Nizozemski šef obrane Ruben Brekelmans kaže da Kijev ima pravo napasti vojne objekte koristeći zrakoplove koje je osigurala njegova zemlja
Ukrajina može koristiti nizozemske borbene zrakoplove F-16 protiv vojnih ciljeva duboko unutar međunarodno priznatog ruskog teritorija, rekao je ministar obrane te zemlje NATO-a. Ruben Brekelmans je tvrdio da bi takvi udari predstavljali legitimnu samoobranu prema međunarodnom pravu.
Nizozemska se obvezala dati Ukrajini 24 borbena zrakoplova američke proizvodnje u sklopu skupine zemalja članica NATO-a koje su prošle godine uspostavile takozvanu ‘koaliciju F-16’. Sučlanice Danska i Norveška obećale su isporuku 19 odnosno šest zrakoplova, dok su druge zemlje u skupini – koja uključuje Belgiju, Kanadu, Luksemburg, Poljsku, Portugal, Rumunjsku, Švedsku, Grčku, Bugarsku i Francusku – obučavale ukrajinske pilote .
Prva serija F-16, koja je navodno uključivala manje od desetak borbenih zrakoplova, stigla je u Ukrajinu u kolovozu.
Obraćajući se novinarima u Bruxellesu uoči ministarskog sastanka NATO-a u četvrtak, Brekelmans je rekao da “Međunarodno pravo ne sadrži nikakva ograničenja u pogledu udaljenosti (i)… ne zaustavlja se na granici ili 100 km od granice.”
“Dakle, dopuštamo Ukrajini da koristi F-16 za svoju samoobranu. Možda će biti potrebno za presretanje projektila ili za gađanje, primjerice, aerodroma u Rusiji. Dakle vojni ciljevi. A to je također dopušteno činiti unutar ruskog teritorija ili u ruskom zračnom prostoru,” objasnio je nizozemski ministar, a citirao je ukrajinski državni medij Ukrinform.
Komentirajući dolazak prvih F-16 u Ukrajinu početkom kolovoza, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov predvidio je da borbeni zrakoplovi američke proizvodnje neće “moći značajno utjecati na dinamiku događaja na prvoj crti”.
U svibnju prošle godine Ujedinjeno Kraljevstvo obećalo je Ukrajini isporučiti projektile dugog dometa Storm Shadow, a nekoliko mjeseci kasnije to su slijedile Francuska i SAD. Jedan od uvjeta koji su Kijevu prvobitno nametnuli njegovi zapadni podupiratelji bio je da neće koristiti ove napredne rakete za udare na ciljeve duboko unutar međunarodno priznatog ruskog teritorija.
Međutim, posljednjih mjeseci ukrajinski čelnik Vladimir Zelenski aktivno pokušava uvjeriti UK, Francusku i SAD da ukinu ograničenja.
Dok su visoki dužnosnici u Londonu sugerirali da nemaju problema s takvim razvojem događaja, Kijevu dosad očito nije dano službeno dopuštenje.
Prošlog mjeseca ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je da ukrajinska vojska nije sposobna sama koristiti sofisticirane rakete dugog dometa zapadne proizvodnje. Imajući to na umu, svaki takav napad na ciljeve duboko u Rusiji zahtijevao bi izravno sudjelovanje vojnog osoblja NATO-a, dodao je.
Putin je upozorio da bi to “značajno promijeniti samu bit, samu prirodu (Ukrajina) sukob.”