Južnokorejska obavještajna agencija rekla je u petak da je Sjeverna Koreja poslala trupe kako bi podržala ruski rat protiv Ukrajine. Ako se potvrdi, taj bi potez uveo treću zemlju u rat i intenzivirao sukob između Sjeverne Koreje i Zapada.
Južnokorejska objava uslijedila je dan nakon što je ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelenskyy rekao da njegova vlada ima obavještajne podatke da se 10.000 vojnika iz Sjeverne Koreje sprema pridružiti ruskim snagama koje se bore protiv njegove zemlje.
SAD ‘ZABRINUTE’ ZBOG IZVJEŠTAJA O SJEVERNOKOREJSKIM VOJNICIMA KOJI SE BORE UZ RUSIJU U UKRAJINI
Nacionalna obavještajna služba je u izjavi rekla da su brodovi ruske mornarice prebacili 1.500 sjevernokorejskih snaga za specijalne operacije u ruski lučki grad Vladivostok od 8. do 13. listopada. Reklo je da se očekuje da će još sjevernokorejskih vojnika uskoro biti poslano u Rusiju.
Sjevernokorejski vojnici raspoređeni u Rusiji dobili su ruske vojne uniforme, oružje i krivotvorene identifikacijske isprave, priopćio je NIS. Rečeno je da trenutno borave u vojnim bazama u Vladivostoku i drugim ruskim mjestima kao što su Ussuriysk, Khabarovsk i Blagoveshchensk, te da će vjerojatno biti raspoređeni na bojišta nakon što završe obuku za prilagodbu.
NIS je na svojoj web stranici objavio satelitske i druge fotografije koje pokazuju, kako ih naziva, kretanje brodova ruske mornarice u blizini sjevernokorejske luke i sumnja na masovna okupljanja Sjevernokorejaca u Usuriysku i Khabarovsku prošlog tjedna.
Južnokorejski mediji, pozivajući se na NIS, izvijestili su da je Sjeverna Koreja odlučila u Rusiju poslati ukupno 12.000 vojnika formiranih u četiri brigade. NIS je rekao da ne može potvrditi izvješća.
NIS ima različite rezultate u pronalaženju razvoja događaja u Sjevernoj Koreji, jednoj od najtajnovitijih zemalja na svijetu. Ako se potvrdi, taj bi potez bio prvo veliko sudjelovanje Sjeverne Koreje u stranom ratu. Sjeverna Koreja ima 1,2 milijuna vojnika, jednu od najvećih stalnih vojski na svijetu, ali se nije borila u sukobima velikih razmjera nakon Korejskog rata 1950.-53.
Upitan o nalazu NIS-a, glavni tajnik NATO-a Mark Rutte rekao je: “U ovom trenutku naš je službeni stav da ne možemo potvrditi izvješća da su Sjevernokorejci sada aktivni kao vojnici uključeni u ratne napore, ali to se može promijeniti.”
Tajnik za tisak Pentagona general bojnik Pat Ryder rekao je novinarima u četvrtak da SAD ne mogu potvrditi niti potvrditi medijska izvješća o slanju sjevernokorejskih trupa u Rusiju.
Rusija je ranije zanijekala korištenje sjevernokorejskih trupa u ratu, a predsjednički glasnogovornik Dmitry Peskov opisao je te tvrdnje kao “još jednu lažnu vijest” tijekom prošlotjedne konferencije za novinare. Državni mediji Sjeverne Koreje nisu komentirali ovo pitanje.
Sjeverna Koreja i Rusija, u odvojenim sukobima sa Zapadom, oštro su pojačale svoju suradnju u posljednje dvije godine. SAD, Južna Koreja i njihovi partneri optužili su Sjevernu Koreju za isporuku topničkih granata, projektila i drugog konvencionalnog oružja Rusiji kako bi potaknula njezin rat protiv Ukrajine u zamjenu za ekonomsku i vojnu pomoć. U lipnju su sjevernokorejski vođa Kim Jong Un i ruski predsjednik Vladimir Putin potpisali pakt kojim se predviđa uzajamna vojna pomoć ako bilo koja zemlja bude napadnuta.
Mnogi stručnjaci postavljaju pitanje koliko bi slanje sjevernokorejskih trupa pomoglo Rusiji, navodeći zastarjelu opremu Sjeverne Koreje i nedostatak borbenog iskustva. Kažu da je Sjeverna Koreja vjerojatno dobila ruska obećanja da će joj osigurati visokotehnološku tehnologiju oružja povezanu s njezinim nuklearnim i raketnim programima, potez koji će zakomplicirati napore SAD-a i Južne Koreje da neutraliziraju nuklearne prijetnje Sjeverne Koreje.
“Diplomatski gledano, Pjongjang bi žrtvovao svoje odnose s europskim zemljama u doglednoj budućnosti. quid pro quo u smislu ruske vojne tehnologije pružene Kimovom režimu mogao bi biti dovoljno značajan da ugrozi sigurnost Južne Koreje”, rekao je Leif-Eric Easley, profesor međunarodnih studija na Sveučilištu Ewha Womans u Seulu.
Hong Min, analitičar s korejskog Instituta za nacionalno ujedinjenje u Seulu, vjeruje da je Rusija vjerojatno ponudila transfer tehnologije u vezi s interkontinentalnim balističkim projektilima, podmornicama na nuklearni pogon i obrambenim sustavima zemlja-zrak koji bi poboljšali položaj Sjeverne Koreje u odvraćanju od SAD-a i Juga korejske snage.
Hong je rekao da Kim također može vidjeti slanje trupa kao ključnu priliku da svoje vojnike izloži modernoj tehnologiji oružja i ratovanju te testira njihove borbene sposobnosti.
Ranije u petak južnokorejski predsjednik Yoon Suk Yeol sazvao je hitan sigurnosni sastanak kako bi se raspravljalo o posljedicama slanja sjevernokorejskih trupa. Sudionici sastanka složili su se da slanje trupa Sjeverne Koreje predstavlja “ozbiljnu sigurnosnu prijetnju” Južnoj Koreji i međunarodnoj zajednici, prema Yoonovu uredu.
Napetosti na Korejskom poluotoku pojačale su se posljednjih godina, a Kim je naglo ubrzao tempo provokativnih raketnih pokusa i otvoreno prijetio preventivnom uporabom nuklearnog oružja. Južna Koreja i SAD odgovorile su proširenjem svojih vojnih vježbi, koje Sjeverna Koreja smatra probama invazije.
U četvrtak je Zelenskyy upozorio da bi treća nacija koja se uključila u neprijateljstva mogla pretvoriti sukob u “svjetski rat”.
“Od naših obavještajnih podataka dobili smo informaciju da je Sjeverna Koreja poslala taktičko osoblje i časnike u Ukrajinu”, rekao je Zelenskyy novinarima u sjedištu NATO-a. “Oni pripremaju na svojoj zemlji 10.000 vojnika, ali ih već nisu prebacili u Ukrajinu ili Rusiju.”
Ukrajinski mediji izvijestili su ranije ovog mjeseca da je šest Sjevernokorejaca među poginulima nakon ukrajinskog raketnog napada na djelomično okupiranu istočnu regiju Donjecka 3. listopada.
Mnogi su stručnjaci ranije bili skeptični prema mogućem raspoređivanju sjevernokorejskih trupa na rusko-ukrajinska bojišta jer je Sjeverna Koreja zaokupljena svojim nuklearnim sukobom sa SAD-om i Južnom Korejom.
Sjeverna Koreja poslala je pilote da se bore za Sjeverni Vijetnam tijekom Vijetnamskog rata i za Egipat tijekom Yom Kippur rata 1973., ali nije poznato slanje velikih kopnenih trupa u inozemstvo.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Bilo je nagađanja da je Sjeverna Koreja vjerojatno poslala vojne tehničare i inženjere da podrže Rusiju u korištenju sjevernokorejskog oružja i upoznaju njihove ratne performanse.
Easley, profesor, rekao je da bi “bilo iznenađujuće da je Pjongjang rasporedio tisuće vojnika da se bore kao unajmljeni plaćenici”. No dodao je da je Sjeverna Koreja mogla poslati građevinske radnike, tehničare, inženjere i vojne obavještajne službenike u enklave pod kontrolom Rusije.