Mađarski premijer Viktor Orbán sugerirao je da je poljsku vladu i njezinog premijera Donalda Tuska na vlast postavila EU kao dio zavjere da se ukloni prethodno desno populističko vodstvo zemlje. Tuskova vlada izabrana je 2023. na izborima koji su zabilježili rekordan odaziv birača od gotovo 74%.
Orbán, koji se suočava s nacionalnim izborima početkom 2026., usporedio je ono što smatra miješanjem Bruxellesa u unutarnju politiku s nekadašnjim miješanjem bivšeg Sovjetskog Saveza u mađarsku politiku. “Radit će na tome”, rekao je o Bruxellesu u radijskom intervjuu danas za državni Radio Kossuth. “Treba im marionetska vlada. Recimo otvoreno, svako carstvo je takvo. Sovjeti su bili takvi, zar ne?”.
Zavjera za uklanjanje njegove vlade
Orbán je svoju optužbu iznio dva dana nakon što je održao govor u kojem je naveo da Bruxelles planira srušiti njegovu nacionalističku vladu koju je sam opisao kao “neliberalnu” i uspostaviti marionetski režim u Budimpešti. U intervjuu od petka Orbán se posebno obrušio i na predsjednicu Europske komisije Ursulu von der Leyen i na čelnika najveće političke skupine u bloku, predsjednika Europske pučke stranke Manfreda Webera. Rekao je da njih dvoje žele učiniti u Mađarskoj ono što on tvrdi da su učinili u Poljskoj 2023., kada je Tuskova koalicija porazila vladajuću Pravo i pravdu – desničarsku euroskeptičnu nacionalističku stranku.
To čak nije ni tajna zavjera protiv Mađarske, to je već otvoreno zastupan i najavljen plan”, rekao je Orbán, ne nudeći nikakve dokaze. “Ista stvar se dogodila u Poljskoj. I Poljaci su išli svojim putem, također su zauzeli neovisnu poljsku politiku o migraciji, o rodu i gospodarstvu.” Ustvrdio je da su von der Leyen i Weber “dali sve od sebe i otvoreno najavili da tadašnja konzervativna poljska vlada treba otići i biti zamijenjena novom”. “Ovako je naš prijatelj Tusk postao premijer u Poljskoj. Isti scenarij sada se događa u slučaju Mađarske.”
Česti sukobi s Bruxellesom
Orbán se često sukobljavao s EU-om, koji je Mađarskoj uskratio milijarde financijske potpore zbog njezinih navodnih kršenja standarda vladavine prava i demokracije. Prethodna poljska nacionalističko-konzervativna vlada također je provela godine u natezanjima s EU-om oko “demokratskih nedostataka”. Kao odgovor, Orbán je zauzeo sve borbeniji pristup bloku, kojem se Mađarska pridružila 2004., i okupio euroskeptične stranke diljem EU-a kako bi stvorio desnu političku snagu u zakonodavnom tijelu bloka. Također je približio Mađarsku autoritarnim državama poput Rusije i Kine, prihvaćajući strana ulaganja i zajmove od Moskve i Pekinga.
Naveo je da joj je principijelan stav Mađarske omogućio očuvanje “manevarskog prostora” na gospodarskom polju, koje je jako pogođeno sukobom u Ukrajini. “Oživljavanje Hladnog rata je loša ideja, ali mnogi na ovaj način odgovaraju na rat Rusije i Ukrajine i učinkovito ga prenose u gospodarsku sferu”, dodao je. “Uspjeli smo ostati izvan rata i mislim da možemo izbjeći lošu gospodarsku politiku temeljenu na pogrešnoj vojnoj logici”, rekao je premijer Orban. Podsjetio je da Mađarska nastavlja kupovati rusku naftu i plin jer je osigurala izuzeće od nekih sankcija EU-a
Za cjelokupni Zapad je rekao da se “nalaze u teškom položaju, bore se u ratu koji je već izgubljen”, ponovivši da Mađarska ne namjerava biti uvučena u te akcije unatoč pritiscima koji se na nju vrše.
Oštro obrušavanje Von der Leyen na Orbana pred Europskim parlamentom