Južna Koreja će tražiti dopuštenje od Washingtona da izgradi postrojenja za “reprocesuiranje” potrošenog nuklearnog goriva, tvrdi veleposlanik u SAD-u, Hyundong Cho, precizirajući da će to biti prioritet njegove zemlje nakon predstojećih američkih izbora, prenosi američka VOA. Dok Seul tvrdi da je ova mjera neophodna za proizvodnju goriva za nuklearne elektrane i podmornice na nuklearni pogon, stručnjaci ne isključuju mogućnost da bi Južna Koreja mogla imati za cilj razviti tehnološku sposobnost za stvaranje nuklearnog oružja.
Postojeći sporazumi o mirnodopskoj nuklearnoj energiji između Sjedinjenih Država i Južne Koreje ne ovlašćuju Seul da samostalno prerađuje istrošeno nuklearno gorivo. Međutim, južnokorejski establišment sve glasnije tvrdi da su ta ograničenja neopravdana i da bi zemlja trebala imati kapacitet opskrbljivati se gorivom za svoje brojne nuklearne elektrane (zemlja trenutačno uvozi obogaćeni uran za svojih 26 energetskih reaktora u osam nuklearnih elektrana, s više od 30% iz Rusije) i za proizvodnju goriva za nuklearne podmornice u budućnosti. Istovremeno, ponovno su se pojavile rasprave o potrebi da Južna Koreja razvije vlastito nuklearno oružje usred napetosti u odnosu na susjednu Sjevernu Koreju koja ima nuklearno oružje i stalno ga nadograđuje.
Uvod u program naoružanja?
Zagovornici južnokorejskog programa nuklearnog oružja tvrde da bi to omogućilo Seulu da osigura vlastitu sigurnost u bilo kojoj geopolitičkoj situaciji. Skeptici tvrde da posjedovanje nuklearnog oružja riskira daljnju destabilizaciju situacije na poluotoku, zaoštravanje odnosa između Južne Koreje i Sjedinjenih Država i dovođenje do nepredviđenih gospodarskih posljedica.
Dok SAD još nije komentirao veleposlanikovu izjavu, Bidenova administracija ranije se usprotivila ideji da Južna Koreja razvije vlastiti nuklearni arsenal. Anton Hlopkov, voditelj Centra za energiju i sigurnost, obavijestio je ruski Kommersant da se Južna Koreja čini ozbiljnom u svojim namjerama da postane nacija s tehnološkim potencijalom za izradu nuklearnog oružja. Iako nema naznaka da je Seul donio odluku o pokretanju programa nuklearnog oružja, kritični aspekti, uključujući obnovljeni interes za nabavu tehnologije za preradu istrošenog nuklearnog goriva, zahtijevaju pomnije ispitivanje nuklearne politike zemlje, rekao je. “Može se pretpostaviti da je Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) također pomnije pratila južnokorejsku nuklearnu aktivnost”, dodao je stručnjak. IAEA još nije dala komentar.
Svijet pred totalnim ratom? Još jedna zemlja želi nuklearni arsenal