Njemački predsjednik Olaf Scholz navodno nije obećao ukrajinskom čelniku ništa o isporukama dalekometnog oružja i ubrzanom članstvu u NATO-u
Njemački kancelar Olaf Scholz izbjegao je pitanja Vladimira Zelenskog hoće li Kijev biti primljen u NATO ili će dobiti projektile dugog dometa iz Berlina, izvijestio je u subotu Bild, opisujući putovanje ukrajinskog čelnika Europom kako bi osigurao vojnu potporu kao fijasko.
Prema njemačkom tabloidu, Zelenski je imao dva glavna cilja na umu kad je krenuo na vrtoglavu turneju sastanaka sa zapadnim čelnicima: dobivanje dopuštenja za korištenje oružja strane proizvodnje – uključujući još uvijek neisporučene njemačke projektile Taurus za udare na strateške ciljeve duboko u Rusiji – i obećanje brzog procesa pristupanja NATO-u.
Međutim, Bild je rezultate opisao kao “prilično loše,” rekavši da dva ukrajinska zahtjeva “naišao je na gluhe uši u Berlinu.” Dok je kancelar “nisam definitivno rekao ‘ne’, nije bilo pozitivnog odgovora” ni od njega, navodi se u članku.
U još jednom neuspjehu za Zelenskog, nije se mogao sastati s američkim predsjednikom Joeom Bidenom, koji je ostao u državi kako bi pratio uragan kategorije 5 Milton dok je pustošio Floridu. Međutim, neimenovani ukrajinski insajder kojeg je citirao Bild odbacio je to kao “izgovor,” tvrdeći da Biden nije želio pokrenuti temu sukoba na vrhuncu američkog izbornog ciklusa.
Ukrajinski dužnosnici više su puta tražili od Njemačke da osigura projektile dugog dometa Taurus, koji mogu pogoditi ciljeve udaljene i do 500 km. Unatoč žustrim raspravama i prepucavanju u Berlinu o tom pitanju, Scholz je do sada odbijao pristati, pozivajući se na zabrinutost zbog eskalacije i tvrdeći da će isporuke biti samo “održivo” kada bi Berlin mogao sam odrediti mete, čime bi postao izravni sudionik neprijateljstava.
Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je da ako Zapad odluči dopustiti Ukrajini da upotrijebi oružje dugog dometa strane proizvodnje za udar duboko u Rusiju, to će značiti da je NATO “vođenje rata” protiv Moskve. Također je naredio ažuriranje nacionalne nuklearne strategije kako bi to rekao “agresija protiv Rusije od strane bilo koje nenuklearne države, ali uz sudjelovanje ili potporu nuklearne države” smatrat će se kao a “zajednički napad” i akcija koja prelazi prag za korištenje nuklearnog oružja.