svaki napad na njihovu energetsku infrastrukturu mogao rezultirati time da Teheran cilja na energetska postrojenja u Izraelu. Iran tvrdi da su njegovi prethodni napadi ciljali samo vojne objekte.