Tajvan je danas izvijestio da grupa brodova uz kineski nosač zrakoplova plovi prema jugu otoka, dok je kineska vojska objavila video u kojem kaže da je “spremna za bitku” usred zabrinutosti u Taipeiju zbog mogućnosti nove runde kineskih ratnih vježbi, piše Reuters.
Kina, koja na demokratski uređen Tajvan gleda kao na svoj teritorij, opisuje tajvanskog predsjednika Lai Ching-tea kao “separatista”, a kineska vojska rutinski djeluje oko otoka. Prošli tjedan, u svom glavnom govoru povodom nacionalnog dana, Lai je rekao da Narodna Republika Kina nema pravo predstavljati Tajvan, ali da je otok voljan surađivati s Pekingom u borbi protiv izazova poput klimatskih promjena, držeći se čvrstog, ali i pomirljivog tona. Pekingu se to nije svidjelo.
Tajvansko ministarstvo obrane objavilo je u priopćenju da je grupa kineske mornarice predvođena nosačem Liaoning ušla u vode u blizini kanala Bashi, koji povezuje Južno kinesko more i Pacifik te odvaja Tajvan od Filipina. Rečeno je da se očekuje da će skupina uz nosača ući u zapadni Pacifik.
Tajvanske oružane snage pomno prate razvoj događaja i “provode odgovarajući oprez i reagiraju”, dodalo je ministarstvo, ne navodeći pojedinosti. Sigurnosni izvori u Tajvanu rekli su prije Laijevog obraćanja da bi njegov govor mogao potaknuti nove kineske ratne vježbe, koje je ta zemlja posljednji put održala u svibnju, što je Peking rekao kao “kazna” za Laijev inauguracijski govor tog mjeseca.
🇨🇳🇹🇼🚨The China PLA Navy carrier strike group led by the aircraft carrier Liaoning entered the Bashi Strait on October 13 2024. The carrier strike group is expected to head to the western Pacific Ocean for training — Taiwan MoD#Taiwan #China pic.twitter.com/ubaRySA2Zt
— Authentic World Updates (@worldupdates245) October 13, 2024
Tajvan odmah najavio svoje vojne vježbe
Tajvansko Ministarstvo nacionalne obrane najavilo je kasnije danas, vjerojatno kao reakciju, tri velike zajedničke vježbe koje će se održati od kraja listopada do početka studenog, s ciljem jačanja obrambenih sposobnosti otoka, izvještava Taiwan News.
Šesti armijski korpus će nadgledati ovu vježbu, koja će biti većeg opsega nego prethodnih godina. Vježbe će trajati 24 sata dnevno, uključujući noćne operacije, kako bi se oponašali stvarni scenariji i procijenila borbena spremnost. Nadalje, pomorska vježba Hai Chiang zakazana je za kraj listopada do početka studenog. Ova vježba će simulirati obrambene i ofenzivne scenarije u slučaju kineske invazije, s fokusom na protubrodske operacije. Vježba zračnih snaga Tianlong trajat će od 28. listopada do 1. studenog i uključivat će borbene vježbe zrak-zrak, zrak-more i zrak-zemlja.
Ranije danas, Istočno zapovjedništvo kineske Narodnooslobodilačke vojske, koje je odgovorno za područje koje uključuje Tajvan, objavilo je video na društvenim mrežama pod naslovom “potpuno spremni i željni vremena prije bitke”. Prikazali su borbene zrakoplove i ratne brodove koji djeluju zajedno, pokretne lansere projektila koji se postavljaju na svoje mjesto i amfibijska jurišna vozila, s malom kartom Tajvana uključenom u poruci.
Kina je rekla da će vratiti Tajvan, makar i silom
Kina nije isključila upotrebu sile kako bi Tajvan stavila pod svoju kontrolu. Tajvanski sigurnosni dužnosnik, govoreći pod uvjetom anonimnosti, rekao je da nastavljaju promatrati situaciju oko otoka, kao i komentare kineskih medija o Laijevom govoru povodom nacionalnog dana Tajvana. Kineski mediji prenijeli su nekoliko komentara i priča od Laijevog govora u četvrtak osuđujući sadržaj kao “konfrontirajući” i štetan. Neki komentari na kineskim društvenim mrežama ispod snimke “pripreme za bitku” pozivali su na “Tajvan da se vrati domovini” i događaj opisali kao “nacionalno ponovno ujedinjenje”. Drugi sigurnosni izvor u Tajvanu, upoznat s obavještajnim procjenama, rekao je da je Kina, još neko vrijeme, oprezna zbog stvaranja krize oko Tajvana tako brzo uoči američkih izbora.
SAD s Tajvanom od 1954. ima potpisan vojni sporazum o obrani. No, bilo je to razdoblje kada su kineska vojska i mornarica bile mnogo slabije nego danas. SAD sada održava politiku “strateške dvosmislenosti” prema tome hoće li vojno braniti Tajvan, tj. ne želi izričito reći hoće li stići u pomoć silom ili samo prodajom i donacijom oružja. Većina zemalja, čak i zapadnih, ne održava službene diplomatske veze s Tajvanom. Malena Litva je početkom 2022. bila jedna od rijetkih zemalja koja je otvorila tajvansku ambasadu na svom teritoriju. Uslijedio je žestok trgovačko-sankcijski i diplomatski odgovor Kine, druge najjače ekonomske sile svijeta.
Kina je svakako usred svoje sezone godišnjih vježbi, a njezina bi vojska mogla samo “okačiti ime” na te vježbe i pretvoriti ih u ratne vježbe s posebnim ciljem na Tajvanu, rekao je dužnosnik, također govoreći anonimno. Kinesko ministarstvo trgovine jučer je zaprijetilo Tajvanu dodatnim trgovinskim sankcijama, što vlada smatra kineskom gospodarskom prisilom. Lai i njegova vlada odbacuju tvrdnje Pekinga o suverenitetu, rekavši da samo narod Tajvana može odlučiti o svojoj budućnosti. Lai je više puta ponudio pregovore s Pekingom, ali je odbijen jer ga Peking ne smatra predstavnikom Tajvana.
Kina želi preuzeti Tajvan bez ispaljenog metka