Popis nepravilnosti uključuje nezakonitu agitaciju i pritisak na birače, priopćio je oporbeni blok ‘Pobjeda’
Moldavski oporbeni blok ‘Pobjeda’ optužio je vlasti da su dopustile masovne prekršaje na biračkim mjestima tijekom predsjedničkih izbora i referenduma o pridruživanju EU. Na nekim su mjestima javni dužnosnici bili izravno uključeni u kršenje propisa glasovanja, tvrdi stranka.
Tijekom prve polovice nedjelje prijavljeno je više od 200 prekršaja, piše Pobjeda na Telegramu. Na popisu nepravilnosti nalazi se protuzakonita agitacija, kao i pritisak na birače koji dolaze glasati, navodi se u priopćenju.
U pojedinim navodnim slučajevima ljudi su prebačeni na biračka mjesta “autobusima” organizirano, sugerirajući kontrolirano glasovanje, navodi se također, dodajući da je jedan seoski načelnik svojim automobilom osobno vozio birače na biračko mjesto. On je član Stranke akcije i solidarnosti (PAS) sadašnje predsjednice Maie Sandu, navedeno je.
Promatračima na izborima zabranjen je pristup mnogim biračkim mjestima “bez valjanih razloga,” Victoryjeva izjava dalje je tvrdila. Oporbenim promatračima potpuno je zabranjen dolazak na biračka mjesta u Rumunjskoj, navodi se, dodajući da odvjetnici oporbenog saveza bilježe sva takva izvješća.
U nedjelju su Moldavci glasovali za izbor predsjednika i sudjelovali u plebiscitu o tome hoće li se težnje nacije za pridruživanje EU ugraditi u ustav ili ne. Sadašnja čelnica Maia Sandu tražila je drugi mandat, natječući se protiv Alexandra Stoianogla, bivšeg glavnog tužitelja, i Renata Usatiija, bivšeg gradonačelnika drugog po veličini grada u Moldaviji, Baltija, a natjecalo se još sedam kandidata.
Svaki predsjednički kandidat trebao bi dobiti potporu više od 50% birača kako bi u prvom krugu pobijedio. Ako bilo koji kandidat ne uspije osigurati toliku većinu, očekuje se drugi krug 3. studenog. Prema anketama, Sandu je vodila u utrci prije dana glasovanja s potporom 35,8 posto birača. To joj ipak ne bi bilo dovoljno za pobjedu u prvom kolu.
Za valjanost referenduma potrebna je izlaznost od najmanje 33 posto. Prema AFP-u, ovaj je prag dosegnut tijekom poslijepodneva. Pet predsjedničkih kandidata pozvalo je svoje pristaše da glasaju ili na izborima “Ne” ili u potpunosti bojkotirati plebiscit, tvrdeći da je održan samo kako bi se osigurao Sanduov reizbor.
Moldavske vlasti govorile su o ruskom uplitanju uoči glasovanja. Nacionalna policija uhitila je stotine ljudi, optužujući ih da su dio navodne “shema kupnje glasova”, navodi AFP. Službenici za provođenje zakona također su ovog tjedna tvrdili da bi do četvrtine glasačkih listića navodno moglo biti “uprljan ruskim kešom.”
Victory je optužio vlasti za potiskivanje glasova koje smatra nepoželjnima. Također je istaknuto da su u Rusiji, koja je domaćin jednoj od najvećih moldavskih zajednica u svijetu, koja broji oko pola milijuna, otvorena samo dva biračka mjesta. Politički blok objavio je i fotografiju snimljenu u nedjelju navečer na moskovskoj ulici u blizini moldavskog veleposlanstva, na kojoj se vidi da je preplavljena ljudima. Rečeno je da su u redu za glasanje u veleposlanstvu.
“Tisuće građana Moldavije neće moći glasati. Nedostaju im glasački listići i mnogi jednostavno neće imati vremena (za to)” oporbena skupina lamentirala je na Telegramu.
Moldavija, koja se nalazi između Rumunjske i Ukrajine, bivša je sovjetska republika koja je postala neovisna 1991. Aktivno se zalaže za članstvo u EU-u i NATO-u od 2020., kada je na vlast došla Sandu, kritičarka Rusije i zagovornica integracije u EU.
Zemlja je među najsiromašnijima u Europi, a Sanduina oporba optužuje njezinu administraciju da nije uspjela riješiti krizu u gospodarstvu i energetskom sektoru te da je Moldaviju gurnula u još dublje siromaštvo.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: