- Genaro García Luna, bivši meksički tajnik javne sigurnosti, porota u New Yorku osudila je 2023. za uzimanje milijuna dolara mita za zaštitu nasilnog kartela Sinaloa protiv kojeg se navodno borio. On je najviši dužnosnik meksičke vlade koji je osuđen u Sjedinjenim Državama.
- Na saslušanju o kazni pred federalnim sucem u Brooklynu u srijedu, García Luna je tvrdio da je nevin i rekao da se slučaj protiv njega temelji na lažnim informacijama od kriminalaca i meksičke vlade.
- García Luna osuđen je na 38 godina i četiri mjeseca zatvora i novčanu kaznu od 2 milijuna dolara.
Čovjek koji je nekoć proglašen arhitektom meksičkog rata protiv narko-kartela osuđen je u srijedu na više od 38 godina zatvora u američkom zatvoru zbog primanja velikog mita za pomoć trgovcima drogom.
Genaro García Luna, bivši meksički tajnik javne sigurnosti, porota u New Yorku osudila je 2023. za uzimanje milijuna dolara mita za zaštitu nasilnog kartela Sinaloa protiv kojeg se navodno borio. On je najviši dužnosnik meksičke vlade koji je osuđen u Sjedinjenim Državama.
Na saslušanju o kazni pred federalnim sucem u Brooklynu u srijedu, García Luna nastavio je tvrditi da je nevin i rekao je da se slučaj protiv njega temelji na lažnim informacijama od kriminalaca i meksičke vlade.
ODSJEČENA GLAVA MEKSIČKOG GRADONAČELNIKA POSTAVLJENA NA PICKUP 6 DANA NAKON ŠTO JE PREUZIMAO DUŽNOST
“Čvrsto poštujem zakon”, rekao je na španjolskom. “Nisam počinio ove zločine.”
García Luna, 56, vodio je meksičku saveznu policiju prije nego što je služio na poziciji najvišeg sigurnosnog dužnosnika od 2006. do 2012. pod tadašnjim predsjednikom Felipeom Calderónom. U to je vrijeme García Luna bio hvaljen kao saveznik SAD-a u borbi protiv trgovine drogom.
Ali američki tužitelji rekli su da je u zamjenu za milijune dolara davao obavještajne podatke o istragama protiv kartela, informacije o suparničkim bandama i sigurnom prijenosu ogromnih količina droge.
Nakon izricanja presude, Calderón je putem društvene platforme X rekao da poštuje odluku suda, ali nikada nije imao “provjerljive dokaze” o kriminalnim aktivnostima Garcíe Lune. Calderón je rekao da je preuzimanje kartela “bila jedna od najtežih odluka u mom životu. Ali učinio bih to ponovno, jer je to prava stvar.”
Ranije je ispred zgrade suda skupina od oko 15 prosvjednika proslavila presudu. Neki su držali transparent na kojem je na španjolskom pisalo “Calderon je znao”, dok su drugi mahali natpisima koji osuđuju njegovu političku stranku.
Tužitelji su tražili kaznu doživotnog zatvora. Odvjetnici Garcíe Lune tvrdili su da on ne bi trebao dobiti više od 20 godina.
Američki okružni sudac Brian Cogan rekao je da ga nisu dirnula prijašnja priznanja koja je García Luna dobio za svoj rad u ratu protiv droge.
“To je bila vaša paravan”, rekao je Cogan prije izricanja kazne. “Krivi ste za ove zločine, gospodine. Ne možete paradirati ovim riječima i reći: ‘Ja sam policajac godine’.”
Osim kazne od 38 godina i četiri mjeseca, sudac je odredio kaznu od dva milijuna dolara.
Tijekom suđenja prikazane su fotografije Garcíe Lune kako se rukuje s bivšim predsjednikom Barackom Obamom i razgovara s bivšom državnom tajnicom Hillary Clinton i bivšim senatorom Johnom McCainom.
Ali tužitelji su rekli da je García Luna potajno razvijao zavjeru za trgovinu drogom koja je rezultirala smrću tisuća američkih i meksičkih građana. Osigurao je da trgovci drogom budu unaprijed obaviješteni o racijama i sabotirao je legitimne policijske operacije usmjerene na hvatanje vođa kartela, rekli su.
Trgovci drogom uspjeli su prevesti više od milijun kilograma kokaina kroz Meksiko u Sjedinjene Države koristeći se avionima, vlakovima, kamionima i podmornicama dok je García Luna bio na svojim položajima, rekli su tužitelji.
Tijekom suđenja bivšem kralju Sinaloe Joaquinu “El Chapu” Guzmanu na istom sudu 2018., bivši član kartela svjedočio je da je osobno isporučio najmanje 6 milijuna dolara Garcíi Luni i da su članovi kartela pristali udružiti do 50 milijuna dolara za plaćanje njegovu zaštitu.
“Omogućio je kartel. Štitio je kartel. On je bio kartel”, rekla je sucu u srijedu pomoćnica državnog odvjetnika Saritha Komatireddy.
García Luna omogućio je korumpirani sustav koji je omogućio nasilnim kartelima da napreduju i distribuiraju drogu koja je ubila mnoštvo ljudi, dodala je.
“Možda optuženi nije povukao okidač, ali ima krvavih ruku”, rekao je Komatireddy.
Tužitelji su također rekli da je García Luna planirao poništiti prošlogodišnju presudu nastojeći podmititi ili korumpirano uvjeriti više zatvorenika u Metropolitan Detention Centeru u Brooklynu da podrže lažne optužbe da su dva vladina svjedoka komunicirala putem krijumčarenih mobilnih telefona prije suđenja.
Odvjetnik Garcíe Lune, Cesar de Castro, rekao je da se obrana namjerava žaliti na kaznu. Rekao je da je njegov klijent netko tko je “služio svojoj zemlji” i sada je izgubio svoj novac, svoj ugled kao i politiku koju je zastupao u Meksiku.
“Izgubio je gotovo sve. Sve što je ostalo je njegova divna obitelj”, rekao je de Castro.
U Meksiku, nedavno inaugurirana predsjednica Claudia Sheinbaum kratko je komentirala slučaj u utorak, rekavši: “Ovdje je veliki problem kako je netko koga su nagradile agencije Sjedinjenih Država, za koga je bivši predsjednik Calderón rekao divne stvari o svojoj tajnici za sigurnost, danas zatvorenik u Sjedinjene Države jer se pokazalo da je bio povezan s trgovinom drogom.”
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Uhićenje i osuda Garcíe Lune postali su politička batina koju su vladajuća stranka Sheinbauma i njezinog prethodnika Andrésa Manuela Lópeza Obradora upotrijebili na ovogodišnjim meksičkim predsjedničkim izborima protiv Calderónove oslabljene Stranke nacionalne akcije. Nastojali su prikazati Garcíu Lunu kao dijete korupcije i Calderóna kao čovjeka odgovornog za rastuće nasilje iz rata protiv droge.
López Obrador i sada Sheinbaum okrenuli su se od izravnog sukoba s kartelima, umjesto da se usredotoče na ono što smatraju temeljnim uzrocima nasilja, kao što je siromaštvo. Ali nova strategija nije uspjela značajno smanjiti razinu nasilja.
López Obrador imao je sasvim drugačiju reakciju 2020. godine kada su američke vlasti uhitile bivšeg meksičkog ministra obrane Salvadora Cienfuegosa zbog navodnog dosluha s narkokartelom. U tom je slučaju López Obrador optužio Upravu za suzbijanje droga za lažiranje dokaza protiv Cienfuegosa i prosvjedovao sve dok američka vlada nije odbacila optužbe. Vraćen je u Meksiko, gdje je odmah oslobođen i oslobođen.