Iran je povećao izvoz nafte za vrijeme Bidenove administracije usprkos ozbiljnim sankcijama koje je nametnula američka vlada, navodi se u novom izvješću.
Uprava za energetske informacije (EIA) objavila je svoje godišnje izvješće o iranskom izvozu nafte i naftnih proizvoda, utvrdivši da je Iran ostvario između 53 milijarde i 54 milijarde dolara u 2022. i 2023. – značajno povećanje od 37 milijardi dolara u 2021. i 16 milijardi dolara u 2020. Izvješće o procjeni utjecaja na okoliš izdaje Kongres.
Prihod u 2020. označio je nisku točku od 2018., kada je Iran zaradio 65 milijardi dolara nominalnog prihoda, na temelju izračuna izvedenih s web stranice Nacionalne iranske naftne kompanije (NIOC).
Glavni zaključak izvješća je da je Kina Iranu osigurala značajnog izvoznog partnera, što mu je omogućilo da zaobiđe sankcije i nastavi ostvarivati profit od svog izvoza energije.
PRVA AMERIČKA ENERGETSKA STRATEGIJA POČINJE S OVIM SIGURNIM, ČISTIM I POUZDANIM IZVUROM
Trumpova administracija zadržala je politiku “maksimalnog pritiska” protiv Irana, pogađajući svaku njegovu industriju i proizvodni sektor značajnim sankcijama protiv tvrtki i pojedinaca kako bi zemlju odveli u gospodarsku propast. BBC je 2019. otkrio da je Iran ušao u “duboku recesiju” i da je izvoz nafte “naglo pao” kao rezultat Trumpove politike.
Bidenova administracija je u međuvremenu pokušala umiriti Iran nizom izuzeća od sankcija za koje su dužnosnici tvrdili da će potaknuti Teheran da sjedne za stol i pristane na obnovljeni nuklearni sporazum, koji se nikada nije ostvario.
U međuvremenu, Bidenova administracija nastavila je izdavati izuzeća poput onih izdanih Iraku za kupnju energije od Irana – izuzeća su započela pod Trumpovom administracijom, ali Biden ih je zadržao čak i kad su iranski saveznici i opunomoćenici na Bliskom istoku počeli udarati na Izrael.
“Brojke ovdje ne lažu”, rekao je bivši dužnosnik Trumpovog NSC-a Richard Goldberg za Fox News Digital. “Uvijek sam govorio da je Bidenova administracija imala stratešku komunikacijsku politiku, a ne politiku sankcija… ne postoji aktivna kampanja za zaustavljanje ovih isporuka, da se stvarno izvrši pritisak i na Kinu i na druge točke isporuka, a to je sasvim očito iz brojevima.
Izvješće Reutersa iz 2023. pokazalo je da “apetit za iranskom sirovom naftom raste u Kini”, koja je “najveći svjetski uvoznik nafte”. Jako snižena cijena nafte zbog sankcija mogla bi poslužiti kao glavna atrakcija za iranski proizvod, a EIA izvješće napominje da ne može uzeti u obzir popuste u svojim podacima.
Iranski izvoz od 1,5 milijuna barela dnevno (bpd) u 2023. stoji kao “najveći u više od četiri godine, s više od 80% isporučenim u Kinu”, izvijestio je Reuters pozivajući se na konzultantske kuće FGE i Vortexa.
ZASTUPNIČKI ZASTUPNIK CILJA BIDENOVU POLITIKU ‘SOCIJALNIH TROŠKOVA’ ZBOG RASTUĆIH CIJENA ENERGIJE
Neki kritičari tvrde da prihod nije potpuno točna mjera budući da cijena nafte varira na temelju brojnih čimbenika, a posljednjih nekoliko godina došlo je do skoka cijena koji je otprilike u korelaciji s iranskim prihodima.
Kada je Iran zaradio 16 milijardi dolara 2020., cijena nafte po barelu bila je 39,68 dolara; kada je Iran zarađivao preko 50 milijardi dolara godišnje, cijena nafte po barelu bila je 94,43 dolara i 82,95 dolara.
Goldberg, viši savjetnik u Zakladi za obranu demokracija, priznao je da fluktuirajuće cijene otežavaju procjenu stvarne razine izvoza iz Irana, ali znajući da su prihodi porasli jer su popusti ostali ili povećani zbog SAD-a sankcije bi bile protuteža svakom padu cijena.
“To je vrlo teško objasniti jer jednostavno ne znate što Kinezi zapravo plaćaju jer je nezakonito, postoji rizik uključen u teret, stoga Iran mora naplaćivati s popustom”, rekao je Goldberg.
“Kada pogledate izvozne brojke, posebno u Kinu – mislim, prijeći s 300.000 barela dnevno na 1,2 milijuna, to oduzima dah”, rekao je Goldberg. “To nije izbjegavanje sankcija. To je aktivna politika dopuštanja isporuka.”
HARRIS TVRDI DA JE OGLAS U KOJEM SE CITIRA NJEZIN ZAKLET NA ZABRANU FRACKINGA IZ 2019. ‘POGREŠNA KARAKTERISTIKA’ DA SE LJUDI ‘BOJE’ NJE
EIA je primijetila da je pristup pouzdanim podacima i dalje rijedak, a njezino se izvješćivanje oslanja na NIOC i druge izvore trećih strana, ali je naglasila da EIA koristi samo izvore i podatke u koje ima “razumno visoko povjerenje” u svoje procjene.
“Zbog izazova s dostupnošću i transparentnošću podataka, gotovo svi podaci o nafti i naftnim derivatima predstavljeni u ovom izvješću su procjene, a ne stvarni podaci”, navodi se u izvješću, a kasnije se dodaje: “Podaci su podložni promjenama kako nove informacije postanu dostupne.”
“Iako su podaci o cijenama dostupni u stvarnom vremenu ili gotovo u stvarnom vremenu, stvarni podaci o cijenama koji se odnose na prodaju iranske sirove nafte su nejasni, zahtijevajući metode procjene i proxy varijable za izvođenje procjena prihoda”, navodi se u izvješću.
Izvješće tretira odredišta u jugoistočnoj Aziji (posebice Malezija, Singapur i Vijetnam) kao krivo usmjerenje za kineski uvoz kao sredstvo zaobilaženja problema s američkim sankcijama.
U petak je State Department zajedno s Ministarstvom financija izdao nove sankcije iranskom energetskom sektoru kao odgovor na najnoviji napad Irana na Izrael,
Izjava je djelomično glasila: “Ova akcija pojačava financijski pritisak na Iran, ograničavajući sposobnost režima da zaradi ključne prihode od energije kako bi potkopao stabilnost u regiji i napao američke partnere i saveznike. Ministar financija, u konzultaciji s državnim tajnikom , identificira naftni i petrokemijski sektor iranskog gospodarstva.”
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Prema Reutersu, savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan rekao je u izjavi o sankcijama da “nove današnje oznake također uključuju mjere protiv ‘Flote duhova’ koja nosi iransku ilegalnu naftu kupcima diljem svijeta.”
Glasnogovornik potpredsjednice Kamale Harris i State Department nisu odgovorili na zahtjev Fox News Digital za komentar.
Reuters je doprinio ovom izvješću.