Premijer Andrej Plenković održao je konferenciju za novinare nakon sjednice vlade, potvrđujući da se odgađa glasanje u saboru o slanju hrvatskih vojnika u NATO-ovu misiju potpore Ukrajini. Plenković je podržao odluku predsjednika sabora Gordana Jandrokovića o odgodi, naglašavajući da su “laži koje je plasirao Milanović” uzrokovale konfuziju među građanima te doveli do njihove nedovoljne informiranosti o prirodi misije.
Premijer je naglasio kako je riječ o jednostavnoj aktivnosti NATO-a izvan Ukrajine, te da hrvatski vojnici neće biti poslani u ratna područja, već na teritorij saveznika. “Nitko ništa ne govori o ostalim aktivnostima, primjerice sudjelovanju Hrvatske u sklopu NATO borbenih snaga, u KFOR-u na Kosovu, u Iraku, Iraku … Maksimalno do deset ljudi u iduće dvije godine”, izjavio je premijer, aludirajući na slične misije u kojima je Hrvatska sudjelovala .
Pojasnio je kako je NSATU (NATO Support and Training for Ukraine) aktivnost u sklopu NATO-a koja pruža potporu Ukrajini, ali da se odvija izvan njezinog teritorija, na prostoru članica saveza poput Njemačke. “Pravno mišljenje pravne službe NATO-a je da se time ne ulazi u sukob s Rusijom, da se daje potpora žrtvi agresije, ne postajemo zaraćena strana”, kazao je Plenković, citirajući pravne aspekte ove misije .
Pružatelji sigurnosti
Plenković je oštro kritizirao Zorana Milanovića, optužujući ga za manipulaciju i obmanjivanje javnosti. “Stupanj manipulacije kojim je nastupio Milanović dovodi nas u poziciju da zajednički zaključimo da ovo nije zrelo za glasovanje. Pružit ćemo još jednu šansu opoziciji da malo promisli”, rekao je Plenković, dodajući kako su “Milanović i Miljenić u eter plasirali narativ koji o Rusiji i Ukrajini govori kao o zaraćenim stranama” .
Premijer je naglasio kako je misija NSATU čisto logistička te da bi hrvatski vojnici djelovali kao logističari, primjerice u Njemačkoj, pomažući u operacijama koje nisu izravno povezane s borbenim djelovanjima. “Što će raditi dva logističara u nekoj vojarni u Njemačkoj? Što će raditi, rješavati križaljku? Što rade logističari? Sigurno neće gledati koliko tko ima cigareta”, kazao je Plenković ironično, pokušavajući umanjiti strahove oporbe i dijela javnosti .
Premijer je također naglasio kako NATO-ova misija nema nikakve veze s izravnim sukobima te da se radi o podršci žrtvi agresije. “Mi smo prošli veliku tranziciju da to nevjerojatno iskustvo koje smo nažalost imali zbog agresije velikosrpskog režima u Domovinskom ratu … od primatelja sigurnosti dođemo u poziciju pružatelja sigurnosti”, rekao je Plenković, povlačeći paralelu s iskustvima Hrvatske tijekom Domovinskog rata .
Otvaranje očiju
Također je apelirao na opoziciju da preispita svoje stavove i prestane, kako je rekao, raditi u korist Rusije odbijanjem podrške NATO-ovoj misiji. “Oni se sada zalažu da hrvatska sruši svoj ugled u korist Rusije … Da ne biste slučajno mislili da ćemo pristati na tezu ‘lažu jedni, lažu drugi’. Ovdje je ili si na pravoj strani ili nisi”, oštro je zaključio Plenković .
Plenković je također prozvao opoziciju zbog njihovog, kako je rekao, nerazumijevanja stvarnosti. “Oporba ne vidi dobro trenutno, želim im pomoći da otvore oči”, kazao je, dodajući da je spreman nastaviti objašnjavati sve aspekte misije sve dok ne bude postignut dogovor. Naglasio je kako će se glasanje ponoviti kada opozicija “shvati” o čemu se točno radi .
Premijer je završio presicu apelom na opoziciju da, zbog vlastitog kredibiliteta, izaberu pravu stranu. “Apeliram na opoziciju, da zbog vlastitog kredibiliteta izaberu pravu stranu”, poručio je Plenković, jasno ukazujući na važnost podrške misiji i njezine šire međunarodne implikacije .
Glavni hrvatski diplomat o Milanoviću: ‘On je kao Putinov štakor, podsjeća me na diktatore’