U Hrvatskoj čak 47% ljudi barem jednom mjesečno kupuje online, a njih 35% jednom do dva puta u tri mjeseca, kažu podaci iz Mastercardovog istraživanja MasterIndex, provedenog u travnju 2024. godine. Online najviše kupujemo odjeću i modne dodatke (74%), potom elektroniku i kozmetičke proizvode, a pri tome sve manje plaćamo pouzećem, a sve češće karticama. Čak 97% ispitanika u dobi od 18 do 55 godina koriste barem jednu platnu karticu. U prosjeku koriste 2,6 kartica, uglavnom debitnih (91% ispitanika), dok kreditnim karticama plaća 45% građana. I, uistinu, kupnja online sjajna je stvar jer je praktična, lako ju je uklopiti u životni ritam, spašava od gužvi i nervoza, a nudi i znatno širi izbor proizvoda po konkurentnim cijenama. Paralelno s rastom online prodaje, sigurnost transakcija na Internetu postaje sve važnija tema. Istražili smo na što je sve važno obratiti pažnju prilikom digitalnog plaćanja i kako povećati sigurnost online kupnje.
Višestupanjska autentifikacija
Svi koji na području Europske unije pružaju platne usluge, poput trgovaca, kartičarskih kuća ili banaka, moraju osigurati sustave koji će omogućiti potvrđivanje identiteta prilikom plaćanja na više načina. To se naziva višestupanjska autentifikacija. Pojam zvuči poprilično komplicirano, ali je, ustvari, vrlo jednostavan i znači da svoj identitet možete potvrditi na dva od tri načina: nešto što znate (recimo, lozinka ili PIN), nešto što imate (poput mobitela) i nešto što jeste (otisak prsta ili sken lica, što još zovemo i biometrija).
Kao odgovor na taj zahtjev Unije, tehnološke kompanije poput Mastercarda imaju rješenja za sigurno kupovanje online. Primjerice, Mastercard Identity Check aktivira se ako u banci uoče plaćanje karticom koje im se učini sumnjivim. Kako bi provjerili je li sve u redu, iz banke će klijentu o tome poslati obavijest putem njihove aplikacije. Osoba potom trebate pogledati je li sve u redu i potvrditi transakciju biometrijom (otiskom prsta ili skenom lica, što je, složit ćete se, definitivno najbrže), m-tokenom ili jednokratnom lozinkom. I to je to. Transakcija je obavljena, a sigurnost kupca zajamčena.
Mastercard također tokenizira karticu, a to znači da podatke s kartice pretvara u drugi broj (digitalni token), kako pravi ne bi morao putovati stalno online i biti izložen mogućoj krađi.
Taj novi broj – token – jedinstven je za svaku vašu specifičnu kupnju, samo što je beskoristan bilo kome drugome osim Mastercardu koji ga zna dešifrirati kako bi vas prepoznali. Čak i ako hakeri uspiju provaliti u trgovinu i ukrasti podatke kojima raspolaže, to im neće puno pomoći jer to nisu vaši stvarni osobni podaci.
Gdje u shopping i zašto je važan katanac?
Kupujte samo na provjerenim stranicama. Lažne možete prepoznati na više načina, a možda je najindikativnija ponuda određenog proizvoda po znatno povoljnijoj cijeni od uobičajene. Odlično je ‘ubosti’ popust, ali ako je nerealan, odnosno predobar da bi bio istinit, tu zasigurno nešto ‘ne štima’. Lažna web odredišta odati će i gramatičke pogreške te neobične domene. Stručnjaci savjetuju da obratite pažnju i na ikonicu katanca pored web adrese. Ona označava da web stranica ima instaliranu tzv. SSL enkripciju, što osigurava sigurno slanje povjerljivih podataka putem weba, primjerice kreditnih kartica. Ako ga ne vidite, to mjesto nije sigurno za kupnju i bolje je odustati od shoppinga.
Ažuriranje zaštite
Za zaštitu prilikom online kupnje važno je redovito ažurirati antivirusnu zaštitu i antimalware aplikacije. Antimalware je vrsta softverskog programa koji štiti IT sustave i pojedinačna računala od zlonamjernog softvera. Antimalware programi skeniraju računalni sustav kako bi spriječili, otkrili i uklonili malware, odnosno zlonamjerne sustave posebno dizajnirane da ometaju rad računala, prikupljaju osjetljive podatke ili sl.
Kod kuće je najsigurnije
U teoriji, možete kupovati putem interneta s bilo kojeg mjesta u svijetu. U praksi je najbolje kupovati putem interneta kod kuće. Zašto? Zato što su zajednička računala i javne WiFi mreže ipak manje sigurne, a tako i podložnije incidentima.
Jamstvo i pravila povrata
Prije nego što kliknete ‘kupi’ svakako pročitajte jamstvo trgovca i pravila povrata, jer i to može biti signal krije li se iza web mjesta lažan ili stvaran trgovac. Ako nešto nije u redu s proizvodom koji dobijete, trebali biste ga moći zamijeniti ili vratiti novac. Većina pouzdanih kupnji dolazi s jamstvom, što znači da prodavatelj jamči da će proizvod funkcionirati kao što je oglašeno. Kad je povrat u pitanju, neki dobavljači ne nude povrat novca; nude samo zamjene za različite artikle.
Legitimne internetske trgovine shvaćaju da imaju zakonsku odgovornost za zaštitu financijskih podataka potrošača. Ova dužnost uključuje postavljanje sigurnih sustava za šifriranje i snimanje transakcija. Također, neće od vas tražiti ni nepotrebne podatke, nego samo one koji su ključni za plaćanje i dostavu, poput broja kreditne kartice ili adrese. Zasigurno vas neće tražiti ni da platite na bilo koji kompliciran ili rizičan način – sve što je odstupa od uobičajene procedure razlog je za reći ‘big no’ online kupnji. S obzirom na podatke iz MasterIndex istraživanja, koji kažu kako većina ispitanika koristi kartice svaki dan (41%) ili 3-5 puta tjedno (35%) te da je u odnosu na prethodnu godinu znatno više onih koji ‘peglaju’ kartice na svakodnevnoj razini, sigurna kupnja definitivno je najbolji online ulov.
Sadržaj omogućio Mastercard