Na summitu u Kazanu rasprava o proširenju zauzima središnje mjesto usred sve većeg interesa zemalja u razvoju koje traže alternative međunarodnom sustavu kojim dominira Zapad
Od svih dosadašnjih samita BRICS-a, nadolazeći sastanak pod ruskim predsjedanjem vjerojatno je najvažniji, budući da bi napetosti oko proširenja članstva mogle ugroziti koheziju skupine, potencijalno je rascijepiti. Za Rusiju će biti izazovno nastaviti s radom, preuzeti Južnu Afriku i unaprijediti planove globalnog juga.
Od 22. do 24. listopada Rusija će biti domaćin 16. godišnjeg summita BRICS-a u Kazanu. Nakon najvećeg širenja ikada 2023., međunarodna medijska izvješća sugeriraju da se sve veći broj zemalja u razvoju želi pridružiti grupi, povećavajući mogućnost daljnjeg širenja.
Neki stručnjaci sugeriraju da je ovaj porast interesa za pridruživanje BRICS-u potaknut FOMO-om ili ‘strahom od propuštanja’ u istaknutom klubu sa sve većom vidljivošću. Ovo je važno, posebno kada su vrata drugih grupacija predvođenih SAD-om zatvorena. Na primjer, nekoliko vlada u Africi nakon puča, koje se na Zapadu smatraju neustavnim, zabranjen je financijski pristup MMF-u i Svjetskoj banci. Oni vide BRICS i njegovu razvojnu banku kao održivu alternativu za podršku i suradnju.
Kada se čelnici ovih zemalja okupe, program proširenja će nedvojbeno dobiti najveći prioritet. Tijekom prošlogodišnjeg proširenja zemlje članice imale su značajna neslaganja oko izbora članica.
Svaka zemlja članica BRICS-a ima vlastiti interes u bloku. Budući da SAD i njegovi saveznici nameću razne sankcije, Rusija je spremna pozvati još prijateljskih zemalja. Prošireni BRICS s više prijatelja iznutra pomoći će Rusiji da se vrati u normalu u međunarodnoj trgovini i ulaganjima, koja su bila sputana pritiskom SAD-a.
U međuvremenu, kineski odnos sa SAD-om – iako se nije pogoršao u posljednje četiri godine u onoj mjeri u kojoj se to dogodilo tijekom prethodne administracije predsjednika Donalda Trumpa – ostao je relativno stagnirajući. Unatoč tome, Kina prepoznaje potrebu za suradnjom sa Zapadom kako bi održala svoj rast i nastavlja biti dio zapadnog gospodarskog sustava.
Stoga bi povećanjem broja članica BRICS-a Kina htjela pojačati svoj politički utjecaj. Prema brojnim stručnjacima, Kina ima za cilj stvoriti alternativni svjetski poredak usredotočen na Kinu, a BRICS predstavlja još jedno sredstvo slično Šangajskoj organizaciji za suradnju (SCO).
U međuvremenu, i Indija i Brazil nedavno su ojačali svoje veze sa SAD-om i bit će oprezni da ih se ne doživi kao dio antiameričke skupine. Taj osjećaj donekle dijele i Saudijci i UAE.
Za New Delhi je to važnije, jer Indija i Kina imaju nekoliko graničnih sporova i bore se za regionalnu prevlast na ovaj ili onaj način. Indijski stručnjaci smatraju da će Peking htjeti uključiti više zemalja prijateljski nastrojenih prema Kini, a protiv Indije, poput Pakistana, kako bi potkopao utjecaj New Delhija u skupini. Neki indijski stručnjaci također vjeruju da bi New Delhi mogao razmotriti izlazak iz BRICS-a u tom scenariju. Kako Indija već ima bilateralne odnose s tim zemljama, malo će izgubiti.
Past će pod vodstvom Rusije da probije led između ove dvije zemlje i spriječi raspad grupe.
U svakom slučaju, za Indiju članstvo u BRICS-u također donosi prednosti, uključujući platformu za nastavak razgovora s Rusijom i zauzimanje uravnoteženijeg stava u etosu nesvrstanosti.
Međutim, kako je Iran uključen u skupinu, ona sve više nalikuje antiameričkom bloku. Stoga će i Indija i Brazil željeti da rasprave vezane uz Iran ili koje je uveo Iran budu ograničene na gospodarsku sferu, izbjegavajući političke programe.
Južna Afrika nalazi se u relativno ugodnom položaju. Najveći je korisnik Zakona o rastu i mogućnostima Afrike (AGOA), koji svojim tisućama artikala omogućuje bescarinski pristup tržištu SAD-a. U međuvremenu, s obzirom na veliku brigu o sigurnosti obale i mornarice, ima sigurnosne dogovore s Rusijom i Kinom. Nadalje, Južnoafrička Republika bila je žestoko kritizirana zbog svojih pomorskih vježbi s Rusijom i Kinom prošle godine. Iako zemlja brani svoje postupke kao pitanje strateške autonomije i izbora partnerstva, tajming, koji se podudara s godišnjicom rusko-ukrajinskog sukoba, negativno je utjecao na njezin ugled na Zapadu.
Sve veći interes zemalja u razvoju za pridruživanje BRICS-u dobar je znak za skupinu. Bit će intrigantno vidjeti kako Indija upravlja svojim interesima usred rastuće samouvjerenosti Kine, koja je često u sukobu s indijskim prioritetima. Samo odlučnija Indija može osigurati da BRICS ne preraste u prokineski klub.
Predstojeći summit u Kazanu održat će se usred nekoliko globalnih kriza: sukoba Rusije i Ukrajine, eskalacije krize na Bliskom istoku i promjene vlada u nekoliko afričkih zemalja. Neizvjesnost koja se nadvija oko ovogodišnjih američkih predsjedničkih izbora dodatno komplicira situaciju. Ovogodišnji događaj također će obilježiti prvo okupljanje proširenog BRICS-a.
Za Rusiju je ovogodišnji summit prilika da pokaže da nije stjerana u kut kao što Zapad želi prikazati. Naprotiv, Rusija nastoji ponovno potvrditi svoju stalnu važnost na globalnoj sceni pozivajući čelnike iz Indije, Kine, Južne Afrike i Brazila.
Unatoč nekim predviđanjima sudnjeg dana, BRICS je do sada uspio preživjeti i napredovati. Međutim, sada je na raskrižju gdje bi ga jedan pogrešan potez mogao srušiti kao špil karata. Mnogo će ovisiti o tome kako će Rusija postupati sa svojim partnerskim zemljama na globalnom jugu.
Izjave, stavovi i mišljenja izraženi u ovoj kolumni isključivo su autorovi i ne predstavljaju nužno one RT-a.