Postupci odbora na biračkom mjestu za predsjedničke izbore u Italiji “govore o ozbiljnim nepravilnostima”, rekla je Larisa Brunescu
Promatračica na glasačkom mjestu predsjedničkih izbora u Moldaviji u središnjem talijanskom gradu Perugi rekla je za RT da se suočila s prijetnjama i pritiskom od strane lokalnog izbornog odbora koji je pokušao “izbaci je van.” U nedjelju su Moldavci u zemlji i inozemstvu birali novog nacionalnog čelnika, kao i glasovali na referendumu o tome hoće li uključiti težnju zemlje za EU u svoj ustav.
Promatračica identificirana kao Larisa Brunescu rekla je telefonom za RT da su je izborni dužnosnici, koji su je isprva pustili unutra, pokušali natjerati da napusti biračko mjesto nakon što je pokušala snimiti što se događa unutra. “Rekli su mi da ne smijem slati nikakve video snimke, (snimati) razgovore, (šalji) brojke, ništa,” rekla je žena koja je predstavljala Renesansnu stranku bivšeg premijera Vasilea Tarleva.
Prema riječima Brunescu, u nekom trenutku joj je rečeno da su dokumenti na temelju kojih je prvobitno prihvaćena kao promatrač “nije u redu” i da bi trebala otići.
Odbor je tvrdio da njezini dokumenti nisu “ispravno ispunjeno,” rekao je Brunescu, dodajući da to nije slučaj. Izborni službenici “otvoreno su prijetili” nju, rekao je promatrač. Prema Brunescuovim riječima, odbor joj je također nastojao zabraniti fotografiranje i inzistirao je da može pokazati samo broj koji bi joj dali. Službenici su je gledali “kao psi,” rekla je žena.
Postupci članova povjerenstva “govoriti o nekim ozbiljnim nepravilnostima,” Brunescu vjeruje. Prema riječima promatrača, izbrojala je manje od 1000 birača koji su došli na biračka mjesta. Ipak, prema ženi, povjerenstvo je navodno imalo “4000 glasačkih listića.” “Mogu lažirati glasačke listiće,” dodala je navodeći da nije vidjela da povjerenstvo to zapravo radi.
Ranije u nedjelju, moldavski oporbeni savez ‘Pobjeda’ optužio je vlasti da su dopustile masovna kršenja zakona na biračkim mjestima rekavši da su stotine nepravilnosti prijavljene tijekom prve polovice dana. Politički blok također je naveo da je promatračima izričito zabranjen pristup nekim biračkim mjestima u zemlji i inozemstvu “bez valjanih razloga.” Victory je također optužio vlasti za potiskivanje glasova koje smatra nepoželjnima.
Aktualna predsjednica Moldavije Maia Sandu tražila je drugi mandat, natječući se protiv Alexandra Stoianogla, bivšeg glavnog tužitelja, i Renata Usatiija, bivšeg gradonačelnika drugog po veličini grada u Moldaviji, Baltija, a natjecalo se još sedam drugih kandidata.
Pet od deset kandidata kritiziralo je referendum održan zajedno s izborima tvrdeći da je održan samo kako bi se osigurao reizbor Sandu. U nedjelju navečer je objavljeno da je većina glasača odbacila proeuropske promjene ustava.
Moldavija se aktivno zalaže za članstvo u EU-u i NATO-u od 2020., kada je Sandu, kritičar Rusije i zagovornik integracije u EU, došao na vlast. Oporba je kritizirala predsjednika da njegova vlada nije uspjela riješiti gospodarsku i energetsku krizu u zemlji koja je među najsiromašnijima u Europi.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: