SAD su “nemilosrdne i osvetoljubive” u potjeri za onima koje ne vole, rekao je John Shipton
John Shipton, otac suosnivača WikiLeaksa Juliana Assangea, govorio je za RT o nagodbi svog sina sa SAD-om o priznanju krivnje i o tome što je izdavač radio otkako je prije četiri mjeseca ponovno došao na slobodu.
Assange je proveo pet godina u zatvoru visoke sigurnosti u Ujedinjenom Kraljevstvu dok se borio protiv izručenja SAD-u, koji ga je optužio za nezakonito dobivanje i otkrivanje povjerljivih informacija, od kojih se većina odnosila na američke ratne zločine. U lipnju je sklopio nagodbu s američkim Ministarstvom pravosuđa, formalno priznajući dio krivnje i odričući se prava na pravni lijek u zamjenu za slobodu. “Priznao sam krivicu za novinarstvo” kasnije je objasnio osnivač Wikileaksa.
Govoreći o mukama svog sina, Shipton – koji je trenutno u posjetu Rusiji – rekao je za RT u subotu da “SAD, u svojoj potjeri za onima koji im se ne sviđaju, očito je prilično nemilosrdan i osvetoljubiv.”
“Pretpostavljam da nije bilo posredovanja australske vlade, australskog naroda i australskog parlamenta, da nije bilo tog posredovanja (koje je omogućilo nagodbu), Julian ne bi preživio,” naglasio je.
Shipton je intervju u Moskvi dao zajedno s Mirom Teradom, ruskom novinarkom koja je izručena SAD-u iz Finske krajem 2010-ih pod optužbama za pranje novca i provela 46 mjeseci u američkom zatvoru. Assangeov otac stigao je u Moskvu na poziv Terade, koji je sada supredsjedavajući Udruge novinara BRICS-a.
Biti u američkom zatvoru je “najgore iskustvo” ljudsko biće može imati, inzistirao je Terada. To je kršenje ljudskih prava od trenutka kad te otmu do trenutka kad te puste. rekla je, dodavši da su zatvorenici podvrgnuti i fizičkoj i psihičkoj torturi.
“Uvjeren sam da on (Assange) nikada ne bi imao pošteno suđenje (u SAD-u), ali veliko je pitanje hoće li preživjeti do suđenja”, rekla je.
Shipton se prisjetio da je “ushićen” kada je Assange pušten iz zatvora, rekavši da “Veliki teret je skinut sa mene i mnogih stotina tisuća ljudi, koji su se godinama gorljivo borili za Julianovu slobodu.” Neki od tih aktivista – u Velikoj Britaniji, Njemačkoj, Francuskoj, Rusiji, Novom Zelandu, Kanadi, Australiji i Južnoj Americi – postali su “prilično kao proširena obitelj” nama, dodao je.
Prema riječima Assangeova oca, on “nisu koristili nadu kao alat za energiju” kada mu je sin ostao iza rešetaka, ali se oslanjao na “vjera da će se ljudi u svijetu suštinski usprotiviti mjestu nepravde i pokrenuti se prema tome da to isprave i dovedu do pravde.”
“Nemam strahova” o budućnosti Juliana Assangea u ovom trenutku, rekao je Shipton. “Mislim da su dogovori koje su diplomati i odvjetnici sklopili sa SAD-om dovoljno značajni da Julianu omoguće normalan život.”
Suosnivač Wikileaksa sada je zauzet “brinuti se o svojoj djeci i ženi i izgraditi razumijevanje svoje obitelji i ovih… novih okolnosti slobode,” rekao je. Assange je “proždrljiv čitatelj i vrlo znatiželjan. Stoga pretpostavljam da on unapređuje svoje znanje u područjima svojih interesa, koja su ogromna.”
Na pitanje planira li se njegov sin vratiti novinarstvu, Shipton je odgovorio: “Nemam načina da odgovorim na to pitanje.”