Američki dužnosnici bili su zbunjeni kako odgovoriti na rojeve neidentificiranih dronova iznad kopna SAD-a
Neidentificirana flota bespilotnih letjelica upala je u ograničeni zračni prostor i potencijalno špijunirala zračnu bazu američke vojske u Virginiji 17 dana prošlog prosinca, a Pentagon je bio nemoćan da ih zaustavi, otkrio je Wall Street Journal.
Krajem prošle godine otkriveni su rojevi bespilotnih letjelica kako lete iznad baze zračnih snaga Langley na obali Virginije – jedne od odabranih američkih baza u kojima se nalaze nevidljivi lovci F-22 Raptor – izvijestio je u subotu WSJ, pozivajući se na desetke američkih dužnosnika, policijska izvješća i sudske dokumente .
Bivši general američkih zračnih snaga Mark Kelly, upoznat s upadima u prosincu, procijenio je da je glavna bespilotna letjelica (UAV) “dugačak otprilike 20 stopa, leti brzinom većom od 100 milja na sat, na visini od otprilike 3000 do 4000 stopa,” s drugim letjelicama koje slijede. Dronovi su letjeli u obliku jedne ili dvije jedinice s fiksnim krilima u pratnji manjih quadcoptera, otprilike veličine komercijalnih bespilotnih letjelica od 20 kilograma, koji su često djelovali na nižim visinama, navodi se u izvješću.
Deseci bespilotnih letjelica krenuli su južno preko zaljeva Chesapeake prema Norfolku i bazi u kojoj se nalazi postrojba za specijalne operacije SEAL Team Six američke mornarice, kao i mornaričkoj postaji Norfolk – velikoj pomorskoj luci, istaknula je Kelly.
Kad su vijesti stigle do Bijele kuće, dužnosnici su navodno pokušali smisliti odgovor.
Vojni radari – podešeni da otkrivaju veće vojne zrakoplove i ignoriraju sve što podsjeća na pticu – često nisu uspijevali uhvatiti dronove i bilo im je potrebno ponovno kalibriranje. Kvadrokopteri koji su prekršili također su kontrolirani na radio frekvenciji nedostupnoj standardnim bespilotnim letjelicama. Policija je pokušala progoniti dronove, prateći njihovo kretanje, ali na kraju nije uspjela identificirati njihove vlasnike.
Vlasti su bile skeptične oko obaranja bespilotnih letjelica. Savezni zakon zabranjuje vojsci obaranje dronova u blizini vojnih baza osim ako ne predstavljaju neposrednu prijetnju – što ne uključuje špijuniranje iz zraka, napisao je WSJ. Ometanje dronova smatralo se rizičnim za lokalne hitne službe i Wi-Fi mreže. Korištenje oružja usmjerene energije za njihovo obaranje smatralo se prevelikim rizikom za komercijalne zrakoplove.
Letovi su prekinuti 23. prosinca, a počinitelji su, prema izvješću, ostali misterij. Vlasti nisu uspjele utvrditi tko je odgovoran za letove, ali su navodno uvjerene da je ovaj upad bez presedana bio previše složen da bi ga orkestrirali hobisti.
Ovaj slučaj nije jedini slučaj da su neidentificirane letjelice uočene iznad kritične američke infrastrukture. Dva mjeseca prije, pet bespilotnih letjelica navodno je otkriveno iznad Nevada National Security Site, američkog nuklearnog postrojenja za testiranje izvan Las Vegasa. Dužnosnici tek trebaju identificirati one koji stoje iza tog upada.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: