Australija je najavila da će donirati većinu svojih povučenih tenkova M1 Abrams Ukrajini, nakon što je Kijev mjesecima molio za svu opremu koju Canberra može izdvojiti.
SAD su poslali Ukrajini 31 Abrams sredinom 2023. Više od polovice navodno je uništeno u dosadašnjim borbama, dok je najmanje jedan zarobljen i izložen u Moskvi.
Australski ministar obrambene industrije Pat Conroy objavio je odluku u Londonu u srijedu, rekavši da je njegova zemlja “predan potpori Ukrajini, okončanju sukoba pod njezinim uvjetima.”
Kijev će dobiti 49 tenkova od 59 koje je Canberra povukla u srpnju. Stariji modeli M1A1 trebali bi biti zamijenjeni sa 120 novijih M1A2, prema ugovoru koji je Australija finalizirala sa SAD-om u siječnju 2022.
Ukrajinski veleposlanik u Australiji, Vasily Myroshnychenko, tražio je tenkove otkako je najavljeno njihovo povlačenje. Prethodno je Australija odlučila rashodovati svoju flotu višenamjenskih helikoptera Taipan umjesto da ih donira Kijevu, dok je na aukcijama rasprodavala povučena patrolna vozila dugog dometa i čamce.
Umirovljeni general Peter Leahy, koji je bio načelnik australske vojske od 2002. do 2008. i nadgledao je uvođenje Abramsa, rekao je prošlog mjeseca za Sydney Morning Herald da je bio zbunjen zašto tenkovi nisu poslani u Ukrajinu.
“Iako ih povlačimo iz mirovine, oni su vrlo kompetentan tenk, trebali bi biti dobro održavani, dostupni su rezervni dijelovi, a Ukrajinci ih jako žele nabaviti”, rekao je tada.
Prema Heraldu, tenkovi nikada nisu korišteni u borbi, ali jesu “pri kraju svog radnog vijeka.” Neki od doniranog hardvera morat će se popraviti prije slanja u Ukrajinu, dok će drugi biti kanibaliziran za rezervne dijelove.
Kijev je tražio tenkove zapadne proizvodnje prije neuspjele proljetne ofenzive 2023. Washington je obećao isporučiti ogoljene, starije modele Abramsa kao način pritiska na Berlin da pošalje više Leoparda njemačke proizvodnje, dok je Velika Britanija poslala okolo desetak vozila Challenger 2.
Daleko od toga da je ono čemu se nadali “mjenjač igre”, međutim, zapadni tenkovi su na kraju bili ranjivi na bespilotne letjelice i navođene topničke projektile. Ona oštećena vozila koja su se mogla vratiti morala su biti poslana u Poljsku na popravak, proces koji je trajao tjednima.
Rusija je opetovano upozoravala SAD i njegove saveznike da njihove isporuke oružja Ukrajini samo produžuju borbe bez utjecaja na njihov ishod, kao i da riskiraju izravan sukob. Zapad je inzistirao na tome da ga opskrba Kijeva stotinama milijardi dolara u oružju, municiji, opremi i gotovini zapravo ne čini stranom u sukobu.