Prvo što posjetitelj vidi prilikom dolaska vlakom u Wolfsburg su “četiri gigantska dimnjaka koji se nadvijaju nad golemom tvorničkom zgradom”, dok se iznad njih, u plavoj i bijeloj boji, sjaji prepoznatljivi logo Volkswagena. Dobrodošli u Volkswagenstadt – “dom jedne od najvećih tvornica automobila na svijetu”, piše DW.
Wolfsburg je zamišljen kao planski grad, izgrađen 1938. u režiji nacističkih vlasti i nazvan “Grad automobila KdF u blizini Fallerslebena”, prema programu “Snaga kroz radost” koji je radničkoj klasi trebao omogućiti slobodno vrijeme i odmor. Tadašnji projekt bio je ponuditi automobil KdF kao “jeftinu opciju za široke mase – kao ‘Volkswagen’”. Ipak, do 1945. gotovo isključivo su se proizvodila vojna vozila, a tek nakon rata s proizvodnih traka masovno silazi danas kultni “VW Buba”, model temeljen na ratnim planovima KdF-a.
Danas, kad se govori o sudbini grada, Wolfsburg ovisi o Volkswagenu: “Ako VW kihne, Wolfsburg se prehladi”, ističe lokalna izreka. S više od 60.000 zaposlenika od ukupno 120.000 stanovnika, rad u Volkswagenu osigurava značajno veće plaće od onih u ostatku njemačke automobilske industrije. Prosječna satnica od 62 eura u 2023. omogućila je Wolfsburgu da bude jedan od najbogatijih industrijskih gradova Njemačke. “Bogatiji je još samo Ingolstadt”, sjedište Audija, također u vlasništvu VW-a.
Good Morning from #Germany where BMW recall and VW job threat deepen German industry crisis. German industry is undergoing the most pronounced downturn in the history of Germany. Yet, this downturn continues to look different from previous ones, DB says. pic.twitter.com/0F7mhyXnpz
— Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) September 11, 2024
Restorani prazni
Kristin Rößer, agentica za nekretnine i dugogodišnja stanovnica Wolfsburga, opisuje život tipičnog 25-godišnjaka u ovom gradu: “Vjenčati se, imati kuću s vrtom i autom te djecu.” No, sada u njezinoj struci vlada neizvjesnost – radnici VW-a zovu je s upitima o prodaji svojih domova “prije nego izgube vrijednost”. Također, neki kupci odustaju u zadnji čas. “Ljudi oklijevaju kupiti novu kuću i žele zadržati svoj novac dok ne saznaju što će VW odlučiti”, kaže Rößer za DW.
Volkswagen je u 2023. ostvario više od 18 milijardi eura dobiti, ali i pokrenuo mjere štednje koje uključuju smanjenje troškova za deset milijardi eura do 2026. godine. U kolovozu 2024. najavljene su dodatne mjere koje bi mogle dovesti do zatvaranja dviju tvornica u Njemačkoj i otpuštanja tisuća radnika. Tijekom jedne promjene, dok radnici izlaze iz tvornice u bijelim kombinezonima s VW logom, samo rijetki žele govoriti za DW. Ipak, jedan radnik priznaje kako se “boje za svoja radna mjesta”, dok drugi izražava nadu: “Prebrodili smo mnoge krize, preživjet ćemo i ovu.”
Gradskoj blagajni također značajno pridonose “ogromni korporativni porezi VW-a”, koji omogućuju ekonomski prosperitet Wolfsburga. Unatoč sunčanom poslijepodnevu, centar grada djeluje pusto, a Porschestrasse, glavna ulica, gotovo je prazna. Djuliano Saliovski, izbjeglica s Kosova koji s obitelji vodi hotel i restoran u Wolfsburgu, primjećuje pad posjećenosti. “Mnoge mušterije su prije dolazile na večeru jednom tjedno, a sada često samo jednom mjesečno”, kaže.
Germany’s auto industry, once the crown jewel of engineering excellence, is now navigating a rocky road to relevance. With major players like Volkswagen, BMW, and Mercedes-Benz issuing profit warnings, the pressure is mounting.@JyotsnaKumar13 decodes. pic.twitter.com/sLMdajVX1k
— WION (@WIONews) October 20, 2024
Još malo pa gotovo
Wolfsburg je nekoć bio poznat po svojim automobilskim dostignućima, koja se danas mogu vidjeti u Volkswagenovu muzeju na Dieselstrasse, u zbirci koja uključuje popularne modele kao što su VW Buba i VW Bulli, minibus koji je bio simbol ekonomskog čuda 1960-ih. Iako je prošle godine muzej posjetilo više od 300.000 ljudi, taksisti primjećuju pad broja turista. “Prije nekoliko godina, taksi tvrtke teško da su mogle zadovoljiti potražnju turista i poslovnih putnika”, žali se jedan vozač, dodajući da su “zlatne godine možda završile”.
Njemačka će i dalje ostati zarobljena u gospodarskoj stagnaciji: ‘Imamo strukturnu krizu’