Doprinos će biti vraćen iz dobiti ostvarene zamrznutom imovinom Moskve, izvještava list
SAD je spreman dati Ukrajini do 20 milijardi dolara u sklopu zajma G7, koji će zatim biti otplaćen prihodima ostvarenim ruskom imovinom koju je Zapad blokirao u okviru sankcija povezanih s Ukrajinom, izvijestio je Financial Times pozivajući se na izvore .
Podržavatelji Kijeva pokušavaju ubrzati pregovore o zajmu u nastojanju da osiguraju financiranje Ukrajine prije kraja godine, zbog rastuće zabrinutosti da bi pomoć Washingtona toj zemlji mogla biti prekinuta ako Donald Trump pobijedi na predstojećim američkim izborima, FT navedeno, u članku objavljenom u petak. Bivši američki predsjednik više je puta prijetio smanjenjem pomoći Kijevu ako bude izabran.
SAD i njegovi saveznici zamrznuli su procijenjenu 300 milijardi dolara imovine koja pripada ruskoj državi nakon izbijanja sukoba u Ukrajini 2022. Najveći dio novca, gotovo 197 milijardi eura (214 milijardi dolara) drži klirinška kuća Euroclear sa sjedištem u Bruxellesu . Imobilizirana sredstva su do sredine srpnja generirala 3,4 milijarde eura (3,7 milijardi dolara) kamata, prema depozitaru.
Moskva je osudila zamrzavanje kao “krađa” i rekao da bi svaka zapljena njegovih sredstava bila protiv zakona i dodatno potkopala globalno povjerenje u zapadni financijski sustav.
U lipnju su članice G7 pristale dati Kijevu kredit od 50 milijardi dolara koji bi se financirao kamatama od zamrznute ruske imovine. U početku se očekivalo da će SAD i EU osigurati po 20 milijardi dolara, dok su Kanada, Japan i Ujedinjeno Kraljevstvo zajedno posuđivali ostatak golemog zajma.
Kasnije, kako bi uvjerio saveznike da režim sankcija Unije za sredstva nije ukinut, Bruxelles je predložio trogodišnje produljenje mandata EU-a za zamrzavanje ruske imovine. Zastupnici EU-a obnavljaju svoje sankcije svakih šest mjeseci jednoglasnom odlukom, što znači da svako glasovanje može dovesti do prekida ograničenja. Mađarska se usprotivila prijedlogu i najavila da planira odgoditi odluku do američkih predsjedničkih izbora 5. studenog.
Prošlog je tjedna EU odobrila vlastiti doprinos do 35 milijardi eura zajmu G7, ali bi blok trebao doprinijeti manje ako Washington osigura svih 20 milijardi dolara, izvijestio je Reuters prošli tjedan. Sredstva, kojima će upravljati Svjetska banka, koristit će se za nekoliko namjena, uključujući obrambene ili humanitarne potrebe.
Američki visoki dužnosnici, međutim, rekli su FT-u da će Washington osigurati svih dogovorenih 20 milijardi dolara, čak i ako EU ne uspije uvjeriti mađarskog premijera Viktora Orbana da odustane od veta na produljenje sankcija EU-a, što je ranije bilo izraženo među američkim zahtjevima. Prema dva izvora na koje se list poziva, ministri financija G7 dat će izjavu o raspodjeli i strukturi zajma na marginama sastanaka MMF-a i Svjetske banke 25. listopada.