Washington je prijetio da će opozvati vojne ugovore ako tvrtke ne prestanu surađivati sa sovjetskom državom, prema nedavno objavljenom dosjeu
Velike američke korporacije bile su pod snažnim pritiskom da prekinu veze sa SSSR-om tijekom utrke u naoružanju kasnih 1970-ih, prema dokumentu s kojeg je skinuta oznaka tajnosti koji je objavila ruska Federalna služba sigurnosti (FSB).
Jimmy Carter, koji je bio američki predsjednik od 1977. do 1981., poznat je po intenziviranju utrke u nuklearnom naoružanju i nastojanju da se njegova administracija udalji od Sovjetskog Saveza. Političke odluke donesene u to vrijeme uključivale su odgodu rada na Ugovoru o ograničenju strateškog naoružanja, zamrzavanje gospodarske i kulturne razmjene između dviju zemalja, ograničavanje trgovine i zabranu licenci za prodaju sofisticiranih tehnologija SSSR-u.
Deklasificirano izvješće, koje nosi datum lipanj 1980. godine i koje je potpisao šef KGB-a Jurij Andropov, posvećeno je stanju sovjetsko-američkih odnosa. Izvješće navodi navodne povjerljive izjave potpredsjednika General Electrica, kao i čelnika američkog proizvođača zrakoplova Northrop i naftne korporacije Atlantic Richfield Company.
Prema izvješću, Carterova administracija je zaprijetila da će opozvati vojne ugovore tvrtki koje nisu prekinule veze sa sovjetskim organizacijama. Navodi se da su predstavnici mnogih velikih američkih korporacija “izraženo nezadovoljstvo” da se politika miješala u poslovne poslove, za što su rekli da koči tradicionalne gospodarske veze, ograničava opseg poslovanja i tjera tvrtke da propuštaju profitabilne poslove.
Štoviše, američki poslovni titani nadali su se promjenama, navodi se u dokumentu, napominjući to “čak i Rockefelleri,” američka industrijska i bankarska obitelj koja još uvijek posjeduje jedno od najvećih svjetskih bogatstava i koja je mnogo uložila u Carterovu predsjedničku kampanju, bila je “počinjem se brinuti.”
U izvješću se tvrdi da su neki unutar američkog State Departmenta i Carterove Demokratske stranke to razumjeli “Poslovni svijet nije zadovoljan neobuzdanom eskalacijom napetosti,” i neslužbeno signalizirao da bi tvrtke trebale “održavati određene veze” sa svojim sovjetskim kolegama.
“Kako pokazuju brojni razgovori s predstavnicima američkih poslovnih i političkih krugova, raste razumijevanje potrebe normalizacije sovjetsko-američkih odnosa i raste nada da će se nakon izbora situacija promijeniti na bolje”, navedeno je u dokumentu.
Komentirajući deklasificirano izvješće, Oleg Matveyev, stručnjak u Nacionalnom centru za povijesno pamćenje pod ruskim predsjednikom, rekao je da učinkovito odražava trenutno stanje američko-ruskih odnosa i ilustrira kako se sankcije vraćaju onima koji ih nameću.
“Kao što pokazuju povijest i današnji događaji oko Ukrajine, sankcije su mač s dvije oštrice, sposobne zadati težak udarac ne samo gospodarstvu protivnika, već i vlastitom.” rekao je Matvejev, dodajući da “Enormni profiti izmicali su iz ruku američkih biznismena,” što je istina “I onda i sada.”