Dok sunce obasjava kibuc Be’eri u Izraelu, Avi stoji i gleda prema cilju kojem se nada – preseljenju u Gazu. “Bila bi nam privilegija”, kaže, gledajući svoju suprugu i troje male djece. Avi se nada, piše Sky News, da će jednog dana moći ostvariti svoj plan, premda nije siguran kada će to biti moguće. Za njega je Gaza svjetionik nade, ali trenutna sigurnosna situacija drži ga na distanci. U pozadini se čuje eksplozija granate ispaljene s obližnjeg oružanog položaja, što mu samo potvrđuje koliko je još daleko od ostvarenja svoje vizije.
Avi nije jedini s takvim snovima. Na konferenciji o preseljenju Gaze u kibucu Be’eri, okupili su se deseci Izraelaca sa sličnim ambicijama. Među njima su brojne obitelji s djecom, svi uvjereni da je Gaza njihova budućnost. Na događanju koje podsjeća na kombinaciju obiteljskog piknika i političkog skupa, postavljen je šator za djecu, štandovi s pićima, te pozornica s govorima i glazbom. Unatoč opuštenom ozračju, osjeća se tenzija, frustracija i odlučnost među sudionicima.
Jedna od okupljenih je Reshit, kći izraelskog vojnika koji je proveo mjesece u Gazi, a sada se bori u Libanonu. S prijateljima je došla na događaj i s velikim uvjerenjem iznosi svoje stavove. “Zato što je to naša domovina”, odgovara na pitanje zašto bi htjela živjeti u Gazi. “U Tori piše da je ovo naš dom, ovo je naša zemlja i imamo sva prava živjeti tamo.” Reshit ne vidi alternative. Za nju su žrtve koje su podnijeli izraelski vojnici dovoljan razlog za nastavak borbe. “Toliko je vojnika umrlo u ovome. Moramo nastaviti raditi ono što su oni započeli. Umrli su s razlogom. Nešto su započeli. I mislim da je naša dužnost za njih i za njihove obitelji da zapravo nastavimo raditi ono što su započeli.”
“I just think we need to kill them. Every last one of them”
Genocidal Israeli on Sky News pic.twitter.com/kHNrYDF4ew
— Stevie McGlinchey (@steviemcglinchy) October 22, 2024
Pravo agresora
Međutim, kada je pitana o Palestincima koji već žive u Gazi, Reshitov stav postaje mnogo radikalniji. Bez oklijevanja izjavljuje: “Trebali bismo ih ubiti, sve do posljednjeg. A ako vlada to neće učiniti, onda bismo ih jednostavno trebali izbaciti. Ovo je naša zemlja. I zaslužujemo je.” Dok neki drugi sudionici nisu tako otvoreno govorili o nasilju, ideja da bi Palestinci trebali napustiti Gazu čini se široko prihvaćenom.
Jedan od sudionika, Boris, aktivist iz stranke Likud, objašnjava: “Kroz povijest, zemlje koje izgube ratove izgube svoju zemlju.” Za njega i mnoge druge, Gaza je izgubljena za Palestince i pravo Izraelaca na taj teritorij neupitno je.
Ovo događanje u Be’eriju, koje je nekoć bila rubna ideja, sada dobiva na zamahu, posebno uz podršku desničarskih političara. Itamar Ben-Gvir, ministar nacionalne sigurnosti, pojavio se na skupu kako bi dao podršku ideji preseljenja Izraelaca u Gazu. Otvoreno je podržao uklanjanje Palestinaca iz tog područja. Njegova prisutnost odražava sve veće prihvaćanje ove ideje unutar izraelske političke scene.
“They will not stay here.” With a ceasefire in Gaza further away than ever, there’s no clear plan for the day after. In that vacuum, some Israeli settlers are agitating for mass expulsion of Palestinians, bolstered by some members of Netanyahu’s own party – as @JDiamond1 reports. pic.twitter.com/oWvX4g0RBg
— Christiane Amanpour (@amanpour) October 22, 2024
Moralno uništenje
Među govornicima je i Ariel Kallner, zastupnik Likuda, koji tvrdi da se “potpuna pobjeda” nad Hamasom može ostvariti samo naseljavanjem Gaze. “Doseljenici moraju osnovati grad u sjevernoj Gazi”, kaže Kallner, dok se u daljini nad Gazom diže dim kao podsjetnik na stalne sukobe.
U šatoru na rubu okupljanja, Daniella Weiss izlazi na pozornicu uz pljesak prisutnih. Weiss, koja sada ima 79 godina, provela je više od pola stoljeća potičući naseljavanje Zapadne obale. Tvrdila je da je pomogla u osnivanju više od 330 naselja i sada je usmjerena na Gazu. “Znate, nije bilo lako. Nakupili smo puno iskustva o tome kako to učiniti politički, kako raditi s političarima, kako raditi s javnošću i kako potaknuti pionire da se udome mjesto koje je njihova zemlja, ali je i teško mjesto za život”, rekla je okupljenima. “Možemo ih naučiti kako se nositi.”
No, nije cijeli skup prošao bez protivljenja. Na susjednom polju pojavili su se protuprosvjednici, koje su od doseljenika razdvojili policajci. Skandirali su i nosili transparente izražavajući svoje protivljenje naseljavanju Gaze. Jedna od protuprosvjednica, Mickal Frucktman, izrazila je bijes što je vidjela političare Likuda na događaju. “Mislim da to znači da vlada podržava ovu ideju”, rekla je, dodajući: “Ono što žele učiniti je protuzakonito i prouzročit će nevjerojatne probleme. Moralno će totalno uništiti Izrael, ako ima imalo morala. A još uvijek drži 101 taoca.”
Židovski radikali neumorno blokiraju pomoć Gazi: ‘Moramo biti ujedinjeni i sve ih poubijati’